Ile trwa leczenie ortodontyczne? Dlaczego tak długo?

Opublikowane 2019-07-12

Osoby zainteresowane prostowaniem zębów chcą wiedzieć przede wszystkim, ile trwa tego typu leczenie. Ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym? Co ile wizyty? Który aparat na zęby wyprostuje moje zęby najlepiej i najszybciej?  Sęk w tym, że na te pytania trudno udzielić prostej, jednoznacznej odpowiedzi. To, jak długo trzeba nosić aparat ortodontyczny jest bowiem sprawą indywidualną i zależną od kilku czynników. Ważne są tu między innymi: wiek pacjenta, posiadana przez niego wada zgryzu, czy rodzaj zastosowanego aparatu na zęby. 

Choć dzięki aparatowi na zęby pacjenci mogą zyskać piękny i, co najważniejsze, zdrowy uśmiech, to jednak wielu z nich obawia się długiego i mozolnego leczenia. Z tego powodu nierzadko rezygnują choćby ze wstępnej konsultacji u ortodonty. Co robi na wizytach kontrolnych lekarz, że tak długo trwa leczenie? Od czego zależy dobór aparatu ortodontycznego i co warto wiedzieć o takim narzędziu? Czy istnieją szybsze metody na proste zęby? Na te oraz inne istotne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Dzięki temu, każdy pacjent będzie w stanie ocenić, ile w jego przypadku może potrwać całe leczenie.

 

Kto nosi aparat ortodontyczny, czyli wpływ wieku na czas leczenia

Aparat ortodontyczny można założyć niemal w każdym wieku, ale faktem jest, że wczesna diagnostyka oraz rozpoczęcie leczenia przed 20. rokiem życia pozwalają skrócić czas jego noszenia. Bierze się to z kilku różnych powodów. Po pierwsze, struktury kostne ulegają wraz z wiekiem stopniowemu utwardzaniu. Kości dzieci i nastolatków są dość „elastyczne”, dlatego, jeśli lekarz zauważy na przykład dysproporcję wymiarów szczęki i żuchwy, może zlecić założenie aparatu, który doprowadzi do jej zmniejszenia. Dla pacjenta oznacza to wiele oczywistych korzyści, w tym możliwość uniknięcia ekstrakcji zębów. W starszym wieku często trzeba usunąć nawet kilka z nich, co pozwala stworzyć przestrzeń, którą lekarz, za pośrednictwem aparatu, wykorzystuje do rozsunięcia stłoczonych zębów.

Kolejnym powodem przemawiającym za odpowiednio wczesnym założeniem aparatu jest fakt, że u młodych osób można szybciej wyeliminować poważne wady zgryzu. Te ostatnie pogłębiają się wraz z wiekiem i mogą prowadzić do licznych problemów ze stawami czy zębami. Szybka reakcja ze strony ortodonty może przed tym uchronić i znacznie skrócić czas leczenia.

Warto również wspomnieć, że u młodych pacjentów znacznie szybciej przebiega proces rekonwalescencji, co w ostatecznym rozrachunku również przekłada się na krótszy czas całego leczenia.

 

Co wada (zgryzu) to zasada

Kolejnym czynnikiem, który ma niebagatelny wpływ na długość leczenia aparatem ortodontycznym, jest rodzaj posiadanej wady. Przy pomocy aparatu na zęby lekarz może  skorygować wiele różnego rodzaju defektów: stłoczenia zębów lub szpary między nimi, zgryz otwarty, tyłozgryz, przodozgryz czy zgryz krzyżowy 

Co ważne jednak, dana wada może mieć podłoże genetyczne, być efektem wieloletnich zaniedbań (np. nieleczonej próchnicy lub przedwczesnej utraty zębów), czy też stanowić skutek złych nawyków powstałych jeszcze w dzieciństwie. W takiej sytuacji leczenie jest utrudnione i często wymaga współpracy kilku specjalistów: ortodonty, chirurga, endodonty czy zwykłego dentysty. Dopiero kompleksowe podejście do problemu może przynieść u pacjenta zadowalające efekty, a także uchronić go przed konsekwencjami nieleczonej wady zgryzu. Zawsze jednak, do osiągnięcia sukcesu w leczeniu aparatem ortodontycznym, niezbędny jest czas.

 

 

Czy mam jakiś wpływ na czas leczenia?

Choć wydawać by się mogło, że pacjent nie ma wpływu na długość leczenia (w końcu jest uzależniony od decyzji i działań lekarza), to jednak rzeczywistość przedstawia się zgoła odmiennie. Pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń, czy dbanie o higienę, a w przypadku ruchomych aparatów, trzymanie się zaleconego czasu noszenia nakładek (np. 22h na dobę) – wszystko to wpływa na szybkość leczenia oraz efekt końcowy. Bagatelizowanie zaleceń oraz brak regularnego kontaktu z ortodontą (w ramach wizyt kontrolnych czy telemedycyny) powoduje, że nie może on skutecznie realizować planu leczenia. W takim przypadku, nawet założenie najdroższego aparatu na rynku czy korzystanie z usług najlepszego specjalisty w kraju nie sprawi, że leczenie będzie szybkie i efektywne.

 

Rodzaje aparatów ortodontycznych a czas leczenia

Na rynku stomatologicznym dostępne są różnego typu nowoczesne modele aparatów stałych oraz ruchomych. Każdy z nich jest efektywny, przy czym różnią się między sobą ceną, estetyką, wskazaniami oraz przeciwwskazaniami do stosowania no i oczywiście czasem leczenia. Wybór odpowiedniego rozwiązania w dużej mierze zależy od ortodonty, ale również preferencji pacjenta i jego możliwości finansowej. Ogólnie rzecz biorąc, różnice w szybkości leczenia są różne, w przypadku alignerów można czas leczenia skrócić nawet o 50%. Tradycyjny aparat ruchomy nosi się średnio 3-5 lat, natomiast aparat stały zwykle około 2-3 lat. Dla odmiany, leczenie nakładkami takimi jak Smilenation trwa zaledwie do 12 miesięcy.

 

 

Podane orientacyjne długości noszenia dotyczą pacjentów, którzy dbają o systematyczne kontrole aparatu ortodontycznego. Co ile wizyty tego typu są konieczne? W zależności od rodzaju aparatu, odstępy powinny wynosić od 2 do 6 tygodni Jeśli pacjent unika kontroli, leczenie zaczyna się wydłużać. 

Dostępne są również aparaty samoligaturujące: proces leczenia jest tu zwykle nieco krótszy, niż w przypadku klasycznych metalowych aparatów, a wizyty mogą odbywać się w większych odstępach czasu, sięgających od 8 do 12 tygodni.

W porównaniu z wymienionymi rozwiązaniami korzystniej wypadają nakładki na zęby Clear Aligner czy Invisalign, a zwłaszcza, zyskujące coraz większą popularność, nakładki Smilenation. Te ostatnie odznaczają się o około połowę krótszym czasem leczenia, a także brakiem konieczności składania wizyt u ortodonty!

 

 

Nakładki na zęby – co to jest i jakie ma zalety?

Nakładki na zęby Smilenation, w porównaniu do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, są bardziej nowoczesnym, komfortowym i higienicznym sposobem prostowania zębów. W ich przypadku leczenie jest krótsze i mniej problematyczne, a przy tym nie wymaga stawiania się na wizytach u ortodonty.

Ponieważ nakładki wykonuje się dla każdego pacjenta indywidualnie, są idealnie dopasowane do zębów, wyrostka zębodołowego oraz błony śluzowej. Idealne dopasowanie sprawia, że można je zakładać do pracy bez obaw o ich przesunięcie czy przemieszczenie. Co więcej, dzięki wykorzystaniu innowacyjnych, przezroczystych i lekkich materiałów, szyny są nie tylko niemal niewidoczne, ale i praktycznie niewyczuwalne w jamie ustnej. Dlatego pacjent może do nich szybko się przyzwyczaić.

Równie istotny jest fakt, że ten specyficzny aparat ortodontyczny nie podrażnia delikatnej śluzówki, co często ma miejsce przy metalowych odpowiednikach. W porównaniu do tych ostatnich są rozwiązaniem bardziej higienicznym, bowiem można je zdjąć przed jedzeniem czy myciem zębów, a to z kolei, zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy podczas ich użytkowania.

 

Etapy leczenia aparatem ortodontycznym, czyli dlaczego prostowanie zębów musi trwać tak długo?

Leczenie klasycznym aparatem ortodontycznym jest bardziej skomplikowane i długotrwałe, niż w przypadku nakładek na zęby. Powód tego jest oczywisty: bazuje ono na starej technologii, podczas gdy nakładki korzystają z najnowszych zdobyczy stomatologii. Jak krok po kroku wygląda korygowanie wady zgryzu tradycyjnym, metalowym aparatem stałym?

 

Etap 1: Konsultacja

Na pierwszej wizycie lekarz ocenia stan uzębienia i rodzaj wady, a także pobiera wyciski szczęki oraz żuchwy – na podstawie których powstaje gipsowy model. 

Etap 2: Plan leczenia

Na kolejnej wizycie, na podstawie zdjęć, gipsowych modeli oraz dokonanych pomiarów, lekarz zaproponuje plan leczenia oraz częstotliwość spotkań. Może zalecić wizytę u zwykłego stomatologa, w celu sprawdzenia i wyleczenia zębów, a także u chirurga – jeśli konieczna będzie ekstrakcja. Na załatwienie obydwu spraw należy przeznaczyć około 2-6 tygodni; wiele zależy tu od liczby zębów do leczenia i/lub usunięcia, szybkości rekonwalescencji, a także dostępności lekarzy specjalistów.

Etap 3: Gumki separacyjne

Zakładane są na zęby trzonowe na okres 3-4 dni. Przygotowują one miejsce na pierścienie aparatu.

Etap 4: Montaż aparatu na zęby

Montaż może trwać nawet godzinę. Polega na przyklejeniu zamków do powierzchni licowych zębów za pomocą kleju stomatologicznego. Następnie zakładane są charakterystyczne metalowe łuki aparatu.

Etap 5: Wizyty kontrolne

W przypadku klasycznego aparatu stałego wizyty odbywają się co 4-6 tygodni. Jak już wcześniej wspomniano, w zależności od posiadanej wady, planu leczenia oraz systematyczności w uczęszczaniu na kontrole, zdjęcie aparatu następuje średnio po 2-3 latach licząc od momentu założenia.

Etap 6: Zdjęcie aparatu ortodontycznego

Lekarz lub higienistka delikatnie wyjmuje łuki, odkleja zamki, a następnie oczyszcza zęby z resztek kleju. Na tej wizycie pobiera też wycisk i przykleja druciki do powierzchni lingwalnej (wewnętrznej) zębów – w celu ustabilizowania ich po leczeniu. Wycisk jest konieczny do przygotowania aparatu retencyjnego, który pacjent powinien zakładać na noc. On również służy utrwaleniu procesu leczenia.

 

Leczenie nakładkami na zęby – kiedy szybciej znaczy lepiej

Na rynku stomatologicznym można znaleźć kilka rodzajów aparatów nakładkowych. Z wyglądu są one do siebie dość podobne – każdy jest przezroczysty. Różnią się natomiast materiałami z jakich zostały wykonane, a także długością oraz przebiegiem leczenia. 

W przypadku Invisalign na pierwszej wizycie u ortodonty pobiera się wycisk, z którego odlewany jest gipsowy model lub skan 3D. Na podstawie tego ostatniego specjaliści przygotowują 8-10 nakładek, które pacjent musi zmieniać co 1-2 tygodnie. Dzięki temu może rzadziej składać wizyty u ortodonty, średnio co 2-3 miesiące; na każdej kolejnej otrzymuje nowe nakładki, po jednej na dany tydzień. Musi tylko pamiętać o regularnej wymianie alignerów (aparatów) i uważać, aby ich nie pomylić. 

A Clear Aligner? Jak działa? W tym wypadku leczenie jest nieco bardziej skomplikowane. Pacjent co wizytę otrzymuje trzy nakładki: soft (0,5 mm), medium (0,625 mm) oraz hard (0,75 mm). Każdą z nich nosi przez 7 dni, minimum 22 godziny na dobę. Wizyty odbywają się co 3 tygodnie i każdorazowo wiążą się z pobraniem nowego wycisku i wykonaniem trzech nowych nakładek. Ominięcie wizyty skutkuje wydłużeniem czasu leczenia.

Na zdecydowanie prostszy przebieg leczenia można liczyć w przypadku nakładek Smilenation. Dużym ułatwieniem jest tutaj również to, że wszystkie związane z nim czynności pacjent może wykonywać w domu. Co istotne, pozostaje przy tym pod stałą opieką lekarza, z którym może wygodnie kontaktować się drogą elektroniczną.

 

Etap 1: Kwalifikacja

Pacjent wypełnia bezpłatny kwestionariusz internetowy, który zbiera najważniejsze informacje o stanie jego uzębienia. Na tej podstawie ocenia się, czy może on zostać zakwalifikowany do leczenia.

Pacjent, w ciągu 5 dni po złożeniu zamówienia, otrzymuje specjalny pakiet, dzięki któremu w dogodnym dla siebie momencie może pobrać wycisk swoich zębów. Następnie, bez żadnych opłat, odsyła go do laboratorium. Dodatkowo potrzebne są zdjęcia zgryzu, ale tak jak w przypadku wycisków - wszystko można wykonać zdalnie, wystarczy tylko przesłać je potem na swój profil na naszej stronie. Następnie gdy wszystko zostaje dostarczone do naszych specjalistów w pracowni powstaje trójwymiarowy model – odlew zębów. Na jego podstawie lekarze podejmują ostateczną decyzję, czy pacjenta można zakwalifikować do leczenia. Jeśli tak, przygotowują dla niego indywidualny plan leczenia, a specjaliści – wykonują spersonalizowane nakładki na zęby. W przypadku braku kwalifikacji zwracany jest pacjentowi koszt zestawu do wycisków. W przypadku kwalifikacji to pacjent decyduje czy podejmuje się leczenia, czy jednak rezygnuje - leczenie ze Smilenation pozbawione jest ryzyka i zbędnych kosztów.

Etap 2: Plan leczenia

W kolejnym etapie pacjentowi przesyła się do akceptacji plan leczenia; jego ogromną zaletą jest to, że dzięki specjalnemu programowi pacjent może zobaczyć wizualizację tego, jak będzie się zmieniać stan uzębienia. Jeśli zgadza się na przewidywany przez specjalistów rezultat, zamawia drogą online nakładki na zęby.

Etap 3: Leczenie

Pacjent, po około 17-19 dniach roboczych od momentu zaakceptowania planu leczenia, otrzymuje zestaw spersonalizowanych nakładek na zęby. Każdy komplet (nakładka na górną i dolną szczękę) powinien nosić 22 godziny na dobę przez dwa tygodnie. 

Po zakończeniu docelowego leczenia, aby na zawsze utrwalić jego efekt, pacjent powinien zakładać nakładki na noc. Ich koszt uwzględniony jest w cenie jednak zamawia się je i opłaca dopiero po zakończeniu leczenia.

 

 

Aparat ortodontyczny – czy wart jest Twojego czasu?

Zdecydowanie warto, bo proste i zdrowe zęby to oczywiste korzyści estetyczne i zdrowotne. Dzięki nim, można zyskać pewność siebie i dobre samopoczucie na co dzień, a to z kolei, pozytywnie wpływa na jakość życia. Korekcja zgryzu może też poprawić wymowę czy rysy twarzy, a nawet odmłodzić. Zapobiegnie ona również różnego rodzaju konsekwencjom nieleczonej wady, które na dłuższą metę mogą okazać się nie tylko bolesne, ale również kosztowne.

 

Chcesz zyskać atrakcyjny wygląd i większą pewność siebie, ale bez wyrzeczeń i uciążliwego leczenia? Nakładki na zęby Smilenation to najlepszy sposób na to, by w szybki, wygodny i dyskretny sposób osiągnąć zdrowy i piękny uśmiech. Wypełnij bezpłatny formularz i przekonaj się, czy nakładki są dla Ciebie!