Przezroczysty aparat czy aparat metalowy – co wybrać?

Opublikowane 2019-09-17

Aparat ortodontyczny metalowy to dobrze znana, skuteczna metoda prostowania zębów. Jednak czy jedyna? Otóż nie! Jest jeszcze przezroczysty aparat nakładkowy – nowoczesna i w wielu przypadkach równie efektywna alternatywa. Sprawdź, która metoda prostowania zębów sprawdzi się u ciebie.

Proste i białe zęby to marzenie wielu osób. Choć wydaje się, że najłatwiej jest uzyskać je z pomocą aparatu ortodontycznego, nie dla wszystkich stanowi on odpowiednią metodę leczenia. Tradycyjne, mało estetyczne, metalowe druty są szczególnie problematyczne dla tych, którzy na co dzień pracują z ludźmi, piastują wysokie stanowiska, mają alergię na nikiel, czy też po prostu wstydzą się ich noszenia. Na szczęście nowoczesna stomatologia przyniosła skuteczne rozwiązanie problemu – przezroczysty aparat, który jest nie tylko praktycznie niewidoczny, ale i komfortowy w użytkowaniu. Czy może sprawdzić się on w twoim przypadku? Co jeść z aparatem ortodontycznym? Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych i ile kosztują? Na te i inne pytania związane z noszeniem aparatu znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule.

 

 

Kiedy który aparat założyć?

 

Metalowe aparaty ortodontyczne widujesz głównie u nastolatków? Martwisz się, że w pracy będą zwracać uwagę na nieestetyczne zamki i druty? A może ze względu na piastowane stanowisko w firmie lub pracę z ludźmi nie możesz pozwolić sobie na metalowy aparat? Nie przejmuj się, dla twoich zębów też istnieje rozwiązanie! – przezroczyste aparaty ortodontyczne. 

Przezroczyste nakładki na zęby to nie tylko estetyczna, ale i bardzo dyskretna odmiana aparatu. Dzięki nim ty możesz czuć się swobodnie na co dzień, a twój uśmiech – z tygodnia na tydzień prezentować się coraz lepiej. Jeśli jednak powyższe korzyści nie są dla ciebie przekonujące, zawsze masz do dyspozycji tradycyjny aparat. Skorzystanie z tego ostatniego będzie też konieczne, jeśli z jakiegoś względu nie zostaniesz zakwalifikowany do leczenia nakładkami (więcej o ograniczeniach tej metody przeczytasz tutaj).

 

 

Co jeść w aparacie ortodontycznym?

 

Po założeniu tradycyjnego aparatu ortodontycznego, będziesz odczuwać ból i dyskomfort. Jest to całkowicie normalny, powszechnie występujący skutek zastosowania takiego leczenia. Mechanizm jest bowiem skonstruowany tak, by wywierać nacisk na twoje zęby, co z kolei pozwala je przesunąć na właściwe miejsce. 

Założenie aparatu ortodontycznego będzie oznaczało pewne zmiany w diecie. Wówczas męczące i bolesne stanie się dla ciebie odgryzanie i przeżuwanie twardszych pokarmów. Dlatego też, twoja dieta będzie najprawdopodobniej skupiać się wyłącznie na miękkich i płynnych pokarmach. Nawet jeśli z czasem ból przestanie dokuczać, wciąż musisz zwracać uwagę na wybierane produkty. Problematyczne będą zwłaszcza kleiste i lepiące, które osadzają się na zamkach i owijają wokół drutów. W ich przypadku konieczna będzie wzmożona higiena, bowiem pozostawiane przez nich resztki jedzenia nie dość, że prezentują się na zębach nieestetycznie, to jeszcze zwiększają ryzyko próchnicy.

 

 

O wiele prostsze jest spożywanie posiłków w przezroczystym aparacie nakładkowym. W tym wypadku nie musisz rezygnować z określonych posiłków – w razie potrzeby możesz zdjąć aparat i komfortowo zjeść dowolny produkt czy potrawę. Po zakończonym posiłku możesz łatwo umyć zęby i z powrotem założyć przezroczysty aparat nakładkowy.

 

 

Jak czyścić zęby i aparat?

 

Na elementach klasycznego aparatu ortodontycznego, takich jak zamki, gumki czy druciki, osadza się płytka nazębna oraz jedzenie. Mimo najlepszych chęci i długotrwałych czynności higienicznych, trudno jest wówczas dokładnie wyczyścić powierzchnie licowe zębów; sukcesu nie gwarantuje nawet stosowanie jednopęczkowych szczoteczek. Tymczasem czyszczenie zębów po każdym posiłku jest konieczne, bo tylko tak można zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. 

W przypadku leczenia nakładkowego Smilenation, wystarczy zdjąć aparat i umyć zęby zwykłą szczoteczką. Specjalne czyszczenie samej nakładki nie jest konieczne – raz na jakiś czas przepłukujesz ją pod bieżącą wodą.

 

Czy aparat zmienia rysy twarzy?

 

Charakterystyczne zamki i druty prowadzą do nieznacznej zmiany rysów twarzy. Elementy aparatu delikatnie napierają na policzki i wargi, co sprawia, że twarz może wydawać się nieco „pełniejsza”. W przypadku przezroczystych aparatów zmiana rysów twarzy nie występuje, ponieważ każda z nakładek idealnie przylega do zębów.

 

Aparat ortodontyczny a wymowa – czy będziesz seplenić?

 

Metalowe elementy aparatu mogą utrudniać swobodne wysławianie się, co najczęściej skutkuje seplenieniem. Niemniej jednak, w miarę jak po brakujących zębach wypełniają się luki, a pacjent przyzwyczaja do nowych warunków panujących w jamie ustnej, wymowa zaczyna się poprawiać. Trzeba jednak podkreślić, że proces ten może trwać nawet kilka tygodni.

W przypadku nakładek na zęby pacjenci znacznie szybciej oswajają się z nowa sytuacją. To możliwe dzięki temu, że przezroczyste aparaty ortodontyczne wykonywane są dla każdego pacjenta indywidualnie, a przy tym zajmują niewiele miejsca w jamie ustnej. Optymalne dopasowanie, precyzja wykonania i dogodny kształt pozytywnie wpływają na przebieg procesu adaptacyjnego. Sprawiają też, że użytkownicy nakładek na zęby zwykle nie mają problemów z mówieniem, a jeśli już, to borykają z nimi jedynie przez kilka pierwszych dni.

 

 

Wizyta u ortodonty – jak często?

 

W przypadku metalowych aparatów ortodontycznych niezbędne są comiesięczne wizyty kontrolne. Na każdym takim spotkaniu lekarz dentysta kontroluje postępy leczenia, a także wymienia druty, w efekcie czego pojawia się ból i wrażenie „dociskania” zębów. Konsultacje wymagają zaangażowania nie tylko czasu, ale również pieniędzy – każda to koszt rzędu 100-300 zł. Jeśli chodzi natomiast o aparat nakładkowy Smilenation, z zespołem specjalistów możesz kontaktować się poprzez czat dostępny na twoim profilu w serwisie Smilenation, a za same konsultacje nie płacisz nic. 

 

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

 

Trudno oszacować pełną kwotę jaką przyjdzie ci zainwestować w tradycyjny aparat ortodontyczny. Cena uzależniona jest od wielu czynników, takich jak: wada zgryzu, liczba i trudność koniecznych ekstrakcji, czy też ogólny stan uzębienia przed założeniem zamków i drucików. Koszt samego aparatu stałego metalowego oscyluje wokół 3000-4000 zł. Do tego należy doliczyć koszt: konsultacji wstępnej (50-100 zł), sporządzenia planu leczenia i jego omówienia (około 150 zł), pobrania wycisków i wykonania modeli roboczych (około 50-100 zł). 

Do listy należy dodać wydatki związane z comiesięcznymi wizytami kontrolnymi (100-300 zł), wykonaniem aparatu retencyjnego na koniec leczenia (400-500 zł), czy też oczyszczeniem zębów z kleju, kamienia i osadu – nagromadzonych podczas użytkowania aparatu. Warto też pamiętać o kosztach dojazdów i czasie, jaki należy poświęcić na wszelkie sprawy związane z leczeniem.

W przeciwieństwie do klasycznego aparatu ortodontycznego, cena aparatu nakładkowego jest stała i z góry określona. Wynosi ona 7400 zł i stanowi całkowity koszt, jaki poniesiesz w trakcie całego leczenia. W tej kwocie zawierają się już koszty wykonania planu leczenia, niezbędnych wycisków, gipsowych modeli roboczych czy aparatu retencyjnego, a także konsultacje kontrolne online  W przypadku aparatów nakładkowych nie trzeba usuwać zębów, lecz jedynie wypełnić ewentualne ubytki. Więcej informacji o kosztach leczenia nakładkami znajdziesz tutaj.

 

 

Czy aparat ortodontyczny boli?

 

Użytkowanie tradycyjnego aparatu ortodontycznego jest mniej lub bardziej bolesne. Stanowi to naturalny efekt uboczny jego noszenia, za który odpowiada duża siła nacisku, jaką metalowe elementy wywierają na zęby. Każda wizyta kontrolna wiąże się z „podkręceniem aparatu”, co w praktyce oznacza wymianę drutu na mocniejszy. To właśnie ten zabieg powoduje dolegliwości bólowe, które utrzymują się od kilku do kilkunastu dni. Co więcej, ostre zakończenie drucika może wrzynać się w śluzówkę policzków i warg pozostawiając po sobie ślady, a nawet drobne rany. Druciki możesz jednak zabezpieczyć specjalnym woskiem, który otrzymasz od dentysty. 

W przezroczystych aparatach nakładkowych problem wrzynających się elementów metalowych nie występuje. Powierzchnia nakładek jest gładka i nie pozostawia po sobie śladów na delikatnej śluzówce. Jedynym dyskomfortem może być delikatny ucisk na zęby, który spowodowany jest ich przestawianiem. Ewentualne dolegliwości bólowe ustępują jednak już po kilku dniach.

 

 

Kiedy będzie widać pierwsze efekty?

 

Leczenie nakładkowym aparatem przyniesie widoczne efekty już po kilku tygodniach – takie szybkie zmiany pozytywnie wpływają na zadowolenie i motywację pacjenta. Natomiast w przypadku metalowych aparatów ortodontycznych, na pierwsze zauważalne efekty należy poczekać nawet 3-4 miesiące, co bywa dla niektórych pacjentów frustrujące. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach wynikających z noszenia przezroczystego aparatu? Koniecznie przeczytaj o 10 zaletach nakładek - tutaj

 

Aparat ortodontyczny a alergie – na co uważać?

 

Sporo osób ma alergię na nikiel lub silikon, co jest ważne w kontekście ewentualnego noszenia aparatu ortodontycznego. Z niklu wykonana jest konstrukcja aparatu. Może się wydawać, że skoro przylega ona do powierzchni licowych zębów i nie ma kontaktu z ciałem, to nie będzie stanowiła problemu. Niemniej jednak, po zamknięciu ust metalowe elementy dotykają delikatnej śluzówki warg i policzków, a taki kontakt może wywołać reakcję alergiczną. 

Jeśli chodzi o ten drugi materiał, silikonowe gumeczki często zakładane są do zamków lub, by zwiększyć siłę działania metalowego aparatu ortodontycznego; ten element również może powodować wystąpienie reakcji alergicznej. Tymczasem nakładki na zęby Smilenation nie zawierają tego typu materiałów i są przyjazne dla jamy ustnej.

 

Co jeśli dany aparat nie jest dla mnie?

 

Każdy aparat ortodontyczny to spory wydatek. Do tego może dochodzić obawa przed niesatysfakcjonującymi efektami lub, że metoda leczenia okaże się po prostu nieskuteczna. W Smilenation, po wykonaniu wycisków i skanów 3D, sztab ekspertów oceni, czy leczenie nakładkowe będzie dla ciebie odpowiednią formą leczenia. Co więcej, wykonamy dla ciebie wizualizację poszczególnych etapów, która pozwoli ci samodzielnie ocenić, czy potencjalny efekt jest dla ciebie satysfakcjonujący. Jeśli nie spełni twoich oczekiwań i nie będziesz zainteresowany dalszym leczeniem, otrzymasz zwrot kosztów za wyciski i skany 3D. 

 

Który aparat wybrać?

 

Na zakończenie prezentujemy zestawienie najważniejszych cech przezroczystych nakładek Smilenation oraz tradycyjnych aparatów metalowych. 

 

 

Miej na uwadze, że gdy nie zakwalifikujesz się do leczenia nakładkami Smilenation, otrzymasz zwrot poniesionych kosztów. Jeśli zatem zależy ci na komforcie i pewnej cenie leczenia, w pierwszej kolejności zainteresuj się aparatami nakładkowymi.

Chcesz w szybki, wygodny i dyskretny sposób zwiększyć swoją atrakcyjność i pewność siebie? Z nakładkami na zęby Smilenation osiągniesz to bez wyrzeczeń i uciążliwego leczenia. Wypełnij bezpłatny formularz na stronie i sięgnij po piękny i zdrowy uśmiech.