Czy leczenie ortodontyczne boli?

Opublikowane 2020-03-27

Czy zakładanie stałego aparatu na zęby boli? - Niekoniecznie. 

Czy noszenie metalowego aparatu boli? - Większość zadrutowanych zdecydowanie odpowie tak.

Dlaczego tak się dzieje? 

Czy istnieje mniej bolesna alternatywa prostowania zębów?

Wszystkiego dowiesz się w tym artykule!

 

Czy zakładanie aparatu ortodontycznego boli?  

 

Wiele osób przed prostowaniem zębów pyta, czy zakładanie aparatu stałego na zęby boli. Otóż samo zakładanie aparatu ortodontycznego w większości przypadków nie jest bolesne. Zabieg polega na oczyszczeniu zębów i odpowiednim ich przygotowaniu, po czym aparat ortodontyczny mocowany jest do nich za pomocą specjalnego kleju. Natomiast ból pojawia się po założeniu metalowego aparatu ortodontycznego na zęby. Dzieje się tak, ponieważ na zęby cały czas oddziaływają siły, które sprawiają, że zęby delikatnie i niezauważalnie dla nas zaczynają się przemieszczać w kości. Kwestia tego, jak mocno i ile bolą zęby po założeniu aparatu jest indywidualna i zależna od pacjenta. Zazwyczaj ból trwa 2-3 dni po założeniu aparatu, ale może trwać nawet do tygodnia. Ten okres jest jednym z najtrudniejszych w trakcie prostowania zębów. Jednak pacjenci, którzy decydują się na leczenie przezroczystymi nakładkami typu Invisalign czy Smilenation nie mają z tym problemu. W przypadku przezroczystych nakładek, przy założeniu nowej pary można odczuć jedynie lekki ucisk, który nie trwa długo. Jest to normalne zjawisko towarzyszące przesuwaniu się zębów, jednak znacznie mniej bolesne niż przy noszeniu stałego aparatu.

Poznaj także inne zalety nakładek!

 

Ból przy noszeniu aparatu na zęby. 

 

 

Oprócz intensywnego bólu w pierwszych dniach po założeniu stałego aparatu, pacjent użytkujący stały aparat ortodontyczny, musi być przygotowany również na comiesięczny ból spowodowany podkręcaniem zamków i drutów metalowego aparatu. Często ten ból jest na tyle silny, że uniemożliwia wręcz gryzienie i żucie jedzenia, co zmusza do zmiany diety na bardziej płynną. Dowiedz się jak wygląda dieta podczas prostowania zębów stałym aparatem ortodontycznym. Link do artykułu #6.

Oprócz tego metalowe elementy aparatu ortodontycznego na zęby często powodują otarcia delikatnej błony śluzowej policzków i dziąseł. Co zrobić kiedy aparat ortodontyczny obciera? Stosuje się wtedy specjalny wosk do izolacji zamków i łuków od błony śluzowej policzków i dziąseł. Po kilkunastu dniach organizm adaptuje się do nowych warunków w jamie ustnej, niemniej jednak te dni są nieprzyjemne i bolesne.

Należy pamiętać, że odczucia intensywności i siły doznań bólowych zależą od progu bólu, który jest indywidualny dla każdego pacjenta. Niemniej jednak zupełnie inny komfort prostowania zębów jest przy noszeniu przezroczystych nakładek na zęby typu Invisalign czy Smilenation. Po pierwsze ból nie występuje przy noszeniu nakładek. Można jedynie czuć delikatny, lekki ucisk przy założeniu nowej pary nakładek. Po drugie aparaty nakładkowe typu Clear Aligner czy Smilenation są wykonane z gładkiego plastiku, dzięki czemu nie ranią  policzków ani dziąseł. Tworzywo, z którego wykonane są przezroczyste nakładki jest również bezpieczne dla alergików i nie wywołuje podrażnień błony śluzowej jamy ustnej. 

Prostowanie zębów nakładkami Smilenation w przeciwieństwie do stałego aparatu jest bardzo komfortowe i niemal bezbolesne. Wypełnij kwestionariusz i sięgnij po piękny uśmiech już dziś!

 

 

Czy usunięcie aparatu ortodontycznego jest bolesne? 

 

Kwestia, czy ściąganie aparatu ortodontycznego boli, również jest indywidualna dla każdego pacjenta. Generalnie zdejmowanie aparatu ortodontycznego nie boli, ale sam zabieg jest dość nieprzyjemny. Podczas zdejmowania stałego aparatu najpierw odkleja się poszczególne elementy aparatu - zamki, rurki lub pierścienie w sposób mechaniczny za pomocą specjalnych kleszczy.  Przy ściąganiu zamków i łuków może dojść do skaleczenia błony śluzowej policzków lub dziąseł, co może wywołać ból i krwawienie. Następnie lekarz ortodonta zaczyna zabieg oczyszczenia zębów z pozostałości kleju. Kolejnym etapem jest polerowanie zębów przez ortodontę i wykonanie wycisku łuków zębowych potrzebnych do wykonania aparatu retencyjnego, który stabilizuje zęby po zakończeniu aktywnej fazy leczenia. Noszenie aparatu retencyjnego nie boli, ponieważ nie ma on na celu przesuwania zębów tylko ich utrzymanie w danej pozycji. Dowiedz się więcej, dlaczego stosuje się retencję po zdjęciu aparatu

W przypadku prostowania zębów przezroczystymi nakładkami typu Invisalign czy Smilenation praktycznie nie odczuwa się bólu. Zarówno zakładanie jak i zdejmowanie nakładek robi się bardzo łatwo, szybko i bezboleśnie. Po leczeniu przezroczystymi nakładkami również stosuje się aparat retencyjny. Jest on w formie nakładek, a nie metalowego drutu, co pozwala uniknąć podrażnień błony śluzowej jamy ustnej. 

Wypróbuj innowacyjne nakładki Smilenation i bezboleśnie wyprostuj zęby. 


 

Czy leczenie ortodontyczne nakładkami na zęby boli? 

 

 

Leczenie wad zgryzu przezroczystymi nakładkami na zęby typu Invisalign, Clear Aligner, czy Smilenation jest praktycznie bezbolesne, w przeciwieństwie do stałego aparatu ortodontycznego. Można jedynie odczuć lekki ucisk na zęby przy zakładaniu nowej pary nakładek. Przezroczysty aparat nakładkowy jest wykonany z gładkiego, wolnego od BPA tworzywa, dzięki czemu nie drażni i nie powoduje ran błony śluzowej policzków i dziąseł, jak to się dzieje w przypadku metalowych elementów stałego aparatu. 

Innowacyjna technika prostowania zębów przezroczystymi nakładkami to duży krok w rozwoju stomatologii. Dzięki nowoczesnym nakładkom leczenie wad zgryzu jest szybkie, estetycznie i niemalże bezbolesne. 

 

Podsumowanie. Przezroczyste aparaty alternatywą dla bolesnego prostowania zębów.

 

Leczenie ortodontyczne wad zgryzu tradycyjnym aparatem jest dość bolesne, szczególnie w pierwszych dniach po założeniu stałego aparatu ortodontycznego oraz podczas podkręcania metalowych zamków i łuków na comiesięcznych wizytach. Metalowe elementy aparatu na zęby często powodują bolesne podrażnienia błon śluzowych.

Jednak jest alternatywa dla bolesnego prostowania zębów - przezroczyste nakładki na zęby. 

  • Nie powodują bólu - aparaty nakładkowe Smilenation mogą jedynie wywołać lekki ucisk zębów przy nakładaniu nowej pary nakładek. 

  • Są gładkie - nie powodują podrażnień błony śluzowej.

  • Tworzywo, z którego są wykonane nakładki jest pozbawione alergenów - bezpieczne dla alergików.

Dlaczego by nie spróbować z dobrodziejstw nowoczesnej ortodoncji do uzyskania pięknego uśmiechu? Wypróbuj innowacyjnych nakładek na zęby ze Smilenation już dziś.