Prostujące nakładki na zęby - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Opublikowane 2020-03-10

Przezroczyste, prostujące nakładki na zęby to prawdziwa rewolucja w świecie ortodoncji! W takim razie czym one są? Jak wygląda leczenie ortodontyczne niewidocznymi nakładkami? Czy prostowanie zębów aparatem ortodontycznym typu Invisalign i Smilenation jest skuteczne? Wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł! Przeczytaj! 

 

Co to są nakładki na zęby?

 

Nakładki na zęby typu Smilenation, Invisalign i Clear Aligner to najprościej mówiąc, przezroczysty aparat ortodontyczny. Prostujące nakładki na zęby są niewidoczne i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Poza tym są niezwykle skuteczne w krótkim czasie. Nakładki na zęby są ciekawą alternatywą dla stałych i ruchomych aparatów ortodontycznych na miarę współczesnych oczekiwań estetycznych.

Jak to działa? - Działanie aparatu ortodontycznego polega na delikatnej sile nacisku, która stopniowo zmienia położenie zębów. W przypadku tradycyjnych stałych lub ruchomych aparatów siły wywierają metalowe zamki i druty, a w nakładkach prostujących zęby - specjalne płytki w ich budowie. Przezroczyste nakładki na zęby nosi się 22h na dobę. Co 2 tygodnie zakłada się nową parę nakładek, które przesuwają zęby do 0,3mm - aż do pełnej korekcji. Przy planowaniu leczenia określa się ilość potrzebnych par nakładek, przez co łatwo można oszacować czas prostowania zębów. 

Jak są produkowane nakładki? - Na podstawie tradycyjnych wycisków jamy ustnej masą wyciskową albo skanu 3D nowoczesnym skanerem wewnątrzustnym, drukowane są w drukarce 3D trójwymiarowe modele szczęk. Przy planowaniu leczenia ortodontycznego drukuje się kolejne modele szczęk pacjenta, adekwatnych do poszczególnych etapów leczenia. Na każdy z modeli jest szczelnie nakładany materiał wysokiej jakości - plastik wolny od BPA. Materiał dokładnie przylega do modeli 3D tak, aby odwzorowywał formę zębów. Dzięki temu powstają kolejne pary nakładek, odpowiadające poszczególnym etapom leczenia. Następnie nakładki są odpowiednio opracowywane i szlifowane tak, aby ich noszenie było komfortowe. Końcowe polerowanie przezroczystych aparatów nakładkowych zapobiega otarciom policzków i dziąseł. 

Jak wygląda leczenie ortodontyczne nakładkami Smilenation w praktyce? - Po wypełnieniu kwestionariusza i konsultacji ze specjalistami Smilenation, otrzymujesz pakiet do wycisków. Można pobrać wycisk w domu lub umówić się na wewnątrzustny skan 3D jamy ustnej w jednym z naszych gabinetów partnerskich w Warszawie, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu. Następnie na ich podstawie i zdjęć Twojego zgryzu specjaliści przygotowują spersonalizowane, idealnie dopasowane do Twoich zębów nakładki. Aparaty nakładkowe są wykonane z tworzywa posiadającego certyfikaty bezpieczeństwa, bezpiecznego dla alergików, uczulonych na nikiel czy silikon. W paczce otrzymujesz od Smilenation pakiet przezroczystych nakładek. Co 14 dni przechodzisz do noszenia kolejnego zestawu, by stopniowo prostować swoje zęby. Leczenie ortodontyczne nakładkami jest niezwykle komfortowe, ponieważ możesz je zakładać i zdejmować w dowolnym momencie. 

 

Jak przebiega kwalifikacja do leczenia w Smilenation? - Dowiedz się więcej!

 

Dla kogo przezroczysty aparat nakładkowy? 

 

 

Przede wszystkim nakładki na zęby są najlepszym rozwiązaniem dla osób, u których ważny jest estetyczny wygląd i aparycja. Nakładki na zęby są niewidoczne i komfortowe, w przeciwieństwie do metalowych łuków stałego aparatu na zęby. Poza tym trzeba mieć ukończone 18 lat. Aparaty nakładkowe typu Invisalign, Clear Aligner i Smilenation z pewnością poradzą sobie z takimi wadami zgryzu jak: stłoczenie zębów, diastema, lekki zgryz krzyżowy, niewielkie przekręcenie lub wysunięcie zębów. Z kolei poważniejsze wady jak przodozgryz lub tyłozgryz czy zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, np. boczny ruch żuchwy powinny być leczone innymi metodami. Z leczenia nakładkami dyskwalifikują licówki, mosty i korony w odcinku przednim szczęki oraz założony stały drut retencyjny. Pamiętaj, że o ostatecznej kwalifikacji decyduje lekarz. W Smilenation masz gwarancję, że w przypadku dyskwalifikacji do niewidocznych nakładek na zęby dostaniesz zwrot kosztów. Możesz więc zyskać idealny uśmiech, nie ryzykując utratą pieniędzy przy dyskwalifikacji.

 

Sięgnij po wymarzony uśmiech już dziś.

 

 

Jak długo trwa leczenie przezroczystym aparatem nakładkowym? 

 

Leczenie ortodontyczne nakładkami na zęby typu Invisalign, Clear Aligner i Smilenation jest zdecydowanie krótsze niż tradycyjnymi aparatami. Ruchomy aparatu ortodontyczny nosi się około 3-5 lat, natomiast metalowy aparat około 2-3 lat. W przypadku prostujących nakładek na zęby, czas leczenia wynosi zaledwie od 6 do 12 miesięcy! Czas ten jest uzależniony od współpracy, zaangażowania pacjenta, a przede wszystkim od wady. Jeśli pacjent będzie stosował się do zaleceń i nosił aparat nakładkowy Smilenation co najmniej 22h na dobę, to czas leczenia będzie dokładnie taki, jak w planie leczenia. Ważne jest również, żeby pacjent systematycznie konsultował się z lekarzem. W przypadku Smilenation nie traci się czasu na wizyty w gabinecie, ponieważ konsultacje odbywają się drogą elektroniczną.

Dowiedz się więcej na temat, dlaczego leczenie ortodontyczne trwa tyle czasu.

 

Zalety i wady aparatów typu Invisalign i Smilenation. 

 

 

Do zalet aparatów nakładkowych typu Invisalign, Smilenation i Clear Aligner należy:

  • łatwe utrzymanie wysokiej higieny jamy ustnej -  do jedzenia po prostu zdejmuje się nakładki, przez co się nie brudzą. Nakładki ściąga się również do mycia zębów, dzięki czemu dbanie o zęby nie jest utrudnione jak w przypadku metalowego aparatu. 

  • biokompatybilność - nakładki ortodontyczne są wykonane z tworzywa pozbawionego alergenów, przez co nie powodują podrażnień błony śluzowej. Są całkowicie bezpieczne dla osób uczulonych na nikiel i silikon.

  • estetyka - przezroczyste nakładki na zęby są niewidoczne i nie sprawiają problemów w mówieniu, dzięki czemu nikt nawet nie zauważy, że jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego.

  • komfort noszenia - nakładki ze względu na brak metalowych zamków i drutów nie powodują bólu oraz nie ranią policzków i dziąseł.

  • efektywność - skuteczność leczenia przezroczystym aparatem ortodontycznym jest potwierdzona klinicznie. Ta metoda istnieje na rynku od 18 lat i jest sprawdzona przez 5 milionów zadowolonych pacjentów.

  • krótki czas leczenia - nakładki na zęby są bardziej efektywne niż stały aparat, szybciej przesuwają zęby, dzięki czemu wyprostowanie zębów nakładkami ortodontycznymi jest możliwe nawet w 6 miesięcy.

  • niska cena - leczenie wad zgryzu nakładkami smilenation jest o połowę tańsze niż invisalign i clear aligner 


Wadą aparatów nakładkowych typu Invisalign, Smilenation i Clear Aligner jest to, że niestety nie można ich wykorzystać w przypadku wszystkich rodzajów wad zgryzu, np. bardzo głębokiego nagryzu lub wady zgryzu spowodowanej dysfunkcją stawu skroniowo - żuchwowego. Poza tym nakładki typu Invisalign i Clear Aligner są bardzo drogie - koszt kilkunastu tysięcy złotych. 

 

Ile kosztują przezroczyste nakładki na zęby?

 

 

W przypadku Invisalign i Clear Aligner cena za prostowanie zębów wynosi około 14 tysięcy złotych. Natomiast nakładki ortodontyczne Smilenation kosztują dokładnie 7400 zł. Na koszt nakładek składają się: wyciski - 190 zł, pakiet nakładek - 6970 zł, aparat retencyjny - 240 zł. Koszt przezroczystego aparatu na zęby w Smilenation można rozłożyć na raty, co w perspektywie miesiąca wynosi kilkaset złotych. Dla porównania - całkowity koszt stałego aparatu, włączając comiesięczne wizyty, to około 8 tysięcy złotych. 

 

Poznaj szczegóły kosztów leczenia przezroczystymi nakładkami.

 

Nakładki na zęby typu aligner - przeciwwskazania i skutki uboczne. 

 

Aby móc skorzystać z leczenia przezroczystymi nakładkami musisz mieć ukończone 18 lat. Licówki, mosty zębowe i druty retencyjne są przeciwwskazaniem do prostowania zębów nakładkami typu Invisalign, Clear Aligner czy Smilenation. Niektóre poważne wady zgryzu, a także dysfunkcje w stawie skroniowo - żuchwowym również nie mogą być leczone nakładkami ortodontycznymi. Również nie zaleca się prostowania zębów w trakcie ciąży, ze względu na zmiany hormonalne, które sprawiają, że dziąsła są delikatne i bardziej podatne na zapalenia, powodując ich ból. 

Do skutków ubocznych noszenia aparatu nakładkowego zaliczamy niewielkie seplenienie na początku noszenia aparatu nakładkowego - do czasu adaptacji. Oprócz tego niektórzy mogą odczuwać niewielki ból przez pierwsze kilka dni po założeniu nowej pary nakładek.

 

Poznaj więcej szczegółów o przebiegu leczenia wad zgryzu przezroczystym aparatem nakładkowym. 

 


Sięgnij po wymarzony uśmiech już dziś! Wypełnij ankietę!