Leczenie diastemy - jak zlikwidować szparę między zębami?

Opublikowane 2020-03-02

Diastema - co to takiego? Najprościej mówiąc, szpara między górnymi jedynkami. Czy leczenie diastemy jest konieczne? - Oczywiście, że tak! W większości przypadków nieleczona szpara między zębami może być przyczyną poważnych zmian w jamie ustnej. W takim razie, jak wyleczyć diastemę u dorosłych? Przeczytaj!

 

Czemu warto wyleczyć diastemę?

 

Jest wiele argumentów odnośnie dylematu, dlaczego warto wyleczyć diastemę. O ile szpara między zębami poniżej 2 mm nie powoduje większych problemów oprócz defektu kosmetycznego i wynikających kompleksów, to szczelina powyżej 2 mm niesie za sobą ryzyko poważnych zmian w jamie ustnej. Zbyt duża przestrzeń między przyśrodkowymi siekaczami często powoduje różnego rodzaju wady zgryzu. Ponadto może przyczynić się do rozwoju chorób przyzębia. Diastema może również doprowadzić do wady mowy - seplenienia. Dlatego leczenie diastemy jest wręcz niezbędne w celu zachowania prawidłowej wymowy i zdrowych zębów jak najdłużej. Wyjątkiem jest diastema fizjologiczna, której leczenie nie jest wymagane. Występuje ona u dzieci, u których wyrżnęły się stałe górne jedynki, a dwójek jeszcze nie ma. Szpara między zębami, powstała przez zbyt dużą ilość miejsca dla siekaczy przyśrodkowych niweluje się wraz z wyrzynającymi stałymi siekaczami bocznymi.
Dzięki ogromnym postępom w stomatologii, dostępnych jest kilka sposobów leczenia diastemy prawdziwej i rzekomej. Różnią się przede wszystkim poziomem szkodliwości dla zębów, trwałością, estetyką i ceną.

 

Czym jest diastema i jakie są jej rodzaje? - przeczytaj tutaj. 

 

Leczenie ortodontyczne diastemy stałym aparatem ortodontycznym.  

 

 

Leczenie ortodontyczne oferuje wybór kilku rodzajów aparatów: aparat ruchomy, stały aparat na zęby, aparat lingwalny, aparat samoligaturujący, a także nakładki typu invisalign, o czym będzie mowa później. Nie każda szpara między zębami może być leczona wymienionymi aparatami ortodontycznymi. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy pacjent ma diastemę prawdziwą, to przed założeniem aparatu na zęby, należy usunąć jej przyczynę poprzez podcięcie wędzidełka.

Klasyka gatunku, czyli stały aparat na zęby może być stosowany do korekcji diastemy zarówno u dorosłych jak i nastolatków.  Metalowy aparat na zęby jest dość skuteczny, lecz wymaga wiele czasu. Leczenie ortodontyczne diastemy stałym aparatem trwa około 24 miesięcy, podczas których są wymagane częste wizyty u lekarza ortodonty, co generuje duży koszt. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego wręcz obowiązkowy jest retainer (inaczej aparat retencyjny), czyli urządzenie, które pozwala utrwalić pozycję zębów uzyskaną w czasie leczenia. 

Dowiedz się, czym jest retainer TUTAJ


Wady stałego aparatu na zęby to częste otarcia policzków zamkami, trudność w doczyszczeniu zębów, kłopoty w swobodnej mowie, a także nieestetyczny wygląd.

 

Zamykanie diastemy kompozytem.  

 

 

Bonding - czyli technika rekonstrukcji powierzchni zęba, jest z powodzeniem stosowany w zamykaniu diastemy. Wykorzystuje się do tego kompozyt. Co to? -materiał wypełniający z dodatkiem żywicy, zwanej bondem. Zamykanie diastemy kompozytem to nie leczenie, a jedynie zamaskowanie szpary między zębami. 

Odbudowa zębów kompozytem ma liczne zalety. Jest to najłatwiejszy, najszybszy (w czasie jednej wizyty) i najtańszy sposób na “leczenie” diastemy bez aparatu. Poza tym zabieg jest dość mało inwazyjny i odwracalny. 

Zamykanie diastemy kompozytem ma również wady. Przeciwwskazaniem do stosowania bondingu jest bruksizm i problemy z próchnicą zębów. Kompozyt łatwo ulega przebarwieniom, do których dochodzi podczas spożywania kawy, herbaty czy czerwonego wina. Kompozyt może się kruszyć, stawać się nieestetyczny przez co wymaga powtórnego bondingu. Trwałość maskowania szpary między zębami wynosi przeciętnie 5 lat. Po wykonaniu bondingu pacjent powinien otrzymać zalecenia po zabiegu dotyczące przede wszystkim higieny jamy ustnej, odpowiednich nawyków żywieniowych oraz stylu życia (m.in. zakaz palenia papierosów). Ponadto pacjent powinien się zgłaszać co 3 miesiące na polerowanie kompozytów.

 

Leczenie diastemy z zastosowaniem licówek porcelanowych. 

 

 

Kolejnym sposobem na leczenie diastemy są licówki porcelanowe. Co to są licówki? - bardzo cienkie, pojedyncze nakładki na zęby, wykonane z porcelany, które stomatolog przykleja do licowej strony zębów za pomocą specjalnego kleju. W tej metodzie konieczne jest zeszlifowanie powierzchniowej warstwy szkliwa, aby stworzyć miejsce na przyszłą licówkę. Niestety jest to dość inwazyjny zabieg dla tkanek zęba, szczególnie jeśli przypadkowo oszlifuje się zębinę. Następnie pobiera się wycisk, według którego w pracowni protetycznej zostaną wykonane licówki z odpowiednio dobranym kształtem i barwą. Licówki muszą być odpowiednio szersze niż zęby pacjenta tak, aby zamknąć diastemę. Zbyt szeroka przerwa między zębami nie może być leczona licówkami, gdyż wtedy zęby kształtem by przypominały łopaty, a między nimi i dziąsłami powstałby ciemny trójkąt (puste miejsce, którego nie wypełnia ani tkanka zęba ani brodawka dziąsłowa).
Licówki na diastemę mocno osłabiają zęby. Nieprawidłowo założone sprawiają, że ząb jest bardziej podatny na próchnicę, a także mogą powodować choroby przyzębia. Nie każda diastema może być zamknięta licówkami. Przeciwwskazaniami do ich zakładania są: zbyt małe zęby, nieprawidłowy zgryz, choroby dziąseł i przyzębia oraz bruksizm. W takich sytuacjach leczeniem z wyboru są aparaty ortodontyczne.
Niemniej jednak licówki mają też swoje zalety. Leczenie diastemy z zastosowaniem licówek jest trwałe - nawet do 15 lat. Licówki porcelanowe są stosunkowo niedrogie i odporne na przebarwienia. Poza tym doskonale nadają się do leczenia diastemy rzekomej.

 

Zamykanie diastemy przezroczystym aparatem nakładkowym typu Invisalign, Clear Aligner i Smilenation. 

 

 

Leczenie ortodontyczne diastemy przezroczystymi nakładkami jest najmniej inwazyjne w stosunku do tkanek w porównaniu z powyższymi metodami. Nakładki ortodontyczne są niewidoczne, dlatego prostowanie zębów nie jest wstydliwe dla pacjenta. Noszenie nakładek na zęby typu invisalign czy smilenation jest mniej bolesne niż w przypadku metalowego aparatu na zęby, ponieważ nie powodują one podrażnień i ran policzków.  Swoboda w mówieniu, łatwe utrzymanie higieny jamy ustnej, dzięki możliwości zdjęcia aparatu podczas mycia, to kolejne zalety aparatu nakładkowego. Czas leczenia diastemy przezroczystym aparatem na zęby jest znacznie krótszy niż przy noszeniu metalowego aparatu. Jeśli chodzi o koszty, to w przypadku Invisalign cena leczenia jest znacznie wyższa w porównaniu do stałego aparatu ortodontycznego. Natomiast nakładki Smilenation są innowacyjną metodą prostowania zębów, ponieważ likwidacja szpar między zębami kosztuje mniej niż stałym aparatem i do tego jest możliwa nawet w 6 miesięcy!

 

Wypełnij kwestionariusz i sięgnij po wymarzony uśmiech bez diastemy.

 

 

Jest wiele metod leczenia diastemy u dorosłych, niemniej jednak dopiero dokładna diagnoza i określenie przyczyny powstania diastemy pozwala lekarzowi ortodoncie na wyleczenie szpary między zębami w najlepszy możliwy dla pacjenta sposób.