Jak działają różne rodzaje aparatów na zęby?

Opublikowane 2019-06-25

Który aparat na zęby jest najlepszy - aparat Damona, płytka Schwarza, Lingualjet, a może Clear Aligner? Współcześni ortodonci proponują swoim pacjentom wiele różnych typów aparatów ortodontycznych. Aby skutecznie wyprostować zęby, warto wybrać aparat dobrany do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Czy aparat Damona jest lepszy niż zwykły aparat stały? Ile kosztuje Invisalign i czy da się zmniejszyć koszt leczenia nakładkami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

 

Jak działa aparat ortodontyczny?

Na pewno zastanawiasz się, jak aparat ortodontyczny prostuje zęby. Zasada działania jest łatwa! Każdy aparat wywiera dobrane przez lekarza siły, które stopniowo przesuwają zęby. Ortodonta dostosowuje parametry sił tak, by możliwie szybko i bezpiecznie zapewnić Pacjentowi piękny uśmiech. Co warto wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Aparaty ruchome to takie, które możesz samodzielnie zdjąć w dowolnym momencie, a aparaty stałe są trwale przymocowane do Twoich zębów przez ortodontę i usuwane dopiero po zakończeniu leczenia.

 

Aparaty zdejmowane – czy działają u dorosłych?

 

Jak zbudowany jest aparat ruchomy?

Aparat zdejmowany (aparat ruchomy) to najczęściej akrylowa płytka z metalowymi elementami retencyjnymi i mechanicznymi. Dodatkowe elementy płytki odpowiedzialne są za utrzymywanie aparatu na zębach i prostowanie ich. Części mechaniczne to najczęściej śruby, które zgodnie z zaleceniami ortodonty rozkręcasz, zwiększając stopniowo siłę aparatu. Najczęściej stosowanym aparatem zdejmowanym jest płytka Schwarza.

 

Plusy i minusy aparatów zdejmowanych

Główną zaletą aparatu ruchomego jest niska cena (400-700zł + wizyty kontrolne) i możliwość zdjęcia go w dowolnym momencie. Pacjenci chwalą sobie bezproblemowe utrzymanie higieny i mniejsze dolegliwości bólowe w stosunku do aparatów stałych.

Minus aparatu ruchomego to przede wszystkim dość mała siła wywierana na zęby - z tego powodu prostowanie zębów może trwać dłużej, niż z zastosowaniem innych metod. Nie wszystkie wady zgryzu da się wyleczyć aparatem zdejmowanym, przez co często ortodonci sięgają po inne rozwiązania.

 

Kiedy aparat zdejmowany jest skuteczny?

Aparaty zdejmowane najlepiej działają u Pacjentów z niezakończonym rozwojem kostnym - u dzieci i nastolatków. Ortodonci nie zalecają stosowania tego rodzaju leczenia u pacjentów dorosłych z uwagi na niezadowalające efekty.

Jeżeli decydujesz się na aparat zdejmowany, musisz pamiętać, że skuteczność leczenia zależy od Ciebie - ważne jest noszenie aparatu przez co najmniej kilkanaście godzin dziennie i regularne aktywowanie śruby.

 

 

Tradycyjne aparaty stałe, czyli klasyka gatunku

 

Jak działa stały aparat na zęby?

Metalowe zamki przyklejone do zębów są pewnie Twoim pierwszym skojarzeniem, gdy słyszysz „aparat ortodontyczny”. Tradycyjny aparat na zęby składa się z zamków i gumek (ligatur), które mocują łuk w zamkach.

Na regularnych (zazwyczaj comiesięcznych) wizytach kontrolnych, ortodonta wymienia łuki na coraz grubsze, by stopniowo zwiększać siłę aparatu. Czas leczenia z wykorzystaniem stałego aparatu na zęby zależy od natężenia wady zgryzu i wynosi średnio 24 miesiące.

 

Tradycyjny aparat i stały - zalety i wady

Dużą zaletą tradycyjnych aparatów stałych jest ich wysoka skuteczność - można z ich użyciem wyleczyć prawie każdą wadę zgryzu. Ortodonci cenią „zwykłe” aparaty za wysoką przewidywalność efektów leczenia. Koszt tradycyjnego aparatu waha się między 6 a 10 tysięcy złotych, więc jest to relatywnie niedrogi sposób na proste zęby.

Zwykłe aparaty stałe nie są pozbawione wad - na pewno nie raz słyszałeś od swoich znajomych o dokuczliwych otarciach policzków i dziąseł, spowodowanych przez ostre elementy zamków. Pacjenci narzekają też na trudności z doczyszczaniem zębów. Głównym kłopotem pozostaje swobodna mowa i uśmiech - metalowe zamki i drut są bardzo widoczne na zębach.

 

 

Dla kogo jest stały aparat ortodontyczny?

Stałe aparaty na zęby nadają się do leczenia zarówno nastolatków, jak i dorosłych w każdym wieku. Decydują się na nie głównie Pacjenci szukający pewnych, lecz możliwie ekonomicznych rozwiązań. Niestety, często przepłacają to swoim komfortem i prezencją. Czy jest lepsze rozwiązanie?

 

Estetyczne aparaty stałe - nowa jakość

Alternatywę dla klasycznych aparatów stanowią estetyczne aparaty stałe z szafirowymi, bądź ceramicznymi zamkami. Te pierwsze są w dużej mierze przeźroczyste, zaś drugie - jednolite z kolorem zębów Pacjenta. W połączeniu ze specjalnie przystosowanym łukiem i ligaturami osiąga się zadowalający efekt kosmetyczny, jednak problemem pozostaje wysoki koszt leczenia (8-15 tys. zł) oraz podatność elementów aparatu na przebarwienia.

 

 

Aparaty lingwalne (językowe) - rozwiązanie doskonałe?

 

Aparat stały od strony języka - co to jest?

A gdyby tak po prostu przykleić zamki do wewnętrznej powierzchni zębów? Aparaty lingwalne to stałe aparaty ortodontyczne, w których zamki umocowane są „od środka”. Działają niemal na tej samej zasadzie, co zwykłe aparaty, a są znacznie bardziej dyskretne. Na tym oparte są takie systemy jak Incognito, Lingualjet czy Harmony.

 

Aparat lingwalny - czy warto?

Pacjenci najczęściej są bardzo zadowoleni z efektu estetycznego. Trzeba przyznać - aparaty językowe są całkowicie niezauważalne!

Pewnie zastanawiasz się - czy aparat lingwalny to rozwiązanie idealne? Odpowiedź jest prosta - nie. Dość częste są skargi na bóle języka oraz problemy z dostatecznym doczyszczaniem zębów. Bywa, że ograniczenie przestrzeni dla języka kończy się sporymi kłopotami ze swobodną mową i uśmiechem.

Aparat lingwalny to drogie rozwiązanie - wliczając wizyty kontrolne, cena leczenia to od 5 do 12 tysięcy złotych za jeden łuk.

 

Czy aparat językowy jest dla Ciebie?

Rozważ aparat językowy, jeżeli nie chcesz rezygnować ze swojego naturalnego wyglądu na czas leczenia ortodontycznego. Pamiętaj, że musisz codziennie korzystać z nitki dentystycznej, szczotek międzyzębowych albo irygatora, aby uniknąć próchnicy pod zamkami.

Miej na uwadze możliwość wystąpienia kłopotów z mową - jeżeli jesteś aktorem, wokalistą czy przedstawicielem handlowym, radzimy poszukać innego rozwiązania!

 

 

Aparaty samoligaturujące, czyli mała wielka różnica

 

Jak zbudowany jest aparat bez ligatur?

Aparat samoligaturujący na pierwszy rzut oka nie różni się od zwykłego aparatu na zęby, jednak po chwili bez problemu zauważysz pomiędzy nimi różnicę. Zamki aparatu bez ligatur wyposażone są w specjalne klapki, dzięki którym można przyczepić łuk bez użycia gumek. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych systemów - najpopularniejsze modele to Damon oraz Smartclip.

 

Plusy i minusy aparatu samoligaturującego

Czy tak mała różnica w budowie rzeczywiście ma aż tak duży wpływ na skuteczność leczenia?

Aparaty bez ligatur są po prostu skuteczniejsze niż zwykłe aparaty stałe. Mocowanie łuku przez klapki minimalizuje siłę tarcia, która dotychczas niepotrzebnie spowalniała prostowanie zębów. Siła przykładana jest bardziej równomiernie i stabilnie, co zmniejsza ból podczas leczenia. Ułatwione jest doczyszczanie zębów, a wizyty kontrolne mogą odbywać się rzadziej (nawet co 2-3 miesiące!).

Zamki samoligaturujące dostępne są zarówno w wariancie zwykłym, jak i estetycznym. Minusem tego rozwiązania jest wysoka cena, która zależnie od wariantu wynosi od 8 do 20 tysięcy złotych.

 

Aparat bez ligatur - dla kogo?

Aparat samoligaturujący to rozwiązanie dla Ciebie, jeżeli Twoim priorytetem jest szybkie uzyskanie pięknego uśmiechu i nie boisz się wysokich kosztów leczenia. Docenisz rzadkie wizyty kontrolne, dzięki którym oszczędzisz sporo czasu.

 

 

Piękny uśmiech bez wyrzeczeń - aparaty nakładkowe

 

Nakładki na zęby - nowoczesne rozwiązanie

Leczenie nakładkami ortodontycznymi (alignerami) to innowacyjna metoda, która zapewni Ci najwyższy możliwy komfort leczenia. Jak to działa? To proste - po konsultacji i pobraniu wycisków Twoich zębów, otrzymujesz pakiet własnych przezroczystych nakładek, które możesz zakładać i zdejmować w dowolnym momencie. Co 7-14 dni przechodzisz do noszenia kolejnego zestawu, by stopniowo prostować swoje zęby - i już!

Najpopularniejsze systemy nakładkowego leczenia wad zgryzu to Clear Aligner oraz Invisalign. Pomimo subtelnych różnic w budowie i zastosowaniu każdego z nich, zasada działania pozostaje ta sama.

 

Czy nakładki przezroczyste leczą wady zgryzu?

Leczenie nakładkami to protokół postępowania medycznego wykorzystywany przez postępowych ortodontów na całym świecie. Niewidoczne aparaty to bezpieczna i sprawdzona metoda leczenia wad zgryzu - lekarze z powodzeniem stosują ją już od 18 lat. Dzięki precyzyjnemu systemowi planowania w 3D, efekty są bardzo przewidywalne. Korekcja wady odbywa się szybko, a dolegliwości bólowe związane z przesuwaniem się zębów są zredukowane do minimum.

 

Mocne i słabe strony nakładek prostujących zęby

Nakładki na zęby są niemal niewidoczne, co pozwala cieszyć się spontanicznym uśmiechem i ułatwia relacje zawodowe i prywatne. Alignery są indywidualnie dopasowane do kształtu i rozmiarów Twoich zębów, dzięki czemu unikniesz podrażnień dziąseł i policzków. Utrzymanie higieny jest bezproblemowe. Dla optymalnych efektów leczenia nakładki powinny być użytkowane przez 22 godziny dziennie - w razie potrzeby można wyjąć je na czas ważnego spotkania.

Niestety, niewidoczne aparaty to luksus na rynku aparatów ortodontycznych. Koszty leczenia niewidocznym aparatem bywają bardzo wysokie i mogą sięgać od 15 nawet do 30 tysięcy złotych. Ponadto, nie każda wada zgryzu jest podatna na leczenie nakładkami - czasami ortodonta dla optymalnego efektu zaleca skorzystanie z tradycyjnych metod leczenia.

 

Nakładki ortodontyczne - czy warto?

Jeśli marzysz o pięknym uśmiechu, a dobra prezencja w trakcie leczenia jest Twoim priorytetem - leczenie nakładkami ortodontycznymi jest właśnie dla Ciebie! Ta metoda leczenia doceniana jest zwłaszcza przez dynamicznych, aktywnych zawodowo pacjentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na jakikolwiek dyskomfort i ograniczenia.

 

Ortodoncja na miarę XXI wieku - nakładki z dostawą do domu

Tanie nakładki ortodontyczne, które przyjeżdżają wprost pod Twoje drzwi - brzmi jak marzenie? Nie, to rzeczywistość! Na rynku dostępne są nakładki kosmetyczne, które w trzech prostych krokach korygują wady przedniego odcinka zgryzu.

Leczenie odbywa się w pełni zdalnie pod opieką wyspecjalizowanego ortodonty. Unikając częstych wizyt w gabinecie oszczędzasz zarówno pieniądze, jak i czas. Do Twojego domu dostarczany jest pakiet umożliwiający łatwe pobranie wycisków zębów. Gotowe wyciski odsyłasz do ortodonty, który dokonuje ostatecznej kwalifikacji i tworzy spersonalizowany plan leczenia. W przesyłce zwrotnej otrzymujesz zestaw indywidualnie przygotowanych nakładek i niezbędne zalecenia.

W przeciwieństwie do pozostałych metod, koszt prostowania zębów jest znany już od samego początku - w Smilenation to jedyne 7400 zł. To ponad 50% mniej niż standardowe leczenie nakładkami w gabinecie! Unikasz prowizji i drogich opłat u ortodonty, nie płacąc za to, co nie jest Ci potrzebne.

 

 

No dobrze, zatem który aparat ortodontyczny jest najlepszy?

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi! Dobierz metodę leczenia do swoich potrzeb i oczekiwań, by droga do Twojego wymarzonego uśmiechu nie była wyboista. Zwróć uwagę na swój wiek, budżet, stopień nasilenia wady zgryzu i ilość czasu na jej wyleczenie.

Każdy z nas zasługuje na uśmiech - wyraz radości i pewności siebie. Niezależnie od tego, kim jesteś i czym się zajmujesz, piękne zęby to Twój atut w relacjach zawodowych i osobistych. Przekuj swój kompleks w największą zaletę - z uśmiechem na twarzy życie jest jeszcze fajniejsze!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Naszym priorytetem jest Twój uśmiech - z nami osiągniesz go szybciej i taniej. Oszczędź swój czas i pieniądze unikając długich i kosztownych wizyt kontrolnych!

Aparaty Smilenation to przeźroczyste nakładki, dzięki którym korekcja uśmiechu jest łatwiejsza niż kiedykolwiek. U nas wszystko jest jasne od początku do końca - wiesz jak długo potrwa leczenie i ile będzie kosztowało. Cena leczenia jest bardzo konkurencyjna i pozwala Ci oszczędzić nawet ponad 50% kosztów w stosunku do klasycznego leczenia nakładkami. Bez dodatkowych kosztów i wizyt kontrolnych! Wizualizacja efektów leczenia pozwoli Ci na śledzenie Twojej drogi do wymarzonego uśmiechu, a nasz Zespół chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania. Do każdego z naszych Pacjentów podchodzimy indywidualnie, jeżeli Twoja wada zgryzu nie kwalifikuje się do leczenia nakładkami - zwrócimy Ci pieniądze za pakiet do wycisków.

Bądźmy w kontakcie!  Przekonaj się, czy Smilenation będzie odpowiednie właśnie dla Ciebie - dołącz do grona naszych Pacjentów i wypełnij formularz już teraz!