Jak wygląda dieta przy leczeniu ortodontycznym?

Opublikowane 2020-03-23

Dieta przy leczeniu aparatem ortodontycznym wymaga wielu wyrzeczeń. Nosząc aparat ortodontyczny należy zrezygnować z wielu twardych i słodkich pokarmów, które mogłyby uszkodzić jego elementy. W tym artykule odpowiemy na jedno z najczęściej zadawanych pytań: co można jeść z aparatem na zęby, aby go nie uszkodzić? A także - czy istnieje jakaś inna metoda prostowania zębów, która nie wymaga specjalnej diety?

 

Aparat ortodontyczny a zmiana nawyków żywieniowych.  

 

Założenie stałego aparatu na zęby wymaga odpowiedniej diety. Dlaczego? Jest kilka czynników, które wymuszają zmianę nawyków żywieniowych przy noszeniu stałego aparatu na zęby:

  • Elementy składowe metalowego aparatu ortodontycznego, np. zamki czy pierścienie mogą ulec odpadnięciu lub zniszczeniu przy spożywaniu twardych pokarmów. Należy wówczas unikać orzechów, twardych owoców

  • Ból towarzyszący założeniu aparatu lub podkręcaniu zamków wręcz uniemożliwia gryzienie pokarmów. Wtedy zalecane są pokarmy płynne, niewymagające żucia. 

  • Utrudniona higiena jamy ustnej - wymaga spożywania odpowiednich posiłków, np. niezawierających małych pestek, czy ziaren, które mogłyby utknąć w trudno dostępnym miejscu.

  • Większe ryzyko próchnicy zębów - utrudnione czyszczenie zębów sprzyja rozwijaniu się próchnicy. Dlatego należy ograniczyć cukier - główny czynnik rozwojowy próchnicy.

  • Inne zabarwienie zębów w miejscu przyklejonych zamków po zdjęciu aparatu, wymusza ograniczenie picia dużych ilości herbaty, kawy czy soków z ciemnych owoców.

 

Odpowiednia dieta przy leczeniu ortodontycznym zapobiega zniszczeniu elementów metalowego aparatu, rozwojowi próchnicy zębów czy chorobom jamy ustnej. Niestety ta dieta wymaga ograniczenia znacznej ilości produktów spożywczych i poświęcenia więcej czasu na ich odpowiednią obróbkę. 

Czy jest inny sposób na prostowanie zębów bez wyrzeczeń? Oczywiście, że tak! - Są to innowacyjne nakładki prostujące zęby. Przezroczyste nakładki na zęby zdejmuje się przed każdym posiłkiem, przez co nie ma żadnych ograniczeń dietetycznych. 

Wypróbuj nowoczesną technikę prostowania zębów, wypełniając najpierw kwestionariusz.

 

 

Co jeść w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego?

 

 

Co jeść na początku założenia metalowego aparatu ortodontycznego na zęby? Wiele osób interesuje to pytanie, gdyż w pierwszych dniach od założenia stałego aparatu na zęby często występuje dyskomfort i ból zębów, uniemożliwiający żucie i gryzienie pokarmów. Trwa to zazwyczaj 2-3 dni. Wiele osób wtedy pyta, co jeść z aparatem na zęby, żeby nie bolało tak mocno. Aby uniknąć dodatkowej niewygody związanej z aparatem ortodontycznym, należy przygotować się na zmianę jadłospisu przez kilka pierwszych dni. W takim razie, co warto jeść na początku noszenia stałego aparatu na zęby? Przede wszystkim należy się zdecydować na lżejsze, bardziej płynne pokarmy, które nie będą sprawiały bólu. Doskonałe będą w tym czasie zupy, kremy, koktajle czy jogurty. Po minięciu dyskomfortu w pierwszych dniach noszenia stałego aparatu na zęby, można powoli wracać do wcześniejszej diety, z wyłączeniem niektórych produktów, o których dowiesz się w dalszej części artykułu.

Alternatywą dla metalowego aparatu na zęby są przezroczyste nakładki prostujące. Przy założeniu nakładek na zęby na początku czuć ucisk, jednak nie przeszkadza to w jedzeniu i gryzieniu. Co można jeść w pierwszych dniach noszenia aparatu nakładkowego na zęby? - Wszystko. Dieta zarówno na początku noszenia nakładek jak i później, może pozostać bez zmian - w przeciwieństwie do znacznych ograniczeń przy stałym aparacie. 

Dowiedz się więcej, co można robić z aparatem nakładkowym Smilenation.

 

Czego nie można jeść z aparatem na zęby?

 

 

Dieta podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego wyklucza głównie twarde składniki pokarmowe. Produkty takie jak orzechy, ziarna, suchary, twarde owoce, np. jabłka czy gruszki mogą odłamać pierścień lub zamek podczas gryzienia, a także wygiąć łuk w złą stronę. Należy unikać ich spożywania, bez wcześniejszego zmielenia czy rozdrabniania. 

Nosząc metalowy aparat na zęby należy zrezygnować z gumy do żucia. Warto również odstawić lepkie, ciągnące się cukierki typu krówki, a także mentosy i żelki. Te lepkie produkty mogą powodować odklejanie lub odcementowanie pierścieni od zębów. 

Generalnie podczas noszenia aparatu trzeba postawić na zdrowe jedzenie. Produkty zawierające dużą ilość cukru: napoje gazowane, batony i słodycze znacznie zwiększają ryzyko próchnicy zębów, a wyeliminowanie ich z diety pomoże zadbać o zdrowe zęby. 

Podczas prostowania zębów stałym aparatem należy także omijać składniki zawierające drobne ziarna- maliny, truskawki, siemię lniane. Drobne ziarna mogą utknąć w mało dostępnych miejscach, gdzie higiena jamy ustnej jest utrudniona. Ich zaleganie może prowadzić do chorób jamy ustnej, np. zapalenia dziąseł. Oprócz powyższych pokarmów, należy unikać barwiących napojów i owoców, ponieważ mogą one przebarwić gumki. 

Natomiast przy prostowaniu zębów przezroczystymi nakładkami nie ma ograniczeń co do spożywania pokarmów. Podczas jedzenia zdejmuje się nakładki z zębów, dzięki czemu można jeść wszystko, na co tylko ma się ochotę. Ważne jest tylko, aby po posiłku dokładnie umyć zęby. Dbanie o higienę jamy ustnej jest wręcz ułatwione w leczeniu aparatem nakładkowym - wystarczy zdjąć nakładki, dzięki czemu można dokładnie wyszczotkować zęby i umyć nakładkę.

Poznaj 10 innych zalet stosowania nakładek!

 

Jak wygląda dieta z aparatem nakładkowym typu aligner?

 

 

Prostowanie zębów nakładkami na zęby typu Invisalign czy Smilenation nie wymaga specjalnej diety ani rezygnacji z ulubionych potraw. Jest to jedna z największych zalet tej metody leczenia ortodontycznego. Z aparatem nakładkowym można jeść wszystko, na co ma się ochotę - wystarczy zdejmować aparaty na czas jedzenia i picia, a potem dokładnie wyszczotkować zęby. Higiena jamy ustnej podczas leczenia przezroczystym aparatem na zęby jest bardzo prosta. Nie potrzeba żadnych specjalnych szczoteczek i irygatorów. Do mycia zębów zdejmuje się nakładki, co pozwala na łatwe szczotkowanie, nitkowanie oraz płukanie zębów. Dzięki temu, że nakładki są zdejmowalne, łatwo jest utrzymać zdrowe zęby nawet podczas leczenia ortodontycznego.

Sposób na proste zęby bez wyrzeczeń i ograniczeń? To jest możliwe tylko ze Smilenation - wypełnij kwestionariusz i ciesz się pięknym uśmiechem!

 

Podsumowanie. Dieta przy leczeniu ortodontycznym - czy ograniczenia są konieczne?

 

Prostowanie zębów tradycyjnym aparatem na zęby wymaga wielu wyrzeczeń dietetycznych. Trzeba zrezygnować ze sporej ilości składników pokarmowych, które mogą uszkodzić elementy metalowego aparatu ortodontycznego. Poza tym łuki i zamki utrudniają higienę jamy ustnej, co wymaga używania specjalnych szczoteczek.

Na szczęście istnieje alternatywa stałych aparatów ortodontycznych. Są to przezroczyste nakładki typu Invisalign czy Smilenation, które nie wymagają rezygnacji z ulubionych potraw ani nie utrudniają dbania o higienę jamy ustnej.