Ósemki - czy trzeba usuwać zęby mądrości do aparatu ortodontycznego?

Opublikowane 2020-07-15

Wychodząca ósemka budzi strach u wielu z nas. Zęby mądrości były ważnym elementem uzębienia naszych przodków, a dziś kojarzą nam się głównie z bólem i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Czy ósemki trzeba usunąć przed leczeniem ortodontycznym? Nie zawsze - prawidłowo położony i zdrowy ząb nie musi być wyrywany przed założeniem aparatu. Jakie są zatem wskazania do ekstrakcji zębów mądrości i kto wyrywa ósemki? O tym poniżej!

Czy ósemki są potrzebne? 

Czy zęby mądrości są niezbędne? Usuwać czy nie? To chyba najczęstsze pytania zadawane dentystom! Ósemka, czyli inaczej ząb mądrości to po prostu trzeci trzonowiec. „Po co są zęby mądrości?” - pytają pacjenci. Ósemki, dziewiątki, a nawet dziesiątki służyły naszym przodkom głównie do rozcierania pokarmów roślinnych. Wraz z ewolucją nasze szczęki zmniejszyły się, a ósemki nie pełnią żadnej roli w procesie prawidłowego żucia. Jeśli zastanawiałeś się do kiedy rosną zęby mądrości - odpowiedź może cię zaskoczyć. Zazwyczaj pojawiają się między 17 a 25 rokiem życia, lecz nie jest to reguła. Wychodząca ósemka może pojawić się nawet u 40-latka! Jak rozpoznać wyrzynanie ósemki? Ból, mrowienie, opuchlizna - objawy są charakterystyczne i zwykle utrzymują się tak długo, jak długo rośnie ząb mądrości - nawet do kilku tygodni. Kiedy rosną ósemki, warto odwiedzić dentystę, który oceni gdzie rosną i czy wskazana jest ekstrakcja. Kto usuwa zęby mądrości? Zabieg wyrwania ósemki jest wykonywany przez chirurga stomatologicznego. Lekarz ocenia jak rosną ósemki i decyduje czy trzeba wykonać ekstrakcję. Zęby mądrości a aparat ortodontyczny - czy usuwanie ósemek zawsze jest konieczne? Czy każdy ma ósemki do usunięcia? Okazuje się, że nie!

Wyrwanie ósemek do aparatu - kiedy jest to konieczne? 

Zęby mądrości a aparat ortodontyczny. Czy ósemki trzeba wyrywać? Nie martw się - ekstrakcja ósemek nie zawsze jest konieczna. Lekarz decyduje o wyrwaniu ósemki biorąc pod uwagę czynniki miejscowe i ogólne. Zaleca się usunięcie zębów mądrości objętych głęboką próchnicą - precyzyjne leczenie zachowawcze ostatnich trzonowców zwykle jest niemal niemożliwe. Wskazane jest również chirurgiczne usuwanie ósemek częściowo pokrytych dziąsłem, ponieważ szybko tworzą się bolesne ubytki. Do ekstrakcji kwalifikowane są też zęby mądrości wyrzynające się w nieprawidłowej pozycji - mogą powodować podrażnienia błony śluzowej, długotrwałe obrzęki i dolegliwości bólowe.  Warto wiedzieć, że nieprawidłowo położona ósemka może uciskać na sąsiednie zęby powodując wady zgryzu. Czy zawsze trzeba usunąć ósemki przed założeniem aparatu na zęby? Nie, jeśli w łuku jest wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich zębów, ósemki nie przeszkadzają w leczeniu ortodontycznym. Ósemki a aparat na zęby - nie ma problemu! Leczenie ortodontyczne może być w tym przypadku prowadzone zarówno z użyciem aparatu na zęby stałego, jak i nakładek na zęby (takich jak Clear Aligner, Invisalign czy aparaty Smilenation). Możesz swobodnie dobrać leczenie do swoich potrzeb decydując się na przezroczysty bądź metalowy aparat na zęby. Przed rozpoczęciem leczenia nakładkami na zęby odwiedź swojego dentystę. Jeśli lekarz zaleci ekstrakcję ósemek, wykonaj ten zabieg jeszcze przed prostowaniem zębów. O czym warto pamiętać przed założeniem aparatu na zęby? Dowiesz się czytając artykuł

Jak wygląda zabieg usunięcia ósemki?

Jak wygląda usunięcie ósemek? Przed zabiegiem wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, aby ocenić położenie zęba i wstępnie zaplanować ekstrakcję. Znieczulenie miejscowe przy wyrywaniu ósemki jest obowiązkowe. Dzięki współczesnym środkom znieczulającym ekstrakcja bywa niemal bezbolesna - nie musisz martwić się czy usuwanie ósemki boli! Jeśli ząb jest zatrzymany, chirurg odsłania go korzystając ze skalpela. Kolejnym etapem jest oddzielenie zęba od kości i usunięcie go z jamy ustnej z użyciem kleszczy. Na pewno zastanawiasz się ile trwa wyrywanie ósemki. Zabieg zwykle trwa od piętnastu minut do godziny, a jego długość zależy od położenia zęba i warunków anatomicznych. Pamiętaj, że bardzo istotne jest kto usuwa ósemki. Zastanawiając się gdzie wyrwać ósemki, znajdź w swojej okolicy sprawdzonego chirurga, który dokładnie opowie Ci o zabiegu. Doświadczony lekarz przeprowadzi ekstrakcję starannie i niemal bezboleśnie. Wizyta będzie dla Ciebie znacznie mniej stresująca, jeśli będziesz wiedział kto wyrywa Twoje ósemki. Po udanej ekstrakcji lekarz zaopatruje ranę szwami, które zwykle są zdejmowane po 7 dniach. Ósemki a aparat - czy można usuwać ósemki nosząc aparat ortodontyczny? Tak, jednak lekarze zalecają ekstrakcję zębów mądrości jeszcze przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, aby uniknąć powikłań zabiegu i dolegliwości bólowych.

Ile kosztuje usunięcie ósemki?

Jaki jest koszt ekstrakcji ósemki? Możliwa jest bezpłatna ekstrakcja zęba mądrości w ramach NFZ, lecz często wiąże się to z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na zabieg. Koszt usunięcia ósemki w prywatnym gabinecie zwykle waha się między 200 a 800zł. Chirurgiczne usuwanie ósemek - ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od lokalizacji oraz prestiżu kliniki. Jeśli po usunięciu ósemek chcesz wyprostować swoje zęby, zapoznaj się z naszym artykułem o cenach aparatów ortodontycznych. Dowiesz się tutaj ile kosztuje aparat na zęby stały, jak drogie są nakładki na zęby Invisalign czy Clear Aligner oraz czy najnowsze aparaty Smilenation to korzystny wybór. 
 

Ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat ortodontyczny? 

Chirurgiczne usuwanie ósemki a aparat ortodontyczny. Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu i chciałby mieć go jak najszybciej! Ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat? Świeża rana poekstrakcyjna jest przeciwwskazaniem do wykonania niezbędnych wycisków anatomicznych. Aby rozpocząć prostowanie zębów nakładkami lub aparatem na zęby stałym, rana po ósemce musi być całkowicie zagojona. Leczenie ortodontyczne można bezpiecznie zacząć po upływie 2-4 tygodni od zabiegu. Ósemki, usuwać czy nie? Zęby mądrości a aparat ortodontyczny - jeśli Twój dentysta zaleci ekstrakcję, zastosuj się do zaleceń by już wkrótce cieszyć się wymarzonym uśmiechem. Czy wybrałeś już swój aparat ortodontyczny? Trudno zdecydować się pomiędzy przezroczystym aparatem na zęby a metalowym aparatem stałym! Pacjenci chwalą nakładki na zęby prostujące za możliwość swobodnego uśmiechania się i wysoki komfort użytkowania. Niewidoczny aparat na zęby Clear Aligner czy Invisalign - cena jest niestety zbyt wysoka dla wielu Polaków, gdyż sięga średnio 15000zł. Czy da się oszczędzić na leczeniu ortodontycznym? Dzięki postępowi technologii - tak! Aparaty Smilenation pozwalają na tanie i szybkie leczenie ortodontyczne bez wychodzenia z domu. Wypełnij ankietę by przekonać się czy możesz sięgnąć po uśmiech razem ze Smilenation!