Aparat ortodontyczny - jak często potrzebne są wizyty?

Opublikowane 2020-06-10

Jak często odbywają się wizyty u ortodonty? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zakłada aparat ortodontyczny. W przypadku zwykłych aparatów na zęby kontrole odbywają się najczęściej raz w miesiącu, a  jeśli korzystasz z nakładek Invisalign - raz na kwartał. Wysokie ceny wizyt kontrolnych bywają zaskoczeniem dla wielu pacjentów. Czy da się osiągnąć wymarzony uśmiech bez uporczywych dojazdów na kontrole i dodatkowych opłat?

Wizyty kontrolne u ortodonty - dlaczego są potrzebne?

Dlaczego wizyty kontrolne u ortodonty są potrzebne? Na pewno zastanawiałeś się co ortodonta robi na kontrolach i dlaczego muszą się one odbywać regularnie! Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto wiedzieć jak odbywa się prostowanie zębów. Leczenie ortodontyczne polega na przesuwaniu zębów poprzez wywieranie kontrolowanych sił. Podczas wizyty kontrolnej lekarz bada stan jamy ustnej pacjenta, ocenia dotychczasowy progres oraz przede wszystkim - podejmuje decyzje odnośnie dalszego leczenia. Jeśli nosisz zwykły aparat ortodontyczny, ortodonta koryguje siły działające na zęby wymieniając łuki ortodontyczne i ligatury. A co jeśli nosisz nakładki na zęby takie jak Invisalign czy Clear Aligner? Wybierając niewidoczny aparat ortodontyczny, na jednej z pierwszych wizyt otrzymujesz zestaw nakładek na kilka miesięcy. Wizyty kontrolne polegają jedynie odbiorze kolejnego kompletu nakładek i monitorowaniu leczenia. „Ortodonta - jak wygląda wizyta?” - mamy nadzieję, że odpowiedź jest już jasna!

 

Jak często należy chodzić do ortodonty?

Co ortodonta robi przed założeniem aparatu? Prostowanie zębów zwykłym aparatem ortodontycznym trwa przeciętnie 2 lata, a wizyty kontrolne u ortodonty są nieodłączną częścią leczenia. Zanim jednak założysz aparat na zęby, potrzebna jest konsultacja ortodontyczna, podczas której lekarz zbada Twoje zęby, aby ocenić wadę zgryzu i dobrać optymalny sposób leczenia. Często wykonuje się też fotografie wewnątrzustne oraz badania RTG, aby precyzyjnie zaplanować prostowanie zębów. Jeszcze przed rozpoczęciem leczenia, dowiesz się od ortodonty jak wyglądają wizyty kontrolne. Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed założeniem aparatu znajdziesz w naszym artykule.


„Noszę aparat ortodontyczny, jak często wizyty kontrolne?” - to jedno z najważniejszych pytań zadawanych lekarzom. W przypadku metalowego aparatu na zęby, kontrole zazwyczaj odbywają się co 3-8 tygodni. Pamiętaj, by zapytać swojego ortodontę co ile wizyta! Regularne kontrole bywają kłopotliwe, ponieważ każda z nich wiąże się z dojazdem do gabinetu, żmudnym siedzeniem w poczekalni i dodatkową opłatą. Poza rutynowymi wizytami, zdarzają się też nieplanowane sytuacje, na przykład w przypadku awarii ortodontycznych. Jeśli odklei się zamek czy wysunie się łuk, musisz pilnie odwiedzić swojego lekarza!

 

Czy wizyta u ortodonty boli?

Wielu pacjentów zastanawia się czy zakładanie aparatu stałego na zęby boli i czy w ogóle możliwe jest leczenie zębów bez bólu. Aparat przyklejany jest do zębów specjalnym klejem - jest to całkowicie bezbolesne. Na kilka-kilkanaście godzin po założeniu aparatu ortodontycznego zwykle pojawia się ból - zęby muszą „przyzwyczaić się” do sił ortodontycznych. Ile bolą zęby po założeniu aparatu? Ból najczęściej mija już po kilku dniach. A co z kontrolami - czy wizyta u ortodonty boli? Podobnie jak w przypadku zakładania aparatu na zęby - sama wizyta jest bezproblemowa, natomiast ból pojawia się później i może utrzymywać się nawet przez tydzień. Leki przeciwbólowe przed wizytą nie są wskazane, ponieważ dolegliwości pojawiają się zwykle dopiero kolejnego dnia. Jeżeli pragniesz mniej bolesnego rozwiązania, zapytaj swojego lekarza o nakładki na zęby. Niewidoczny aparat na zęby typu Smilenation, Clear Aligner czy Invisalign nie tylko mniej rzuca się w oczy, ale też ogranicza dyskomfort do minimum. Na kontrolach odbywa się jedynie okresowe sprawdzenie postępów leczenia - już nie będziesz musiał zastanawiać się czy wizyta u ortodonty boli.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł o bólu w trakcie leczenia ortodontycznego.

 

Cena wizyty kontrolnej u ortodonty

Ile kosztuje wizyta u ortodonty? Cena wizyty u ortodonty zależy od gabinetu, jego lokalizacji i prestiżu, zazwyczaj waha się między 180 a 400zł. Oceniając ile kosztuje aparat na zęby, powinieneś wziąć pod uwagę wizyty ortodontyczne - cena nie jest bowiem niska. Koszt założenia aparatu na zęby to zwykle około 4000zł, ale doliczając wizyty kontrolne, cena prostowania zębów często przekracza 9000zł. Zgadza się - w ciągu dwóch lat leczenia na same wizyty kontrolne wydasz około 5000zł! „Wizyta u ortodonty - czemu tak drogo?” - pytają pacjenci. Koszt wizyty u ortodonty jest zbyt wysoki dla wielu Polaków. Jeśli chcesz wiedzieć jak zaoszczędzić na leczeniu ortodontycznym - zapoznaj się z ofertą Smilenation! Wypełnij ankietę i sprawdź, czy Smilenation jest Twoim sposobem na piękny uśmiech bez przepłacania.

 

Nakładki na zęby Invisalign - jak częste są wizyty u lekarza Invisalign?

Jak częste są wizyty u lekarza Invisalign? Prostowanie zębów nakładkami jest bardzo komfortowe nie tylko z uwagi na znikome dolegliwości bólowe, ale też ze względu na rzadkie wizyty kontrolne u lekarza Invisalign. Stosując przezroczysty aparat na zęby, wizyta kontrolna u ortodonty standardowo odbywa się zaledwie raz na kilka miesięcy. Lekarz sprawdza postępy w leczeniu i wydaje pacjentowi kolejny komplet nakładek na zęby prostujących uśmiech. Podczas leczenia niewidocznym aparatem na zęby Invisalign, cena wizyt kontrolnych jest zwykle zawarta w opłacie za całość leczenia. Prostowanie zębów nakładkami - cena jest niestety zbyt wysoka dla wielu Polaków, gdyż koszt takiego leczenia wynosi średnio aż 16000zł. 

 

Przezroczyste nakładki na zęby - jak wygląda wizyta kontrolna z nakładkami Smilenation?

Smilenation to przełom w leczeniu nakładkami na zęby prostującymi uśmiech. W porównaniu do innych systemów leczenia przezroczystymi aparatami na zęby jak Clear Aligner czy Invisalign, cena nie stanowi bariery. Dzięki nowoczesnej platformie online, wizyty kontrolne u ortodonty odbywają się całkowicie zdalnie! Wystarczy, że raz na 4 tygodnie wyślesz do nas zestaw zdjęć kontrolnych, a lekarze Smilenation ocenią czy prostowanie zębów przebiega zgodnie z planem. W ten sposób oszczędzisz swój cenny czas, a koszt wizyty u ortodonty już nigdy nie będzie dla Ciebie problemem. Smilenation wyznacza nowe standardy prostowania zębów nakładkami - cena leczenia jest ponad dwukrotnie niższa niż w przypadku innych aparatów, a Ty już nie musisz przejmować się cenami wizyt kontrolnych, bo są one całkowicie darmowe. Czas leczenia trwa zaledwie 4-10 miesięcy - to znacznie krócej niż w przypadku tradycyjnych aparatów na zęby. Chcesz wiedzieć czy możesz sięgnąć po wymarzony uśmiech ze Smilenation? Wypełnij krótką ankietę i dołącz do nas już dziś!