Jak działa aparat ortodontyczny?

Opublikowane 2020-05-26

Diastema, wychylenie, zrotowanie albo stłoczenie zębów - jeśli masz tego typu problemy z uzębieniem, konieczne może okazać się leczenie ortodontyczne. Wiedz jednak, że czasem możliwe są proste zęby bez aparatu stałego. Sprawdź zatem, kiedy jest niezbędny i jak działa aparat ortodontyczny, a także jak prostują się zęby z pomocą innych metod leczenia.

Nowoczesna stomatologia ma do zaoferowania wiele rozwiązań, które wspomogą cię w walce o piękny i zdrowy uśmiech. Należą do nich aparaty ruchome, aparaty na zęby metalowe, a także szereg modeli estetycznych. Do tej ostatniej grupy zaliczają się przede wszystkim przeźroczyste nakładki na zęby, takie jak Clear Aligner, Invisalign czy aparaty Smilenation. Którą z opcji i kiedy warto wybrać? Jak aparat ortodontyczny prostuje zęby, a jak nowoczesne nakładki?

 

Jak aparat ortodontyczny prostuje zęby?

 

Na rynku stomatologicznym dostępnych jest wiele rodzajów aparatów na zęby. Skąd wiadomo, że dany model będzie dla ciebie odpowiedni? Na początku musisz przede wszystkim sprawdzić, jak działa aparat ortodontyczny danego typu. Dzięki temu, poznasz mechanizm funkcjonowania poszczególnych opcji i  dowiesz się, dlaczego leczenie w nich trwa przez taki, a nie inny czas. 

Niezależnie, czy zdecydujesz się na aparat na zęby ruchomy, czy też stały, schemat jego działania będzie podobny. Każdy model wywiera nacisk na ząb lub grupy zębowe, co prowadzi do ich przemieszczenia w obrębie łuku zębowego szczęki lub żuchwy. Samo przesuwanie zęba na odpowiednie miejsce stanowi długotrwały proces, który wiąże się z przebudową kości. W miejscu, w którym ząb ma się znaleźć, dochodzi do stopniowego zaniku tkanki kostnej, co umożliwia jego przesunięcie. Natomiast w miejscu, w którym był wcześniej, ulega ona stopniowemu nawarstwianiu.

Niestety, o ile zanikanie tkanki kostnej jest procesem stosunkowo szybkim, tak jej odbudowywanie trwa już znacznie dłużej. Dlatego leczenie ortodontyczne może potrwać nawet 2 lata, i wymaga późniejszego noszenia aparatu retencyjnego, który pozwoli utrzymać jego efekty.

 

Jakie wady zgryzu skoryguje aparat ortodontyczny?

 

 

Aparat ortodontyczny pomaga wyleczyć takie rodzaje wad zgryzu, jak zgryz otwarty, zgryz krzyżowy, stłoczenie zębów, diastema czy szpary między zębami. Co istotne, sprawdza się również przy prostowaniu krzywych zębów u dorosłych. 

Wyżej wspomniane defekty kwalifikują się do leczenia ortodontycznego, ale trzeba pamiętać, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Aby lepiej rozeznać się, kiedy jest to możliwe, przeczytaj artykuł

 

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

 

 

Clear Aligner, Invisalign, Smilenation, aparat lingwalny czy aparat ligaturowy – gabinety stomatologiczne nie bez powodu oferują tak wiele rodzajów aparatów na zęby. Poszczególne opcje kierowane są do pacjentów różniących się wiekiem, możliwościami finansowymi, czy też posiadaną wadą. Dobór typu aparatu zależy głównie od tego, czy pacjent cierpi na przodozgryz, tyłozgryz, zgryz krzyżowy, odseparowanie zębów czy stłoczenie, jednak pod uwagę brane są też pozostałe wspomniane czynniki. Więcej o wadach zgryzu, ich rodzajach i przyczynach powstawania, dowiesz się z tego artykułu.

 Wracając do samych rodzajów aparatów na zęby, wyróżnia się następujące rozwiązania: 

Aparaty ruchome -  czyli modele, które pacjenci mogą swobodnie wyjmować i zakładać. Zbudowane są z akrylowej płyty, drutów oraz śruby, którą lekarz podkręca na każdej wizycie; mogą zawierać również wał akrylowy lub sprężyny. Nosi się je wyłącznie w nocy lub dodatkowo przez kilka godzin w ciągu dnia. 

Stały aparat na zęby - montuje się na cały okres leczenia. Zbudowany jest z pierścieni, metalowych łuków ortodontycznych oraz zamków, które mogą być przyklejone na licowe (przednie) lub podniebienne (wewnętrzne, językowe) powierzchnie zębów. Model przyklejony „z przodu” nazywany jest ligaturowym, ponieważ posiada ligatury (małe gumeczki), które podtrzymują metalowy łuk. 

Aparat lingwalny - czyli językowy, jest droższy, ale jednocześnie bardziej estetyczny, gdyż cały jego mechanizm ukrywa się „za zębami”.

Aparaty samoligaturujące również stanowią rodzaj aparatów stałych. Nie posiadają one gumowych ligatur, lecz specjalne klapki, które mocują łuk w zamku. Ich zaletą jest wysoka estetyka, natomiast wadami – mniejsza siła nacisku na zęby i dużo wyższa cena.

Nakładki na zęby (szyny), takie jak Clear Aligner, Invisalign czy Smilenation, to aparaty na zęby estetyczne. Wytwarzane są z termoutwardzalnego, przeźroczystego silikonu, który doskonale przylega do uzębienia – do każdego pacjenta szyna jest bowiem indywidualnie dopasowywana. Ich zaletą jest wysoka estetyka oraz możliwość swobodnego zdejmowania.

 

Na czym polega prostowanie zębów nakładkami?

 

Każdy przeźroczysty aparat na zęby jest specjalnie wyprofilowany, dzięki czemu, z pomocą niewielkich, kontrolowanych sił, możliwe jest skuteczne przesunięcie zębów. Nakładki można wyjmować do posiłków, przy czym zaleca się noszenie ich przez 22 godziny na dobę. Ważne jest też to, że pomiędzy mechanizmami działania poszczególnych nakładek występują niewielkie różnice. 

W przypadku Invisalign oraz Clear Aligner konieczna jest wizyta u ortodonty, który przygotuje indywidualnie dopasowane produkty. W metodzie Clear Aligner pacjent co 3 tygodnie otrzymuje 3 nakładki o różnej grubości. Noszenie zaczyna od najmniejszej, i co 7 dni zmienia szynę na grubszą. Po wykorzystaniu nakładek musi zgłosić się do ortodonty w celu otrzymania kolejnych; proces ten powtarza aż do zakończenia leczenia. Tymczasem w Invisalign nakładki nie są zróżnicowane pod względem grubości. Pacjent otrzymuje 8-10 szyn, a po ich wykorzystaniu zgłasza się na wizytę kontrolną, która powinna odbywać się co 2-3 miesiące. 

Smilenation stanowi uproszczoną metodę leczenia nakładkowego, która nie przewiduje składania wizyt u ortodonty. W tym wypadku, wypełniasz kwestionariusz internetowy, a następnie otrzymujesz domowy zestaw do wykonania wycisków szczęki i żuchwy (możesz też wykonać skan 3D uzębienia w jednym z gabinetów partnerskich Smilenation). Wyciski odsyłasz do specjalistów, którzy sporządzą dzięki nim cyfrowe modele zębów. Na podstawie zdjęć, wycisków oraz informacji podanych w formularzu eksperci ocenią,  czy kwalifikujesz się do leczenia. Jeśli to ostatnie okaże się możliwe, otrzymasz kompletny pakiet szyn, które musisz wymieniać co 14 dni -   – każdy  kolejny ich zestaw przesuwa zęby o 0,3 mm, aż do uzyskania wymarzonego efektu.

 

 

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

 

 

Już wiesz, jak działają aparaty ortodontyczne i jakie są ich rodzaje. Dowiedziałeś się też, jak wygląda leczenie nakładkami. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki aparat na zęby wybrać? 

Aparaty ruchome stosuje się najczęściej u dzieci między 4. a 12. rokiem życia, czyli głównie u tych, które posiadają jeszcze zęby mleczne. Leczą drobne wady zgryzu i odchylenia zębów, głównie, gdy uzębienie jest stłoczone z powodu zbyt wąskich łuków zębowych. Z ich pomocą można „cofnąć” żuchwę lub skorygować zgryz krzyżowy, ale nie nadają się do obracania i przesuwania zębów. Z tego względu, nie stosuje się ich w leczeniu poważnych wad zgryzu, ale również w przypadku tych mniej skomplikowanych są z czasem wymieniane na aparaty stałe.

Aparaty na zęby ligaturowe wymagają comiesięcznych wizyt u ortodonty i znajdują zastosowanie przy leczeniu poważnych wad zgryzu, takich jak tyłozgryz, przodozgryz, zgryz głęboki, otwarty, krzyżowy, a także stłoczenia, wychylenia czy zrotowania zębów. Tradycyjny aparat ligaturowy jest mało estetyczny, ale za to tańszy, niż bardziej atrakcyjne wizualnie modele lingwalne oraz samoligaturujące.

Nakładki na zęby stanowią efektywną, innowacyjną metodę leczenia części wad zgryzu, na przykład wychyleń, stłoczeń czy zrotowań. Na ich korzyść przemawia fakt, że działają często dwa razy szybciej niż klasyczne aparaty, a przy tym prezentują się bardzo estetycznie. Kolejny plus to możliwość zdejmowania ich przed jedzeniem czy myciem zębów, dzięki czemu można łatwo utrzymać właściwą higienę jamy ustnej. Dodatkowo, w przypadku Smilenation nie są konieczne wizyty w gabinecie, co pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Całe leczenie przebiega zdalnie, a same konsultacje odbywają się co 4 tygodnie poprzez platformę online, na podstawie przesyłanych przez pacjentów zdjęć kontrolnych.Na korzyść Smilenation przemawia także cena, która jest nawet do 50% niższa, niż w przypadku Clear Aligner czy Invisalign.