Aparat retencyjny - czy retainer po leczeniu ortodontycznym jest konieczny?

Opublikowane 2020-06-24

Zastanawiasz się, dlaczego po leczeniu ortodontycznym powinno nosić się aparat retencyjny? Czy retainer trzeba stosować przez całą dobę, czy tylko w nocy? A może da się z niego całkowicie zrezygnować? Na te i więcej pytań związanych z retainerem znajdziesz odpowiedź w poniższym poradniku.

Retainer po zdjęciu aparatu jest elementem kluczowym w powodzeniu leczenia ortodontycznego. Sęk w tym, że przez wielu pacjentów bywa on niedoceniany: nie użytkują oni aparatu retencyjnego systematycznie, albo wręcz całkowicie rezygnują z jego zakładania. Przekłada się to negatywnie na prostowanie zębów oraz zadowolenie z leczenia. Sprawdź zatem, po co aparat retencyjny jest stosowany oraz jakie są korzyści z jego noszenia.

Czym jest retainer? Jak działa aparat retencyjny?

Retainer stanowi niezwykle istotny element leczenia, który wpływa na jego ostateczny rezultat i zadowolenie pacjenta. Dlatego każdy, kto zamierza założyć aparat ortodontyczny, powinien wziąć pod uwagę również czas potrzebny na retencję. Ta ostatnia pozwala tkankom przyzębia oraz dziąseł na przebudowę oraz przystosowanie się do nowego ustawienia zębów. Gdyby nie aparat retencyjny, skorygowane uzębienie byłoby niestabilne i mogłoby przemieszczać się w zębodołach. Więcej na temat retainera, a także tego jak długo i po co go nosić, dowiesz się z naszego artykułu.

Należy podkreślić, że na rynku stomatologicznym dostępnych jest kilka rodzajów retainerów. Co istotne, każdy z nich działa na nieco innych zasadach i różni się sposobem użytkowania. 

Aparaty retencyjne Schwarza i Hawleya są do siebie akurat podobne. Obydwa retainery są wyjmowane i mają podobną budową: składają się z płyt akrylowych, klamer oraz łuku zębowego. Stosuje się je głównie na noc.

Drucik retencyjny to rodzaj aparatu stałego, który nosi się przez całą dobę. Jest przyklejany do  językowych powierzchni zębów w odcinku przednim, dzięki czemu praktycznie w ogóle go nie widać.

Nakładki na zęby, zwane również szynami, to coraz bardziej popularne i chętnie wykorzystywane w ortodoncji rozwiązanie, głównie ze względu na komfort użytkowania. Ten przeźroczysty aparat na zęby jest bardzo estetyczny i niemal niewidoczny, dlatego bez problemu można go nosić nawet w ciągu dnia. Retainerami w aparatach Smilenation, Clear Aligner  oraz Invisalign są najczęściej te nakładki na zęby, które pacjent nosi po leczeniu.

Retainer po zdjęciu aparatu – czemu aparat retencyjny jest konieczny?

W czasie procesu prostowania, zęby poddawane są siłom, które wymuszają ich przesuwanie i obracanie. Aby ich pożądane pozycje zostały utrwalone, niezbędne jest zastosowanie retainera po zdjęciu aparatu, który ustabilizuje je w zębodołach. Pozwoli to na przebudowę kości oraz włókien ozębnej, które po leczeniu ortodontycznym potrzebują czasu na adaptację. W przeciwnym razie, nieustabilizowane zęby, pod wpływem sił żucia, mogą zacząć się przesuwać i obracać. Dlatego zdarza się, że zęby po zdjęciu aparatu wracają na swoje miejsce. 

Okres retencji powinien odpowiadać co najmniej połowie czasu, jaki był potrzebny przy leczeniu ortodontycznym (aparat metalowy). Trzeba jednak pamiętać, że na uzębienie każdej osoby non stop oddziałują naturalne siły, które powodują jego nieustanne, fizjologiczne przesuwanie. Dlatego też, aby zapobiec krzywym zębom po leczeniu ortodontycznym, wskazane jest noszenie aparatu retencyjnego przez długie lata, a najlepiej do końca życia.

Koniecznie sprawdź również nasz artykuł: jak aparat prostuje zęby. Dzięki niemu lepiej zrozumiesz, jakie siły wpływają na uzębienie oraz jak wygląda przebudowa kości.

Czy aparat retencyjny boli?

Pacjenci, którzy ukończyli etap leczenia ortodontycznego mogą zastanawiać się, czy noszenie aparatu retencyjnego boli. Te obawy nie dziwią, bo przecież prostowanie zębów w wielu przypadkach nie należy do najprzyjemniejszych, szczególnie u osób użytkujących metalowy aparat stały. Na szczęście, noszenie retainera nie jest bolesne, choć na początku może wiązać się z dyskomfortem – skala tego ostatniego zależy od rodzaju retencji. Pacjentom trudno jest przyzwyczaić się głównie do aparatów retencyjnych z akrylową płytką, która zajmuje część podniebienia. Do tych modeli zalicza się na przykład płytka Schwarza, gdzie metalowy łuk oraz klamry mogą dodatkowo wbijać się w śluzówkę policzków powodując uwieranie.

Najprzyjemniejszymi w użytkowaniu są: retainer stały, przyklejany do tylnych powierzchni zębów, oraz przeźroczysty aparat na zęby w postaci nakładek. W przypadku pierwszej opcji, język może na początku dość często ocierać się o metalowy drucik, jednak po kilku dniach powinieneś do niego przywyknąć. Poważniejszą wadą jest tu osadzanie się kamienia nazębnego oraz powstawanie próchnicy.

Jeszcze bardziej wygodnymi retainerami są retencyjne nakładki na zęby, takie jak Smilenation czy Clear Aligner. Retencją w jest w tym przypadku ostatnia szyna w zestawie, dlatego bardzo łatwo przejść z okresu leczenia do etapu podtrzymywania efektów. A czy szyna retencyjna boli? Nie, ponieważ proces leczenia został ukończony i służy ona podtrzymaniu rezultatu. 

Jeśli dopiero rozważasz leczenie ortodontyczne i zastanawiasz się, jak wygląda taka terapia oraz czy noszenie aparatu boli, zapraszamy cię do artykułu.

Czy aparat retencyjny prostuje zęby?

Retainer nie wywiera żadnych sił na zęby, a co za tym idzie, nie prostuje ich. Jego zadaniem jest utrwalenie efektu, jaki udało się uzyskać poprzez leczenie aparatem czynnościowym. Ten ostatni, wywierając nacisk na zęby, stopniowo przesuwał je w odpowiednie miejsca. Ponieważ jednak uzębienie podlega działaniu sił żucia, z czasem mogłoby dojść do jego niepożądanych przesunięć. Dlatego trzeba systematycznie nosić aparat retencyjny, który pełni funkcję ochronną i zabezpiecza rezultat leczenia ortodontycznego.

Aparat retencyjny na noc czy stały - jaki retainer wybrać

Jaki aparat retencyjny wybrać po leczeniu ortodontycznym? Jest kilka dostępnych rozwiązań. Pierwsze z nich, model  wyjmowany z płytą akrylową, jest trudny w adaptacji. Dlatego zdarza się niestety, że pacjenci z czasem przestają go nosić, co stopniowo osłabia efekty leczenia. Naprawdę nie warto tego robić – taki aparat należy stosować zgodnie z zaleceniem, przez całą noc.

Drut retencyjny nie dostarcza takich nieprzyjemności, jak opisany poprzednik. Jego wadą jest natomiast odkładająca się płytka oraz kamień nazębny. Odpowiada za to fakt, że ślina w nocy staje się nieco gęstsza niż za dnia, przez co w okolicy drucika szybko zbiera się kamień nazębny. W tym wypadku bądź zatem przygotowany na częstsze wizyty u higienistki, która każdorazowo dokładnie oczyści powierzchnie zębów. 

Najbardziej komfortowe wydają się być, zakładane na noc, przeźroczyste nakładki na zęby. Pacjenci szybko się do nich adaptują, w nocy są niemal niewyczuwalne, a dzięki ułatwionej higienie nie sprzyjają tworzeniu się kamienia czy płytki nazębnej. Pamiętaj jednak, że nakładka nakładce nie równa. Za retencję w systemie Invisalign możesz zapłacić nawet 1400 zł! To dość dużo, zwłaszcza w porównaniu do Smilenation, gdzie koszt ten wynosi jedynie 250 zł, mimo że jakość retencji jest równie wysoka,  a samo użytkowanie produktu bardzo proste.

Nakładki Smilenation w pierwszych dwóch tygodniach po ukończeniu leczenia nosi się przez 22 godziny na dobę, a następnie przez kolejne pół roku wystarczy zakładać je na 12 godzin dziennie – to najważniejszy etap, który doskonale utrwali proces leczenia. W ostatniej fazie taki retainer stosuje się jedynie w nocy. Prawda, że proste? Dlatego nie zwlekaj z realizacją marzenia o pięknym uśmiechu! Już dziś wypełnij kwestionariusz i zamów swój zestaw do leczenia nakładkowego!