Stripping – co to jest? Czy piłowanie zębów boli?

Opublikowane 2020-05-29

Stripping zębów to coraz bardziej popularne rozwiązanie, wspomagające leczenie ortodontyczne. Nic w tym dziwnego, w końcu pozwala zmniejszyć objętość zębów i tym samym uchronić pacjenta przed ewentualną ekstrakcją. Jednak czy piłowanie zębów jest bezpieczne? Ile kosztuje i jak przebiega taki zabieg? Czy aby na pewno warto z niego skorzystać?

Stripping ma swoich zwolenników, ale również przeciwników. Z czego to wynika? W leczeniu ortodontycznym niezbędna jest przestrzeń, która umożliwia przesunięcie zębów na właściwe miejsce. Do tej pory pozyskiwano ją poprzez usunięcie czwórek górnych i dolnych. Stripping natomiast pozwala uniknąć ekstrakcji, ale kosztem pionowego szlifowania szkliwa. Dlatego część osób obawia się, że konturing zębów pozostawi po sobie przypadłości, takie jak nadwrażliwość uzębienia lub skłonność do próchnicy. Ale czy faktycznie tak jest? W niniejszym artykule omówimy kwestię bezpieczeństwa i skuteczności strippingu, wyjaśnimy czy piłowanie zębów boli, a także odpowiemy na inne pytania związane z takim zabiegiem.

 

Stripping zębów – co to jest?

 

 

 

Stripping to pionowe szlifowanie zębów, które ma na celu zmniejszyć ich szerokość w punktach stycznych, czyli w miejscach, gdzie jeden ząb styka się z drugim. Dzięki strippingowi można zredukować ilość szkliwa tak, by uzyskać wolną przestrzeń o wielkości od 0,1 do 0,3 milimetra. Jest to wystarczające, aby prawidłowo ustawić zęby w obrębie szczęki lub żuchwy przy pomocy aparatu ortodontycznego, bez konieczności usuwania przedtrzonowców. Stripping zębów, w zależności od planu leczenia oraz potrzebnej ilości przestrzeni między zębami, stosuje się w kilku lub we wszystkich zębach. Ortodonta może wykonać zabieg przed założeniem aparatu lub na wizytach kontrolnych.

Dotychczas, niezbędną przestrzeń pozyskiwało się dzięki ekstrakcji zębów czwartych, tak zwanych czwórek, które są uznawane za najsłabsze w jamie ustnej. Nie zmienia to jednak faktu, że często oznaczało to usunięcie zdrowego uzębienia, które mogło posłużyć pacjentom jeszcze długie lata. Stripping ortodontyczny pozwala uniknąć tej niedogodności, a co za tym idzie, stanowi mniej problematyczną metodę walki z krzywym uzębieniem. 

Stripping zębów może wydawać się rozwiązaniem nowym, ale w praktyce, znany był już od 1944 roku. W tym czasie niejaki Bellard, po przeprowadzeniu badań nad stłoczeniem zębów oraz asymetrią w żuchwie i szczęce, zaproponował, aby problemy rozwiązywać przy pomocy pionowego szlifowania zębów. Więcej na temat stłoczeń zębów, przyczyn ich powstawania raz metod leczenia, dowiesz się z artykułu dostępnego pod linkiem.

A jak wygląda sam stripping? Lekarz umieszcza paski ścierne pomiędzy zębami, a następnie ściera delikatnie szkliwo. Stripping może przeprowadzić przy pomocy tarczy diamentowej zakładanej na prostnicę lub kątnicę stomatologiczną.

 

Kiedy stosuje się stripping?

 

 

Stripping jest pomocny w leczeniu niewielkich stłoczeń zębów, jak również przy korygowaniu prostych wad zgryzu. Dzięki niemu, w niektórych sytuacjach możliwe jest prostowanie zębów bez konieczności zakładania aparatu ortodontycznego. W przypadku dużych stłoczeń stripping ortodontyczny może pozwolić na uniknięcie ekstrakcji, skrócenie czasu leczenia aparatem stałym, czy też zastosowanie leczenia estetycznymi nakładkami na zęby.

Piłowanie zębów umożliwia też estetyczną korektę uzębienia (to tak zwany konturing zębów). Z jego pomocą można poprawić linię brzegów siecznych siekaczy, zniwelować nadmiernie wystające guzki zębowe,  czy też zredukować dysproporcje pomiędzy zębami lub zbyt długie kły. W ten zatem sposób, w przeciwieństwie do tradycyjnego strippingu, lekarz nie dokonuje korekty punktów stycznych, lecz nadaje zębom ładnego, estetycznego wyglądu. 

Stripping wykonywany jest przy pomocy wspomnianych pasków ściernych, tarcz diamentowych oraz past polerskich. Wcześniej, dzień lub dwa przed planowanym zabiegiem, zakłada się gumowe separatory, najczęściej między zęby trzonowe. Pozwalają one uzyskać przestrzeń niezbędną do przeprowadzenia strippingu.

 

 

Czy piłowanie zębów boli?

 

Dla większości pacjentów stripping jest zabiegiem bezbolesnym, ale jednocześnie dość nieprzyjemnym. Może powodować dyskomfort zwłaszcza, gdy jest przeprowadzany za pomocą pasków; lekarz musi je wsunąć między zęby, i zdecydowanymi ruchami przesuwać w przód i tył, co nierzadko skutkuje krwawieniem z dziąseł. 

Skala dyskomfortu zależy od stopnia wrażliwości zębów oraz progu bólu pacjenta. Dla jednego stripping może być całkowicie neutralny, dla innego – sporym utrapieniem. Jeżeli od rana cierpisz z powodu nadwrażliwości zębów, wówczas dyskomfort wywoła już sam podmuch powietrza z urządzenia stomatologicznego. Nie masz jednak czym się martwić, w takim wypadku lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe, dzięki czemu nie będziesz odczuwać żadnego bólu.

Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego, ale obawiasz się związanego z tym bólu, koniecznie zapoznaj się również z artykułem: Czy leczenie ortodontyczne boli. Tekst znajdziesz pod linkiem.

 

Czy stripping jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym?

 

Osoby zastanawiające się nad leczeniem ortodontycznym często pytają również, czy stripping jest bezpieczny. Takie szlifowanie zębów może kojarzyć im się z piłowaniem pod korony protetyczne, ale w rzeczywistości są to dwa różne zabiegi. Prawidłowo przeprowadzony stripping jest całkowicie bezpieczny, przy czym niekiedy zdarza się, że po zabiegu zęby pozostają przez pewien czas nadwrażliwe. W takim wypadku, lekarz może wykonać fluoryzację lub zalecić stosowanie pasty do zębów wrażliwych. Po kilku, kilkunastu dniach szkliwo powinno się zreminalizować, a dyskomfort ustąpić. 

Należy podkreślić, że podczas piłowania zębów do aparatu lekarz zdejmuje jedynie 0,3-milimetrową warstwę.  Dla porównania, w przypadku szlifowania zębów pod koronę, ząb jest całkowicie pozbawiany szkliwa, stąd bardzo silne reakcje na ciepło, zimno czy nawet lekki podmuch powietrza.  

Czy po strippingu zęby są bardziej narażone na próchnicę? Zdjęcie tak małej warstwy z uzębienia nie sprawi, że staną się one podatne na ubytki. Jeżeli zabieg zostanie przeprowadzony poprawnie, a pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza oraz stosował codzienną higienę jamy ustnej, zębom nie stanie się nic złego.

 

Ile kosztuje piłowanie zębów?

 

Jeżeli przymierzasz się do leczenia aparatem ortodontycznym pewnie zastanawiasz się, jaki będzie koszt strippingu zębów. Cena waha się w zależności od gabinetu oraz liczby zębów, które mają zostać poddane szlifowaniu. Koszt na pewno będzie jednak niższy lub porównywalny z tym, jaki pojawia się przy usuwaniu zębów. Niezależnie czy mowa o tradycyjnym strippingu, czy też konturingu, cena oscyluje w granicy 130-290 zł.

 

Stripping a prostowanie zębów nakładkami Invisalign i Smilenation

 

 

Stripping pozwala skrócić czas leczenia i uniknąć ekstrakcji zdrowych zębów, dlatego jest coraz częściej polecany przez ortodontów. Co więcej, czasem umożliwia również wyeliminowanie aparatu ortodontycznego stałego, który jest przecież nie tylko mało estetyczny, ale i niekomfortowy w użytkowaniu. Minusem metalowych aparatów są także częste wizyty w gabinecie ortodontycznym. 

Po strippingu ortodontycznym nierzadko możliwe jest dalsze leczenie za pomocą estetycznych aparatów nakładkowych. Pionowe szlifowanie zębów z powodzeniem wykorzystuje się zatem w takich systemach, jak Invisalign, Clear Aligner czy Smilenation. To duży komfort i ułatwienie dla pacjentów, którzy nie mogą pozwolić sobie na nieestetyczny wygląd czy częste wizyty w gabinecie.

Chcesz spełnić swoje marzenie o prostych i zdrowych zębach? Wypełnij kwestionariusz dostępny pod linkiem i sprawdź, czy kwalifikujesz się do leczenia ortodontycznego  innowacyjnym, niewidocznym aparatem na zęby Smilenation.