Stłoczenie zębów - przyczyny powstania i metody leczenia

Opublikowane 2020-04-20

Stłoczenie zębów to jedna z częstszych wad zgryzu u ludzi. Nieleczone stłoczone zęby mają wiele negatywnych skutków ubocznych. Na szczęście można coś na to poradzić. Leczenie ortodontyczne z aparatem na zęby umożliwia korekcję tej wady zgryzu. Jaki aparat wybrać na stłoczone zęby? Tego dowiesz się w artykule. Zapraszamy!

 

Stłoczenie zębów - co to jest?   

 

 

Stłoczenie zębów to jedna z najczęstszych wad zgryzu, polegająca na nieprawidłowym rozmieszczeniu zębów w jamie ustnej – stłoczone zęby rosną w sposób niewłaściwy, co może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, np. ból, intensywna próchnica. Zęby mogą ulec zatrzymaniu w kości lub przebić się przez dziąsło w niewłaściwych miejscach, ustawiając się jeden za drugim lub jeden nad drugim, zachodząc na siebie, rosnąc pod niewłaściwym kątem bądź przechylając się lub obracając w stosunku do innych zębów. Niestety często stłoczenie zębów u dzieci jest bagatelizowane przez rodziców, przez co dorośli już pacjenci zgłaszają się do lekarza ortodonty z poważnymi konsekwencjami spowodowanych tą wadą zgryzu.

Czemu zęby się krzywią? Stłoczenia są spowodowane zmniejszaniem się długości łuku zębowego. Jest to zjawisko ewolucyjne, typowe dla całej populacji w każdej szerokości geograficznej.

 

Jakie są przyczyny i rodzaje stłoczenia zębów.  

 

W zależności od okresu, w którym doszło do powstania wady zgryzu, wyróżniamy:

  • stłoczenia zębów pierwotne - powstają przez dysproporcję pomiędzy dużymi zębami a małą podstawą kostną, niewystarczającą do ustawienia zębów w łuku zębowym.

  • stłoczenia zębów wtórne - na skutek przedwczesnej utraty zębów trzonowych mlecznych powstaje duża wolna przestrzeń i w wyniku tego wyrzynające się stałe szóstki przemieszczają się do przodu, zabierając miejsce zębom przednim. 

  • stłoczenia zębów późne - występują około 17-20 roku życia i dotyczą przedniego odcinka dolnego łuku zębowego. Powstające stłoczenie zębów dolnych jest spowodowane resztkowym rozwojem żuchwy i wyrzynaniem ósemek.

 

 

Najczęściej stłoczenie zębów u dorosłych jest spowodowane przez wyrzynające się ósemki (inaczej zęby mądrości lub trzecie zęby trzonowe). Krzywe zęby u dorosłych można, a nawet trzeba leczyć ortodontycznie. Należy pamiętać, że zęby przesuwają się przez całe życie, dlatego po zdjęciu aparatu ortodontycznego zalecane jest noszenie aparatu retencyjnego. Jego zadaniem jest utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego i zapobieganie późniejszemu krzywieniu się zębów. Dowiedz się więcej o retencji po prostowaniu zębów. 

 

Stłoczenie zębów - skutki uboczne nieleczonych wad zgryzu u dorosłych.   

 

Nieleczone stłoczenia zębów powodują szereg negatywnych skutków w jamie ustnej. Przede wszystkim nieprawidłowo ustawione zęby mogą prowadzić do rozwoju poważniejszych wad zgryzu czy zaburzeń stawu skroniowo - żuchwowego z następowymi objawami bólowymi. Stłoczone zęby bardzo utrudniają higienę jamy ustnej. Szczotkowanie i nitkowanie zębów stłoczonych jest często trudne i niedokładne, co powoduje zaleganie płytki nazębnej, która predysponuje do rozwoju próchnicy i kamienia nazębnego. Nieusuwany kamień nazębny prowadzi do rozwoju chorób przyzębia, m.in. paradontozy, a w efekcie do rozchwiania i utraty zębów. Krzywe zęby poza względami zdrowotnymi również nieestetycznie wyglądają. 

Aby zapobiec rozwojowi powyższym skutkom stłoczenia zębów, zalecane jest leczenie ortodontyczne. Sięgnij po estetyczną korekcję wady zgryzu i piękny uśmiech. Wypełnij ankietę i dowiedz się więcej o kwalifikacji do aparatów nakładkowych Smilenation! 

 

 

Leczenie stłoczenia zębów - leczenie wad zgryzu u dorosłych. 

 

Leczenie ortodontyczne to najskuteczniejsza metoda leczenia stłoczenia zębów u dorosłych i dzieci. Do niedawna na rynku stomatologicznym królowały stałe, metalowe aparaty ortodontyczne. Zdecydowany postęp technologii stomatologicznej pokazał nowoczesną i innowacyjną metodę korygowania wad zgryzu. Są to aparaty nakładkowe typu Invisalign i Smilenation. Tradycyjne i nowoczesne aparaty ortodontyczne różnią się od siebie diametralnie. Po pierwsze przezroczyste nakładki na zęby zwyciężają swoją estetyką z metalowymi drutami stałych aparatów. Po drugie, lekarz ortodonta zakładając stały aparat ortodontyczny, określa w przybliżeniu jak długo trzeba go nosić (zazwyczaj około 2 lat). Natomiast plan leczenia nakładkami na zęby z góry przewiduje, jak długo będzie trwało leczenie. Prostowanie zębów z nakładkami Smilenation jest możliwe nawet w 6 miesięcy! Cena leczenia ortodontycznego wad zgryzu stałym aparatem na zęby to około 8 tysięcy złotych, nakładkami typu Invisalign i Clear Aligner około 14 tysięcy, natomiast nakładkami Smilenation - zaledwie 7400 zł. 

 

Aparat na zęby stały czy ruchomy - jaki aparat na stłoczone zęby? 

 

 

Konsultacja z lekarzem ortodontą pomoże rozwiać wątpliwości, kiedy zakładać aparat ortodontyczny. Wybór aparatu ortodontycznego do leczenia stłoczenia zębów zależy głównie od stopnia zaawansowania wady. Zęby stłoczone mogą być wyprostowane zarówno aparatem stałym jak i aparatem ruchomym. Jak aparat ortodontyczny prostuje zęby? - Metalowe łuki przytwierdzone do założonych zamków na zębach wyzwalają siłę przesuwającą zęby w kości do prawidłowego ustawienia. Kwestia, czy aparat ortodontyczny boli, jest indywidualna dla każdego pacjenta i zależy też od rodzaju aparatu. Leczenie stałym aparatem ortodontycznym jest dość bolesne, szczególnie w pierwszych dniach po założeniu i po podkręceniu zamków. Natomiast korygując wady zgryzu aparatem nakładkowym Smilenation, można jedynie odczuć lekki ucisk podczas zakładania nowej pary nakładek. Przezroczysty aparat na zęby jest zalecany w przypadku stłoczeń, lekkich i średnich wychyleń i wykrzywień zębów. Nakładki na zęby zamiast aparatu są idealne dla osób, które cenią sobie komfort i wygodę użytkowania oraz estetykę aparatu. Z kolei metalowe aparaty ortodontyczne są zalecane osobom o znacznie cięższych wadach zgryzu. Dowiedz się więcej o różnych rodzajach aparatów na zęby. 

 

Leczenie stłoczonych zębów nakładkami typu Invisalign, Clear Aligner i Smilenation.

 

 

Stłoczenie zębów może być z powodzeniem leczone nakładkami typu Invisalign, Clear Aligner i Smilenation. Działanie powyższych przezroczystych nakładek na zęby jest bardzo podobne. Ogromną zaletą aparatów nakładkowych jest przezroczystość tworzywa, dzięki czemu są one niewidoczne, w przeciwieństwie do metalowego aparatu. 

Jak stosować nakładki na zęby?

Pacjent otrzymuje komplet nakładek, które zmienia co 2 tygodnie na nowe, zaprogramowane na kolejny etap leczenia. Należy nosić nakładki co najmniej 22h na dobę, zdejmować do jedzenia, picia i mycia zębów. 

Gdzie kupić nakładki na zęby?

Nakładki typu Invisalign i Clear Aligner można kupić w gabinetach partnerskich u lekarza ortodonty. Natomiast nakładki Smilenation są dostępne na zamówienie przez internet. Po pobraniu wycisków są tworzone indywidualne aparaty nakładkowe i wysyłane kurierem do domu. Dzięki nowoczesnej i innowacyjnej platformie online możliwy jest stały kontakt z profesjonalnymi lekarzami, którzy czuwają nad całym procesem.

Ile kosztują przezroczyste nakładki na zęby?

Cena niewidocznych nakładek na zęby typu Invisalign i Clear Aligner wynosi około 14 tysięcy złotych. Natomiast leczenie wad zgryzu nakładkami Smilenation kosztuje zaledwie połowę tej kwoty - 7400 zł.

Wybór, jakie nakładki na zęby chcesz, zależy tylko od Ciebie. Postaw na leczenie stłoczenia zębów innowacyjnymi nakładkami ze Smilenation w krótkim czasie i konkurencyjnej cenie!

Wypełnij kwestionariusz i ciesz się piękny uśmiechem.