Dziecko u dentysty - jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Opublikowane 2019-08-27

Twoje dziecko histeryzuje u dentysty? A może czeka Was właśnie pierwsza wizyta u dentysty? W poniższym artykule znajdziesz wszystko, co może Ci pomóc w przygotowaniu dziecka i oswojeniu go z dentystą i aparatem na zębach.

 

Nasze pociechy wracają do szkoły! Z reguły oznacza to mnóstwo zakupów - przybory szkolne, zeszyty, książki, plecaki i tak dalej… W co jeszcze warto zainwestować? Oprócz edukacji, dla Ciebie i Twojego malucha najważniejsze powinno być zdrowie. Jeśli już teraz zabierzesz swoje dziecko do dentysty i nauczysz go dbania o zęby, to oszczędzisz sobie wielu wydatków w przyszłości.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Przede wszystkim od początku zwracaj uwagę na to, jak się wypowiadasz na temat dentysty. Unikaj wypowiedzi typu:

  • “Ostatnio jak dentysta kanałowo mi leczył czwórkę, to potwornie bolało.”

  • “Jeśli nie umyjesz ząbków i będą się psuły, to zabiorę Cię do dentysty.”

  • “Jak ja nie lubię chodzić do dentysty! Zawsze siedząc w tym fotelu czuję się niekomfortowo.”

  • “Nie bój się, pan doktor nic złego Ci nie zrobi.”

Mogą one sprawić, że Twoje dziecko będzie miało negatywne skojarzenia z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Może ono uznać, że wizyta jest karą i należy jej się bać.

Zacznij od spokojnego wytłumaczenia dziecku, jak wygląda gabinet oraz, że “ta miła pani” albo “ten miły pan” tylko zaświeci lampką i zajrzy mu do buzi, żeby sprawdzić czy ząbki ładnie rosną. Na pytanie “czemu ząbki mają ładnie rosnąć?” możesz odpowiedzieć, że przecież chcecie, aby wróżka zębuszka była potem dumna z tego, jakie piękne ząbki odebrała.

Używając zwrotu “pan” czy “pani” unikasz użycia słowa “lekarz” i sprawiasz, że dziecko nie kojarzy wizyty u stomatologa ze standardową wizytą u lekarza (te mogą mu się kojarzyć z chorobą lub szczepieniami). Cały opis czekającej Twojego malucha wizyty dopasuj do jego wieku. Możecie też takie “dbanie o ząbki” przećwiczyć na jakiejś zabawce.

Kiedy pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Specjaliści rekomendują zabranie dziecka na pierwszą wizytę, kiedy skończy ono 6 miesięcy, ponieważ to wtedy u niemowląt pojawiają się pierwsze siekacze. Stomatolog sprawdzi czy prawidłowo przebiega proces ząbkowania, czy dziecku nie zagraża próchnica i zasugeruje Wam najlepsze sposoby na dbanie o pierwsze mleczaki Waszego maleństwa.

Na pierwszą wizytę koniecznie udajcie się wtedy, kiedy jeszcze nic złego się nie dzieje z zębami dziecka. Dzięki temu jego pierwsza styczność z dentystą będzie krótka, przyjemna i bezbolesna. Gabinety stomatologiczne, które specjalizują się w leczeniu dzieci będą miały obrazki bohaterów Disneya na ścianach i lekarzy przygotowanych do spokojnego przeprowadzenia Twojego dziecka przez stres towarzyszący takim wizytom.

Po wyjściu z gabinetu warto dać dziecku jakąś “nagrodę”, na przykład zabawkę. Wtedy cały proces będzie czymś pozytywnym i miłym w głowie małego pacjenta.

Jak uspokoić dziecko u dentysty?

Jeśli nie udało się Wam uniknąć traumy u malucha, to czas na naprawę wyrządzonych szkód, czyli uspokajanie w trakcie wizyty i stopniowe zmienianie nastawienia dziecka. Najważniejsza jest cierpliwość. Twoja i stomatologa. Nie należy wykonywać zabiegów na siłę. Z perspektywy długofalowej relacji dziecka z higieną jamy ustnej i ewentualnymi zabiegami dentystycznymi zdecydowanie lepiej jest najpierw załagodzić ból antybiotykami, a dopiero gdy dziecko się nieco uspokoi i oswoi z pobytem u dentysty przeprowadzić wszelkie potrzebne zabiegi.

Na rynku dostępny jest syrop dla małych dzieci, Dormicum, który sprawia, że maluch się uspokaja i nie pamięta kilku godzin po podaniu leku. Więc wizyta może być długa i potencjalnie bolesna, ale mały pacjent kompletnie o tym zapomni. Koniecznie jednak skonsultujcie to ze swoim lekarzem. Nie wszyscy stomatolodzy decydują się na stosowanie tego typu substancji.

Istnieją jeszcze dwa rozwiązania podtlenek azotu i znieczulenie ogólne. Ten pierwszy jest gazem rozweselającym, rozluźnia pacjenta i sprawia, że zabieg jest dla niego łatwiejszy do zaakceptowania. Ten drugi jest czymś znacznie poważniejszym i z reguły używany jest przy operacjach, a nie prostych zabiegach dentystycznych. 

Przy ostatecznej decyzji zaufajcie dentyście, to on jest lekarzem Waszego dziecka i najlepiej wie, jak najlepiej prowadzić dane leczenie.

Dziecko pod narkozą u dentysty - czy to dobry pomysł?

Nigdy nie stosujcie tego rozwiązania, jeśli nie jest ono absolutnie konieczne. Obciąża ono organizm malucha i wiąże się z ryzykiem. Jeśli jednak jest to Wasza jedyna opcja, to upewnijcie się, że gabinet jest odpowiednio do tego przygotowany. Przy zabiegu powinien być obecny anestezjolog, który wcześniej zlecił małemu pacjentowi niezbędne badania. Kiedy dziecko jest pod narkozą, postarajcie się zrobić wszystkie potrzebne zabiegi (usuwanie zębów, plomby, leczenie zębów z próchnicą itd.).

Kiedy i jaki aparat na zęby u dziecka?

Najważniejsze jest odpowiednie dbanie o zęby już od najmłodszych lat i regularne kontrole u dentysty. Do 12 roku życia dziecka NFZ refunduje aparaty ruchome, dzięki którym mleczaki i stopniowo wyrastające zęby stałe ortodonta może należycie ustawić, aby potem dalej rosły i wyrzynały się pod odpowiednim kątem i w odpowiednim miejscu. W ten sposób Wasze dziecko wchodząc w dorosłość powinno mieć piękne i proste zęby.

Zdarza się jednak, że nadal istnieje potrzeba wyprostowania niektórych zębów, które mimo usilnych starań ortodonty, Twoich i dziecka i tak źle wyrosły. Wtedy najlepszym pomysłem będą przezroczyste aparaty nakładkowe Smilenation. W porównaniu do tradycyjnych metalowych aparatów, aparaty Smilenation nie wymagają ingerencji w zęby czy regularnych wizyt u ortodonty, po których za każdym razem co najmniej tydzień dziecko odczuwałoby ból. Noszenia tych aparatów Twoje wchodzące w dorosłość dziecko nie będzie się wstydziło, gdyż nie powodują seplenienia i są niemalże niewidoczne, więc jego znajomi ze szkoły nawet się nie zorientują, że jest ono w trakcie leczenia. A co ważne dla każdego rodzica - kosztują nawet 50% mniej niż tradycyjne prostowanie zębów, a na leczenie trwa z reguły od 6 do 12 miesięcy. Tutaj zobaczysz pozostałe zalety przezroczystych aparatów nakładkowych.

Odruch wymiotny u dziecka - jak sobie z tym poradzić?

Doświadczony stomatolog będzie miał wiele rozwiązań w swoim arsenale. Mogą to być na przykład specjalne ćwiczenia oddechowe czy waciki, których nie trzeba często zmieniać więc ogranicza się ruch w głębi jamy ustnej. Jeśli jednak Twoje dziecko ma na tyle poważny problem, że wymaga bardziej zdecydowanych działań, to możesz spróbować podać mu lek na chorobę lokomocyjną na 20 minut przed wizytą u dentysty, wielu rodziców poleca to rozwiązanie. Natomiast jeśli nawet to nie pomaga, to pozostaje nam broń ostateczną - znieczulenie tylnej ściany gardła, której to podrażnienie powoduje problematyczny dla nas odruch wymiotny.

Cel końcowy: piękny uśmiech dziecka!

Nawet jeśli wydaje się to żmudną i niezbyt przyjemną pracą, a na dodatek co kilka miesięcy wywołuje szybkie wypływanie gotówki z Twojego portfela, to pamiętaj, że Ty i Twoje dziecko macie przed sobą cel końcowy - piękny uśmiech Twojego dziecka, którym będzie się mogło chwalić zawsze i wszędzie.

Jeśli Ty lub Twoje wkraczające w dorosłość dziecko macie nieduże wady zgryzu, które Wam przeszkadzają, to nie zwlekaj i już dziś sprawdź czy kwalifikujecie się do leczenia Smilenation.