Diastema - co to jest? Przyczyny powstania diastemy.

Opublikowane 2020-02-17

Diastema - co to jest, jakie są rodzaje i jak można leczyć? - to pytania, na które znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Dlaczego jest to takie ważne?

O ile u celebrytów - u Madonny, Vanessy Paradis, czy też Tomasza Karolaka, diastema stanowi znak rozpoznawczy, to u wielu dorosłych szpara między zębami często prowadzi do problemów ze zgryzem i prawidłową wymową. Warto więc wiedzieć coś więcej o tej wadzie. Przeczytaj!

 

Co to jest diastema?

 

Diastema to szpara między grupami zębów u ssaków. U niektórych gatunków zwierząt diastema występuje fizjologicznie, natomiast u ludzi jest to zjawisko patologiczne. A konkretnie jest to przerwa między górnymi siekaczami przyśrodkowymi (prościej - między górnymi jedynkami). W stomatologii przyjmuje się, że szpara między zębami wynosząca poniżej 2mm jest jedynie defektem kosmetycznym, co nie zmienia faktu, że wielu celebrytów traktuje diastemę jako swój znak rozpoznawczy, a nie jako kompleks. Natomiast przerwa powyżej 2mm stanowi już wadę zgryzu, która może powodować wady wymowy i choroby przyzębia. Wówczas leczenie diastemy jest zalecane. 

 

 

Rodzaje diastemy i przyczyny jej powstania. 

 

Ze względu na ustawienie zębów siecznych przyśrodkowych w diastemie względem siebie, możemy wyróżnić jej 3 rodzaje:

 • diastema równoległa - górne jedynki są równolegle względem siebie,

 • diastema zbieżna -  brzegi sieczne siekaczy przyśrodkowych są skierowane do siebie, natomiast ich korzenie rozsunięte,

 • diastema rozbieżna - brzegi sieczne siekaczy przyśrodkowych są rozsunięte na przeciwległe strony, a korzenie zbliżone ku sobie.

 

Natomiast ze względu na przyczynę powstania szpary między zębami, lekarze dentyści wyróżniają takie rodzaje diastemy jak:

 • diastema prawdziwa - szpara między zębami powstała z powodu niskiego przyczepu lub przerostu wędzidełka wargi górnej, czyli fałdu błony śluzowej, który jest zbyt duży lub przyczepił się w nieprawidłowym miejscu

 • diastema rzekoma - szpara między zębami jest spowodowana brakiem siekaczy bocznych (hipodoncja) lub mniejszym rozmiarem zębów (mikrodoncja); za dużo przestrzeni w szczęce powoduje rozsunięcie się zębów,

 • diastema fizjologiczna - szpara między zębami pojawia się u dzieci między 7 a 9 rokiem życia, ponieważ przed wyrznięciem się stałych siekaczy bocznych w szczęce jest za dużo miejsca dla jedynek; taka sytuacja powoduje ich rozsunięcie.

 

Wiele osób również zadaje pytanie, czy diastema jest dziedziczna. Taka zależność może być genetycznie uwarunkowana, gdy diastema jest spowodowana dysproporcją pomiędzy szerokością siekaczy a rozmiarem kości szczęki lub żuchwy. Poza tym często obserwuje się rodzinne występowanie diastemy genetycznej spowodowanej między innymi przerostem wędzidełka wargi. 

 

Jeżeli masz diastemę i chcesz ją wyleczyć - zastosuj innowacyjne, przezroczyste nakładki Smilenation. Wypełnij ankietę i sięgnij po swój wymarzony uśmiech bez szpary między zębami. 

 

 

Diastema u dorosłych.

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy diastema jest kompleksem, ponieważ z jednej strony wielu Polaków wstydzi się swojego uśmiechu z przerwą między zębami, a z drugiej - sporo znanych osób jak Madonna, Lara Stone czy Tomasz Karolak wręcz eksponują swój urodowy ewenement. Jedno jest pewne - diastema u dorosłych powinna skłonić do konsultacji z lekarzem dentystą pod względem jej wpływu na zgryz i przyzębie. W zależności od przyczyny występowania szpary między zębami, stosuje się różne sposoby leczenia, aby zapobiec skutkom szkodzącym uzębieniu.

Przyczyny powstania diastemy u dorosłych są różne:

 • nieleczone choroby przyzębia, np. paradontoza, która powoduje między innymi przemieszczanie się zębów,

 • przerost wędzidełka wargi górnej lub jego nieprawidłowy przyczep

 • zbyt duży łuk zębowy w stosunku do szerokości zębów,

 • parafunkcje - powtarzające się, szkodliwe nawyki, np.: ssanie palca lub wargi czy wsuwanie języka między zęby,

 • źle zaplanowane leczenie ortodontyczne, np.: zbyt gwałtowne poszerzenie szczęki, zbyt szybkie przemieszczenie zębów aparatem ortodontycznym  ,

 • czynniki wrodzone, np.: rodzinne występowanie diastemy genetycznej 

 • nieprawidłowości w budowie i liczbie zębów,

 • pogłębiony nagryz, czyli zbyt duże nachodzenie siekaczy górnych na dolne.

Niezależnie od przyczyny, diastema u dorosłych wymaga konsultacji ortodontycznej.

 

 

Dlaczego warto się pozbyć diastemy? 

 

Diastema u dorosłych wynosząca poniżej 2mm nie stanowi bezwzględnego wskazania do jej leczenia. Jeśli pacjent czuje się źle z widoczną szczeliną między jedynkami, można ją wyleczyć. Z kolei w przypadku, gdy szpara między zębami ma więcej niż 2mm, warto poważnie zastanowić się nad jej pozbyciem. Konsekwencje diastemy są różne. Zbyt duża przestrzeń między przyśrodkowymi siekaczami często powoduje różne wady zgryzu - nieprawidłowe ułożenie lub nadmierne stłoczenie zębów. Ponadto może przyczynić się do rozwoju chorób przyzębia, predysponujących do rozchwiania i utraty zębów. Diastema może również doprowadzić do problemów z mową - nierzadko jest przyczyną seplenienia świszczącego, które charakteryzuje bardzo ostre, świszczące brzmienie głosek dentalizowanych (m.in. ś, ź, ć, dź; s, z). Wówczas ich brzmienie jest podobne i zniekształcone.

 

Jak wyleczyć diastemę w dorosłym wieku?  

 

Odpowiedź na pytanie, kiedy leczyć diastemę u dorosłych jest bardzo prosta. Głównie zależy od szerokości szpary między zębami i od potrzeb pacjenta. Szczelina między siekaczami mniejsza niż 2 mm, która nie powoduje żadnych kłopotów zdrowotnych ani kompleksów pacjenta, zwykle nie wymaga leczenia. Oczywiście, jeśli pacjent czuje dyskomfort z powodu swojego uśmiechu, może zdecydować się na leczenie. W takim przypadku ortodonta po konsultacji i szczegółowych badaniach może zaproponować kilka sposobów korekcji diastemy. W leczeniu ortodontycznym do wykorzystania są: stały aparat ortodontyczny, nakładki na zęby typu invisalign lub smilenation. Do zniwelowania szpary między zębami metalowym aparatem ortodontycznym potrzeba około 2 lat. Natomiast przy użyciu przezroczystych, zdejmowanych nakładek prostowanie zębów skraca się nawet do 6 miesięcy. Leczenie diastemy prostującymi nakładkami ze smilenation jest znacznie tańsze niż invisalign czy clear aligner. Inne rozwiązania niż korekcja ortodontyczna w przypadku diastemy to jej maskowanie przy użyciu kompozytu, licówek bądź korony protetycznej. W przypadku diastemy prawdziwej rozwiązaniem jest podcięcie wędzidełka, a następnie leczenie ortodontyczne.

Jeśli marzysz o pięknym uśmiechu bez diastemy, wybierz nakładki Smilenation. Jest to innowacyjna metoda, która pozwala na estetyczne usunięcie szpary między zębami w zaledwie 6 miesięcy w atrakcyjnej cenie. Wypełnij ankietę i sięgnij po wymarzony uśmiech!