Jak dbać o zęby z aparatem? 5 reguł, których musisz przestrzegać

Opublikowane 2019-08-13

Dbanie o zęby, do których mamy przyczepiony na stałe aparat może być trudne. Chcesz, żeby Twój uśmiech był wolny od przebarwień i śladów po jedzeniu? Z poniższego artykułu dowiesz się jak należy dbać o zęby i co można jeść z aparatem.

Nosisz aparat ortodontyczny lub planujesz go wkrótce założyć? Przy tym ile kosztuje aparat ortodontyczny na pewno nie chcesz, żeby wspaniałe efekty zostały zniszczone przez brzydkie przebarwienia czy osłabione szkliwo, a to wymaga szczególnej dbałości o zęby i to, co jesz. Tym, którzy wybrali przezroczyste aparaty nakładkowe możemy jedynie pogratulować - z nimi dbanie o zęby jest znacznie łatwiejsze.

 

 

1. Szczotkowanie zwykłą szczoteczką

 

Osoby noszące tradycyjne aparaty ortodontyczne nigdy nie powinny się rozstawać ze szczoteczką do zębów. Zęby należy myć bardzo często (czyli min. po każdym posiłku) i bardzo dokładnie. Istnieje wiele metod szczotkowania - myjąc zęby metodą Roll należy ustawić szczoteczkę poziomo, włosiem pod kątem 45 stopni i wykonywać ruchy obrotowo - wymiatające. Natomiast myjąc zęby w aparacie stałym metodą Zmodyfikowaną Bass’a również ustaw szczoteczkę poziomo, włosiem pod kątem 45 stopni, ale wykonuj jedynie delikatne, niewielkie ruchy drgająco - wibrujące.

Wydaje się to zbyt skomplikowane? Przy przezroczystych aparatach nakładkowych Smilenation nie trzeba zwracać uwagi na metodę mycia czy pastę do zębów, ponieważ aparaty zdejmuje się przed jedzeniem. Po posiłku wystarczy umyć zęby swoją ulubioną szczoteczką do zębów i pastą.

 

 

2. Nić dentystyczna

 

Jeśli planujesz założenie metalowego aparatu ortodontycznego, to przygotuj się - na higienie jamy ustnej spędzisz dwa razy więcej czasu niż dotychczas! Pamiętaj jednak, że codzienne nitkowanie zębów (szczególnie przy aparacie) jest niezwykle ważne - resztki jedzenia pozostawione pomiędzy zębami mogą powodować powstawanie ubytków i niszczyć ciężką pracę, którą wykonujecie Ty i Twój ortodonta.

Koniecznie wybieraj woskowaną nitkę (niewoskowana zahaczona o aparat może łatwo się rozrywać). My polecamy Oral-B SuperFloss - jest stworzona specjalnie dla osób w aparatach ortodontycznych. Mimo wszystko należy używać jej uważnie, najpierw przewlekając pod łukiem aparatu, następnie usuwając nitkę i ponownie przewlekając ją pod łukiem, a na koniec przeciągając pomiędzy dwoma zębami.

Pominąć cały ten proces mogą jedynie osoby noszące przezroczyste aparaty nakładkowe lub aparaty ruchome. Te aparaty zdejmuje się zarówno do szczotkowania zębów, jak i nitkowania, co znacząco ułatwia higienę jamy ustnej.

Jeśli nie jesteś pewien, jakie są rodzaje aparatów i który czym się charakteryzuje - przeczytaj o tym tutaj.

 

 

3. Dieta

 

Przed nami najważniejszy punkt - Twoja dieta. To od tego co jesz zależy czy między łukami i zamkami aparatu utknęły Ci drobne cząsteczki jedzenia, których potem trudno się pozbyć, a pozostawione między zębami mogą skutkować ubytkami lub przebarwią Ci się zęby (co będzie tym bardziej widoczne po zdjęciu zamków aparatu, pod którymi Twoje zęby będą miały inny odcień).

Dieta przy aparacie ortodontycznym zmusza nas do unikania spożywania: słodyczy, słodkich napojów, ciągnących się produktów (np. krówek), kawy, czerwonego wina, herbaty, coli (jej składniki rozpuszczają klej przytwierdzający aparat do zębów!), jagód, czarnych porzeczek, buraków, czerwonej papryki i innych barwiących, ciągnących lub słodkich produktów. Mogą one być tragiczne w skutkach dla Twojego aparatu i - co ważniejsze! - Twojego uśmiechu. 

 

 

Dla tych z Was, których przeraża wizja przymusowej rezygnacji z tych pyszności jest alternatywne rozwiązanie - przezroczyste aparaty nakładkowe Smilenation. Przy nich nie musisz rezygnować z niczego! Czemu? Ponieważ zdejmując je na czas posiłków eliminujesz ryzyko uszkodzenia aparatu ciągnącymi się produktami czy nierównomiernego zabarwiania zębów. Wystarczy, że po wypiciu kawy czy zjedzeniu ukochanego barszczu umyjesz zęby i dopiero wtedy ponownie założysz aparat. Barwne, kleiste czy twarde - w tych aparatach nic nie jest Ci straszne!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak łatwe i przyjemne jest życie z aparatami Smilenation, to zajrzyj tutaj.

 

 

4. Szczotkowanie szczoteczkami jednopęczkowymi

 

Jeśli słowa “szczoteczki jednopęczkowe” brzmią dla Ciebie jak czarna magia, to już spieszymy z wyjaśnieniami! Są to wyjątkowo wyprofilowane szczoteczki do zębów, które są najlepszy narzędziem do mycia zębów przy aparacie ortodontycznym. 

Bez nich trudno jest dokładnie wyczyść każdy ząb, a przede wszystkim okolic przyszyjkowych i powierzchni, które znajdują się za trzonowcami. Są one niemalże niezbędne do pozbycia się resztek jedzenia z okolic zamków i pierścieni aparatu. Niestety, oznacza to również dodatkowy koszt dla Ciebie. Takie szczoteczki kosztują ok. 20 zł i będą Ci potrzebne przez cały okres noszenia aparatu. Są one delikatne i podatne na uszkodzenia, więc pamiętaj o posiadaniu 2 - 3 szczoteczek na zapas.

Jeśli jednak nosisz lub planujesz założyć przezroczyste aparaty nakładkowe, to pomijasz ten koszt i nie tracisz czasu na mycie zębów ząb po zębie (jest to tzw. technika solo, którą się stosuje używając szczoteczek jednopęczkowych). Aparaty Smilenation zdejmujesz przed jedzeniem, więc żadne resztki nie mają Ci się gdzie osadzić, a co za tym idzie najzwyklejsza szczoteczka wystarczy.

 

 

5. Płukanie ust

 

Nosząc aparat ortodontyczny stały dochodzi do zwiększonego gromadzenia się osadu bakteryjnego, który zbiera się na granicy zębów i dziąseł. Zawiera on bakterie, które poprzez wytworzone kwasy atakują szkliwo i mogą uszkodzić nasze dziąsła oraz utrwalić przebarwienia przekształcając je w kamień nazębny. Bez odpowiedniego leczenia takie uszkodzenia mogą okazać się niestety trwałe, a takie leczenie może nas uderzyć po kieszeni. Warto zatem stosować preparaty do płukania jamy ustnej. Powodują one ograniczenie ilości bakterii chorobotwórczych i zmniejszają ilość zalegających resztek zjedzonego przez Ciebie wcześniej jedzenia. Dużym plusem preparatów do płukania jest to, że wzmacniają działanie szczoteczki i pasty do zębów, ponieważ są one w stanie dotrzeć do mniej dostępnych miejsc, zapewniając w ten sposób dłuższe działanie składników aktywnych w jamie ustnej.

Jednym z polecanych płynów do płukania jamy ustnej jest płyn marki Vitis Orthodontic do płukania jamy ustnej dla osób noszących aparaty ortodontyczne o przyjemnym smaku jabłkowo-miętowym. Należy płukać usta 15 mililitrami nierozcieńczonego płynu Vitis Orthodontic przez 30 sekund, co najmniej 2 razy dziennie lub po każdym szczotkowaniu. Aby zwiększyć skuteczności jego działania nie powinno się płukać ust wodą i należy unikać jedzenia lub picia bezpośrednio po użyciu.

Dążąc do pięknego uśmiechu ze Smilenation nie musisz tak bardzo uważać na to jak i kiedy płuczesz zęby. Higiena jamy ustnej jest ważna, ale ze Smilenation leczenie wad zgryzu nie jest tak uciążliwe. Wystarczy, że będziesz zdejmował aparaty przed jedzeniem i zakładał dopiero po umyciu, nitkowaniu i płukaniu zębów. Te dwa ostatnie elementy są opcjonalne i zależą od Twoich potrzeb w danej chwili (a przede wszystkim od tego co przed chwilą zjadłeś).

 

Piękny uśmiech Twoją wizytówką!

 

Promienny i piękny uśmiech jest wizytówką Ciebie i Twojej barwnej osobowości. Niezbędna jest do tego jak najlepsza higiena jamy ustnej. Mimo, iż przy metalowym aparacie ortodontycznym może się ona wydawać czasochłonna, trudna i skomplikowana, to nie rezygnuj z niej. Nie warto przez wymagające procesy dbania o zęby w aparacie zrezygnować z obiecanych przez ortodontę efektów, które kosztowały Cię dużo pieniędzy.

Osiągnięcie tego wymarzonego pięknego uśmiechu jest jednak o niebo łatwiejsze z przezroczystymi aparatami nakładkowymi Smilenation. Nie potrzebujesz wtedy żadnych dodatkowych szczoteczek czy technik mycia zębów i używania nitki dentystycznej, więc oszczędzasz czas i pieniądze.

Już teraz sięgnij po uśmiech i za darmo sprawdź tutaj czy kwalifikujesz się do leczenia Smilenation!