Aparat ortodontyczny w ciąży - czy w ciąży warto zaczynać leczenie ortodontyczne?

Opublikowane 2020-05-18

Czy w ciąży warto zaczynać leczenie ortodontyczne? To jedno z najczęstszych pytań zadawanych lekarzom ortodontom! Okazuje się, że specjaliści zalecają założenie aparatu ortodontycznego już po porodzie. Leczenie ortodontyczne w ciąży bywa wyjątkowo dokuczliwe, więc warto zaczekać z prostowaniem zębów, aby uniknąć podrażnień dziąseł i powikłań bólowych. Który aparat ortodontyczny dla mamy będzie lepszy? Wielu lekarzy ortodontów wskazuje na przezroczyste nakładki ortodontyczne, które pozwalają na szybkie i wygodne osiągnięcie wymarzonego uśmiechu.

 

Czy warto zaczynać leczenie ortodontyczne w ciąży?

 

Krzywe zęby są kompleksem wielu z nas. Kobiety często zastanawiają się, czy ciąża to właściwy czas na prostowanie zębów. Lekarze ortodonci nie zalecają rozpoczynania ortodontycznego ciąży, zarówno aparatem stałym jak i nakładkowym. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - u kobiet ciężarnych istnieje większe ryzyko zapalenia dziąseł, a ból po założeniu aparatu ortodontycznego może być bardziej nasilony. Poza tym, planowanie leczenia ortodontycznego często wymaga dodatkowej diagnostyki w postaci zdjęć rentgenowskich, których wykonywanie w czasie ciąży nie jest zalecane.
Co w sytuacji, gdy zajdziesz w ciążę nosząc już aparat na zęby? Nie przejmuj się - możesz kontynuować leczenie ortodontyczne w ciąży, jednak musisz zwracać szczególnie dużą uwagę na utrzymanie perfekcyjnej higieny jamy ustnej i stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego.  Nosząc nakładki na zęby zamiast aparatu stałego łatwiej jest dokładnie oczyszczać wszystkie powierzchnie zębów - niewidoczny aparat jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dla ciężarnych. Przezroczyste aparaty są wykonane z idealnie gładkiego materiału, więc leczenie nakładkowe Invisalign czy Clear Aligner rzadko prowadzi do podrażnień dziąseł i policzków. Pamiętaj o zachowaniu łagodnej diety, która ograniczy ryzyko rozwoju próchnicy i stanu zapalnego w obrębie dziąseł. Unikaj gorących i ostrych pokarmów i stosuj naturalne zamienniki cukru, takie jak ksylitol czy erytrytol.

 

Dlaczego warto odłożyć założenie aparatu na okres poporodowy?

 

 

Żeby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto zacząć leczenie ortodontyczne po porodzie trzeba wiedzieć, jak działa aparat na zęby wiedzieć jak działa aparat ortodontyczny - prostowanie zębów odbywa się poprzez kontrolowaną przebudowę wyrostków zębodołowych. Na skutek wahań hormonów u kobiet ciężarnych zmienia się sposób odżywiania i rozbudowy kości, co zmniejsza przewidywalność efektów noszenia aparatu. Leczenie ortodontyczne w ciąży jest także mniej komfortowe dla pacjentki - dziąsła w tym okresie bywają bardzo wrażliwe. Ból po założeniu aparatu ortodontycznego może być w takiej sytuacji naprawdę dokuczliwy! 

Warto zaczekać i rozpocząć leczenie już po zakończeniu ciąży. Prostowanie zębów będzie wtedy nie tylko wygodniejsze, ale i bardziej efektywne. Ból zębów będzie mniejszy, a Ty już niedługo po porodzie będziesz mogła cieszyć się pięknym uśmiechem!
 

Czy można prostować zęby nakładkami w czasie ciąży?

 

Invisalign i Clear Aligner - ortodontyczne nakładki na zęby są w modzie! Ile kosztuje leczenie ortodontyczne przezroczystym aparatem na zęby? Cena nakładek ortodontycznych niestety często przewyższa cenę zwykłego aparatu i wynosi średnio nawet 16000zł. Warto wiedzieć jednak, że przezroczysty aparat na zęby jest leszym rozwiązaniem dla ciężarnych niż aparat na zęby stały. Możliwość zdjęcia nakładek w każdym momencie ułatwia utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej, co minimalizuje ryzyko powikłań. Mimo to, lekarze ortodonci radzą, aby rozpoczynać leczenie nakładkami na zęby już po porodzie, aby ograniczyć dyskomfort Pacjentki i możliwość wystąpienia uporczywych dolegliwości. 


Dlaczego warto wybrać prostujące nakładki na zęby po porodzie?


Jaki aparat na zęby wybrać? - to pytanie często zadają sobie świeżo upieczone mamy. Aparat ortodontyczny, który lepszy? Ciężko zdecydować się pomiędzy klasycznym aparatem metalowym, a nakładkami na zęby. Przezroczysty aparat na zęby będzie świetnym rozwiązaniem dla mam. Dlaczego? To proste - leczenie w tej formie jest komfortowe, bezpieczne oraz pozwala cieszyć się naturalnym uśmiechem bez skrępowania. Niestety, koszt aparatu na zęby takiego jak Clear Aligner czy Invisalign jest zbyt wysoki dla wielu z nas. Czy jest jakieś inne wyjście? Okazuje się, że tak! Aparaty Smilenation to nowe rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić nawet ponad połowę w stosunku do innych popularnych przezroczystych aparatów na zęby. Postęp technologii i nowoczesnego modelowania 3D umożliwia leczenie ortodontyczne bez wychodzenia z domu, czekania w kolejce u ortodonty i częstych wizyt kontrolnych. Aparat Smilenation jest certyfikowany i spełnia najwyższe standardy europejskie. Poświęć kilka chwil i przekonaj się, czy Smilenation jest Twoim sposobem na uzyskanie wymarzonego uśmiechu!