Jaki jest czas leczenia diastemy oraz ile kosztuje usunięcie szpary między zębami.

Opublikowane 2020-03-16

Diastema u dorosłych często jest przyczyną poważnych zmian w jamie ustnej, dlatego wymaga leczenia. Na szczęście mamy do wyboru wiele metod zamykania szpary między zębami, różniących się kosztem i czasem leczenia.

Poznaj wszystkie szczegóły odnośnie ceny,  czasu trwania oraz trwałości leczenia szpary między zębami dostępnymi sposobami. Przeczytaj!

Czym jest diastema? - dowiesz się TUTAJ. 

 

Jakie są sposoby leczenia diastemy?

 

We współczesnej stomatologii wyróżnia się wiele sposobów leczenia szpary między zębami. Najbardziej trwałym rozwiązaniem na to, jak wyleczyć diastemę, jest leczenie ortodontyczne. Niestety stały aparat na zęby nosi się bardzo długo, przez co jest uciążliwe dla pacjenta. Jest na to inny, szybszy sposób - zamykanie diastemy kompozytem. Do zamaskowania szpary między zębami używa się estetycznego materiału kompozytowego z dodatkiem żywicy. Z kolei alternatywą dla bondingu są licówki porcelanowe. Są to cienkie pojedyncze nakładki na zęby, które lekarz dentysta przykleja do oszlifowanej licowej powierzchni zębów. Niestety ta metoda znacznie bardziej osłabia zęby niż bonding. 

Należy pamiętać, że zamykanie diastemy u każdego pacjenta jest kwestią indywidualną. Wybór najlepszej metody wyleczenia szpary między zębami zależy przede wszystkim od jej rodzaju - czy jest to:

  • diastema prawdziwa - szpara między zębami powstała z powodu niskiego przyczepu lub przerostu wędzidełka wargi górnej, czyli fałdu błony śluzowej, który jest zbyt duży lub przyczepił się w nieprawidłowym miejscu

  • diastema rzekoma - szpara między zębami jest spowodowana brakiem siekaczy bocznych (hipodoncja) lub mniejszym rozmiarem zębów (mikrodoncja); za dużo przestrzeni w szczęce powoduje rozsunięcie się zębów,

  • diastema fizjologiczna - szpara między zębami pojawia się u dzieci między 7 a 9 rokiem życia, ponieważ przed wyrznięciem się stałych siekaczy bocznych w szczęce jest za dużo miejsca dla jedynek; taka sytuacja powoduje ich rozsunięcie.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór metody są oczekiwania pacjenta odnośnie wyglądu, trwałości, kosztów, a głównie czasu leczenia diastemy.

Szczegółowe informacje na temat, jak wyleczyć diastemę, znajdziesz TUTAJ.

 

 

Zamykanie diastemy - ile trwa leczenie?  

 
Kwestia - ile trwa leczenie diastemy - zależy od wybranej metody.  Spośród wszystkich metod zamykania szpary między zębami, najdłużej trwa leczenie ortodontyczne stałym aparatem, natomiast najszybciej efekt zamknięcia diastemy można uzyskać za pomocą bondingu. Również w zależności od tego, jaka to diastema, czas leczenia jest inny. W przypadku diastemy prawdziwej, najpierw trzeba usunąć jej przyczynę poprzez podcięcie wędzidełka. Czas gojenia się rany to około 2 tygodni, ale dopiero po 6 tygodniach można rozpocząć leczenie ortodontyczne.
Metalowy aparat na zęby nosi się około 2 lat. Niestety często ten czas znacznie się wydłuża. Dla porównania - leczenie nakładkowe ze Smilenation trwa zaledwie od 6 do 12 miesięcy. Po leczeniu również trzeba nosić retainer (inaczej aparat retencyjny), czyli urządzenie, które pozwala utrwalić pozycję zębów uzyskaną w czasie leczenia. Pomimo długiego czasu leczenia, aparat ortodontyczny ma znaczną przewagę nad innymi metodami ze względu na największą trwałość leczenia diastemy. 
Dowiedz się dlaczego leczenie ortodontyczne trwa tak długo.

Najszybszą metodą jest zamykanie diastemy kompozytem. Bonding kompozytowy można wykonać w ciągu zaledwie jednej wizyty stomatologicznej. Niestety efekt jest krótkotrwały - około 5 lat.
Pośrednią metodą są licówki porcelanowe. Licowanie zębów wymaga najczęściej 3 wizyt stomatologicznych. Średnio to 10-14 dni, włączając w to czas wykonania licówek w laboratorium protetycznym. Zamykanie diastemy licówkami ma trwałość nawet do 15 lat. 

Należy pamiętać, że bonding i licowanie zębów nie leczą wady, a jedynie ją maskują, dlatego ich efekt jest mniej trwały niż leczenie ortodontyczne. Przy wyborze metody zamknięcia szpary między zębami ważny jest również całkowity koszt leczenia, ponieważ różnice cenowe między nimi są ogromne. 

 

 

Jaki jest koszt usunięcia szpary między zębami?  

 

Koszt usunięcia diastemy jest różny, zależy od wybranej metody. Leczenie ortodontyczne stałym aparatem waha się w granicach między 7 a 15 tysięcy złotych. Duża rozbieżność ceny aparatu ortodontycznego zależy od jego budowy i metod leczenia. Należy pamiętać, że do ceny leczenia diastemy prawdziwej należy dodać również koszt podcięcia wędzidełka - około 200 zł.

W przypadku zamykania diastemy kompozytem, cena wynosi około 300 - 400 zł. Niestety bonding kompozytowy wymaga częstych wymian, z powodu znacznej podatności na uszkodzenia i przebarwienia. 

Zamykanie diastemy licówkami porcelanowymi to koszt od 2 do 3 tysięcy złotych. Rozbieżność ceny za licowanie zębów zależy od metody i rodzaju materiału, z którego są wykonane licówki. 

Jak wynika z powyższego porównania kosztów poszczególnych metod leczenia diastemy, cena jest adekwatna co do trwałości i jakości wybranej metody.

 

Czas i koszt leczenia diastemy ortodontycznym aparatem nakładkowym.

 

Oprócz powyższych metod korygowania szpary między zębami można wymienić jedną z najnowocześniejszych technik leczenia ortodontycznego - przezroczyste nakładki na zęby. Nakładki typu invisalign i smilenation nosi się około 22 godzin w ciągu doby. Czas leczenia diastemy przezroczystym aparatem na zęby jest nieco krótszy niż tradycyjnym, metalowym aparatem. W przypadku nakładek typu clear aligner i invisalign, cena za prostowanie zębów wynosi około 14 tysięcy złotych. Czy jest jakaś alternatywa dla bardzo wygodnego, estetycznego i jednocześnie tak drogiego sposobu na leczenie diastemy? Oczywiście! Nakładki Smilenation są innowacyjną metodą prostowania zębów, która pozwala na likwidację szpar między zębami nawet w 6 miesięcy w najlepszej cenie - 7400 zł. Dodatkowo koszt leczenia nakładkami Smilenation można rozłożyć na raty, co w perspektywie miesiąca wynosi kilkaset złotych. Jest to stosunkowo niewielka cena za piękny i przede wszystkim trwały uśmiech bez szpecących drutów, osiągnięty w tak krótkim czasie. 

 

Wypełnij ankietę już teraz i sięgnij po wymarzony uśmiech!