7 naturalnych sposobów na wybielanie zębów

Opublikowane 2019-10-03

Masz już proste zęby? To super! Teraz czas na ostatni krok - wybielanie! Najlepiej naturalnymi sposobami, które są przyjazne dla Twojego zdrowia i portfela!

1. Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona - przeciwnie do tego co można znaleźć w wielu artykułach w Internecie - nie powinna być zbyt często stosowana, gdyż działa na nasze zęby trochę jak papier ścierny. Ściera więc nie tylko osad, ale i szkliwo. Jednakże stosowana okazjonalnie nie powinna stanowić zagrożenia dla Twoich zębów.

Jak stosować? Wystarczy, że 4 łyżki sody oczyszczonej zmieszasz z 2 łyżkami oleju kokosowego. Nie używaj do tego soku z cytryny, gdyż w zbyt dużych ilościach uszkadza ono szkliwo Twoich zębów, a w połączeniu z sodą najpierw szybko zagwarantuje Ci wyniki, a potem znacząco osłabi zęby. Miksturę wymieszaj i przez 2 minuty wcieraj w zęby. Następnie dokładnie przepłucz jamę ustną i gotowe!

2. Wybielanie zębów pożywieniem

Niewiele osób o tym wie, ale wiele owoców i warzyw ma właściwości wybielające zęby. Orzechy i nasiona dzięki swojej strukturze ścierają nieco z zębów część naturalnie występujących na nich zabrudzeń. Natomiast truskawki, dzięki temu, że zawierają kwas jabłkowy, również usuwają przebarwienia. Latem możesz przekrojoną truskawką pocierać zęby. Ananas, tak samo jak truskawki, jest naturalnym wybielaczem. Pomaga on też w walce z próchnicą. Efekty działania tych produktów nie będą jednak widoczne od razu. Pamiętaj jednak, że Twoja dieta też ma znaczenie. A jeśli nie chcesz by kawa, herbata czy czerwone wino zanadto plamiły Twoje zęby, to pij je przez słomkę.

3. Wybielanie zębów olejem kokosowym

Polecaną praktyką dla zdrowia całego organizmu jest płukanie jamy ustnej nierafinowanym olejem kokosowym lub sezamowym. Usuwa z organizmu toksyny, a przy okazji wybiela zęby. 

Jak to zrobić? Zaraz po przebudzeniu, a przed zjedzeniem śniadania i wypiciem kawy, włóż do buzi łyżkę nierafinowanego oleju kokosowego lub oleju sezamowego, a następnie płucz nią zęby przez kilka minut. Po przepłukaniu wypluj olej do kosza (po zastygnięciu w rurach zlewu czy umywalki może blokować rury).

4. Wybielanie zębów węglem aktywowanym

Jest on łagodny i nie demiralizuje szkliwa, więc jest wręcz idealnym rozwiązaniem! Najlepiej sprawdza się przy osadach po kawie czy herbacie. Nie ingeruje również w naturalny koloryt zęba. Węgiel aktywowany jest bardzo delikatny, więc jeśli masz nadwrażliwe zęby i dziąsła, to to jest metoda dla Ciebie.

Jak to zrobić? Pokrusz 2 lub 3 tabletki węgla aktywowanego i dodaj do niego łyżeczkę oleju kokosowego. Wymieszaj to tak, aby powstała czarna pasta. Następnie palcem nałóż ją na zęby na 2-3 minuty. Po upływie tego czasu wypłucz buzię i gotowe!

5. Wybielanie pastami do zębów

Zbyt mocne pasty do zębów mogą uszkodzić Twoje szkliwo. Zęby pod wpływem silnych past mogą stać się mniej odporne na infekcje i uszkodzenia. Dla osób z mocnymi i zdrowymi zębami jest to jednak wygodne i z reguły satysfakcjonujące rozwiązanie.

Pasty, które mają na celu wybielanie zębów określane są stopniem ścieralności, czyli tzw. Relative Dentine Abrasion. Im wyższy, tym mocniej dana pasta ściera osad z zębów. W przypadku mocniejszych past ma on z reguły wartość od 70 do 100 RDA. Używanie takich, których wartość przekracza 100 RDA zalecamy skonsultować z dentystą. Charakteryzują się wysokim poziomem ścieralności i mogą spowodować więcej zła niż dobra u osób o słabym szkliwie.

Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z wybielających past do zębów. Pasty BlanX  Med są pastami wybielającymi, ale przy tym nie mają właściwości abrazyjnych, czyli są delikatne dla zębów i dziąseł. Dodatkowo, te pasty zawierają wyciąg z porostu islandzkiego, który przedłużania działanie ochronne i wybielające. Właśnie dlatego dołączamy je do naszego pakietu aparatów, w którym znajdziecie: nakładki, wosk ortodontyczny, żujki, chwytak, etui i  kosmetyczkę,która zawiera: balsam do ust, szczoteczkę do zębów i pasty do zębów BlanX.

6. Wybielanie zębów skórką od banana

Możesz również zainteresować się skórką zjedzonego przez siebie banana. Zawiera ona magnez, potas i wapno. Możesz więc wewnętrzną część skórki od banana czasem wetrzeć w zęby i pozostawić tak na 2 do 10 minut, a następnie przepłukać zęby. Podczas wcierania minerały te dostaną się do porów zęba i będą go wzmacniały. Rób to dwa razy dziennie przez dwa tygodnie, a zobaczysz również efekty wybielające. 

7. Wybielanie zębów kurkumą

Ta metoda może się - wbrew pozorom - okazać najtrudniejsza do zrealizowania, ponieważ smak jaki jest wtedy odczuwalny w buzi jest tylko dla wytrwałych. Z powodu ostrego posmaku nie jest zalecana osobom, które mają podrażnione dziąsła czy stany zapalne błon śluzowych albo jakiekolwiek rany w jamie ustnej. Zbyt częste stosowanie tej metody może również przynieść odwrotne skutki - ze względu na intensywny koloryt przyprawa może zabarwić zęby, a nie je wybielić.

Jak stosować? Wymieszać 2 łyżki kurkumy z 1 łyżką oleju kokosowego. Uzyskaną pastę wcierać w zęby i pozostawić na kilka minut. Następnie wypłukać usta. Można również samą kurkumą szczotkować zęby lub dodać ją do pasty do zębów. Tej metody nie można jednakże stosować częściej niż 1 - 2 razy w tygodniu.

Sięgnij po swój wymarzony uśmiech!

Ze Smilenation Ty i Twoi bliscy sięgniecie po swoje wymarzone, proste zęby! Aparaty nakładkowe nie kolidują z jednoczesnym wybielaniem zębów - wystarczy, że na czas zabiegu (czy to domowego, czy to profesjonalnego) zdejmiesz nakładki! Już dziś wejdź na smilenation.pl i za darmo sprawdź czy Smilenation jest Twoim sposobem na piękny uśmiech!