Aparat retencyjny - po co, kiedy i na jak długo?

Opublikowane 2019-10-28

Badania naukowe dowiodły, że sam proces prostowania zębów aparatem ortodontycznym to jednym z dwóch ważnych etapów do osiągnięcia idealnego uśmiechu. Kluczowym elementem w drodze do prostych zębów jest utrwalenie wymarzonych efektów. Właśnie do tego służy aparat retencyjny, zwany również retainerem. 

 

Aparat retencyjny - co to właściwie jest?

 

Aparat retencyjny to nie jest typowy aparat korekcyjny. W przeciwieństwie do aparatu ortodontycznego nie leczy wad zgryzu, a utrwala rezultaty leczenia. Niestety, nawet zęby wyprostowane aparatem mają tendencję do powracania do swojego pierwotnego, niewłaściwego ustawienia. Każdy lekarz ortodonta zaleca noszenie tzw. retainera, aby efekt leczenia był długotrwały. 

 

 

Retainer - który wybrać? 

 

Na rynku są dostępne dwa rodzaje aparatów retencyjnych - drut retencyjny oraz nakładka. Drut retencyjny to metalowa szyna przyklejona do tylnej powierzchni zębów. Jest założony na stałe, co utrudnia czyszczenie zębów i zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy i kamienia nazębnego. Aparat retencyjny stały może także przeszkadzać w mówieniu, dając efekt seplenienia. Drugim rodzajem retainera jest przezroczysty aparat nakładkowy. Niewątpliwą zaletą nakładek jest ich ruchomość. Zdejmuje się je na czas jedzenia i mycia zębów, dzięki czemu szczotkowanie i nitkowanie zębów nie sprawia żadnych trudności. Koszt stałego drutu retencyjnego na dwa łuki zębowe dochodzi nawet do 800 zł. Natomiast w Smilenation nakładki są w cenie leczenia. Dlatego zalecamy noszenie naszych aparatów nakładkowych ze względu na komfort użytkowania i oszczędność pieniędzy. 

Dowiedz się więcej o rodzajach aparatów ortodontycznych -  Przezroczysty aparat czy aparat metalowy – co wybrać?

 

Kiedy należy nosić aparat retencyjny?

 

Aparat retencyjny służy utrwaleniu efektów leczenia ortodontycznego, dlatego trzeba nosić go zaraz po zakończeniu prostowania zębów. Zarówno po noszeniu aparatu tradycyjnego, jak i przezroczystych aparatów nakładkowych, należy utrzymać retencję. Z perspektywy czasu zakończenie leczenia wady zgryzu jedynie po korekcji aparatem ortodontycznym nie jest dobrym rozwiązaniem. Po pewnym czasie dochodzi do cofnięcia się zębów do stanu sprzed prostowania. Naturalnie zęby podlegają działaniu sił żucia, natomiast kości ulegają ciągłemu remodelowaniu, co powoduje fizjologiczne przesunięcia zębów. Nasze zęby przesuwają się przez całe życie. Z tego powodu najlepiej nosić aparat retencyjny do końca życia. 

Sprawdź, czy kwalifikujesz się do naszego programu, wypełniając krótki kwestionariusz.

 

 

Jak długo nosi się aparat retencyjny?

 

Przyjmuje się, że aparat retencyjny powinno się nosić co najmniej tyle czasu, ile trwało leczenie. Jednak zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest utrzymywać retencję zębów do końca życia. Zamów nakładki retencyjne w Smilenation od razu po zakończeniu leczenia - będą wtedy idealnie dopasowane do Twojego nowego położenia zębów, Bezpośrednio po skończonym prostowaniu zębów zalecamy noszenie ich 22 godziny na dobę przez 2 tygodnie. 

Następnie przez okres 6 miesięcy należy je zakładać na 12 godzin dziennie, po czym wystarczy je użytkować jedynie w nocy. Natomiast wybierając drut retencyjny trzeba się liczyć z tym, że metalowy aparat jest założony na stałe. Nie ma możliwości zdjęcia szyny na czas jedzenia ani szczotkowania. Przy stosowaniu nakładek stopniowo zmniejsza się dzienna ilość czasu przeznaczonego na noszenie aparatu na zębach. W przypadku drutu nie ma takiej opcji, ponieważ jest założony na stałe.

Sprawdź ile trwa leczenie nakładkami ze Smilenation

 

 

Jak czyścić aparat retencyjny i czy można w nim jeść?

 

Aparat retencyjny w formie przezroczystych nakładek jest niezwykle łatwy w użytkowaniu i utrzymaniu czystości. W czasie spożywania posiłku aparat nakładkowy się zdejmuje, przez co nie brudzi się tak łatwo. Umożliwia to swobodne szczotkowanie i nitkowanie zębów po posiłku, co zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy zębów i powstawanie kamienia nazębnego. Ruchomy aparat retencyjny ma również duży plus z tego względu, że niezwykle prosto się go czyści. Przezroczyste nakładki wystarczy tylko przemyć wodą i szczoteczką, co nie stwarza większych problemów przy pielęgnacji. Natomiast decydując się na stały aparat retencyjny, trzeba się liczyć z wieloma problemami. Po pierwsze, nie da się go ściągnąć podczas jedzenia, co powoduje niedokładne oczyszczanie powierzchni zębów językiem, szczoteczką, nie wspominając już o uciążliwym nitkowaniu. Po drugie zalegające resztki znacznie zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy i kamienia nazębnego. Po trzecie nosi się go na stałe, a nakładki można w każdej chwili łatwo zdjąć. Dlatego zespół Smilenation zaleca noszenie nakładek jako retainera. 

Zobacz także zalety korygowania wad zgryzu nakładkami Smilenation! ​

 

Cena aparatu retencyjnego

 

Koszt stałego drutu retencyjnego to koszt rzędu nawet 800zł za dwa łuki. Jest to duży wydatek, szczególnie po kosztownym leczeniu metalowym aparatem czy nakładkami Invisalign. Natomiast w Smilenation nie ma dodatkowych kosztów na utrzymanie retencji zębów. Cena naszych niewidocznych nakładek retencyjnych jest zawarta w 7400 złotych, czyli w kosztach całego leczenia ortodontycznego.

Zobacz co składa się na koszt leczenia aparatem nakładkowym w Smilenation

 

 

Uśmiech - Twoja najlepsza wizytówka

 

Aby zachować idealny uśmiech po leczeniu jak najdłużej, trzeba pamiętać o retencji zębów. Bez tego zęby mogą powrócić do pierwotnego, niewłaściwego ustawienia, a szkoda zaprzepaścić tak długi okres ich prostowania. Dlatego aparat retencyjny jest niezbędny w trakcie całego procesu leczenia. Ortodoncja stale się rozwija, co pozwala na skorzystanie z 

takich udogodnień jakimi są nakładki na zęby. Ruchomy aparat retencyjny w przeciwieństwie do stałego jest łatwy w użytkowaniu, a przede wszystkim w czyszczeniu i higienie jamy ustnej. Efekt estetyczny przy noszeniu nakładek jest bardzo zadowalający, a przecież uśmiech to Twoja najlepsza wizytówka. 

Sięgnij po swój wymarzony uśmiech ze Smilenation! Już dziś wypełnij kwestionariusz i sprawdź czy przezroczyste aparaty nakładkowe są Twoim sposobem na proste zęby i piękny uśmiech, którym będziesz chcieć się chwalić!