Wady zgryzu - rodzaje, przyczyny i sposoby leczenia.

Opublikowane 2020-04-06

Wady zgryzu to nie tylko krzywe zęby. Jest wiele rodzajów wad zgryzu, spowodowanych różnymi przyczynami. Często pacjenci nie zdają sobie nawet sprawy, że mają wadę zgryzu, gdyż na pierwszy rzut oka ich zęby wydają się proste. W takim razie czym dokładnie jest wada zgryzu i jak się objawia? Czy warto leczyć krzywe zęby i jak wygląda leczenie wad zgryzu? Który aparat ortodontyczny jest lepszy do korekcji wad zgryzu u dorosłych? Na te pytania odpowiemy w tym tekście!

 

Wady zgryzu - co to jest? Jakie są rodzaje wad zgryzu.

 

Wada zgryzu to nie tylko krzywe zęby. Jest to zaburzenie w budowie i w czynnościach narządów jamy ustnej. Może powodować zniekształcenie mowy, trudności w oddychaniu, czy jedzeniu. Najczęściej wady zgryzu są spowodowane zaburzeniami w położeniu dolnego łuku zębowego względem górnego. Można rozróżnić następujące rodzaje wad zgryzu zarówno u dorosłych jak i dzieci:

 

 

 • tyłozgryz – polega na cofnięciu się dolnego łuku zębowego względem łuku górnego. Zęby przednie nie stykają się, występuje pomiędzy nimi przerwa. Może powodować cofnięcie wargi dolnej i pogłębienie bruzdy wargowo-bródkowej, a także nieprawidłową wymowę głosek s i z.

 • przodozgryz – dolny łuk zębowy jest wysunięty do przodu, przez co przednie zęby dolne zachodzą na górne. W rysach twarzy zauważalne jest wysunięcie dolnej wargi i wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej

 • zgryz krzyżowy – zęby dolne zachodzą na górne w pewnych obszarach łuków zębowych lub na całej ich długości. Linia dolnych siekaczy może być przemieszczona w prawo lub w lewo. W rysach twarzy widoczna jest niewielka asymetria.

 • zgryz otwarty – zęby nie stykają się ze sobą w przednim lub tylnym odcinku łuków zębowych. Na skutek tego zaburzenia tworzy się wysokie podniebienie i szpara niedogryzowa, przez co odgryzanie pokarmów jest utrudnione. Występuje problem z wymową głosek: d, t, c, ł, dz.

 • zgryz głęboki – zbyt silne zachodzenie przednich zębów górnych na dolne. Powoduje asymetrię twarzy i ścieranie się zębów, może także być przyczyną chorób dziąseł.

 • stłoczenie – zęby są zbyt duże w stosunku do zębodołów, co jest przyczyną ich wyrastania pod złym kątem – są poobracane. Stłoczenie jest przyczyną szerzenia się próchnicy, chorób dziąseł i ścierania się zębów.

 • zęby odseparowane – wada powstaje, gdy w szczęce lub żuchwie jest za dużo miejsca, w związku z czym są widoczne przestrzenie międzyzębowe (szpary między zębami).

 • diastema - zbyt szeroka szpara (>2mm) między górnymi jedynkami. Może prowadzić do nieprawidłowości w wymowie, chorób przyzębia, stłoczenia pozostałych zębów w łuku. Dowiedz się więcej o diastemie.

 

Wady zgryzu - jakie są przyczyny ich powstania? 

 

 

 

Wady zgryzu występują zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Przyczyny złego zgryzu u dorosłych i dzieci są nieco inne. Warto na nie zwrócić uwagę, aby zapobiec rozwojowi nieprawidłowego zgryzu i idących za nim konsekwencjami.

Przyczyny wad zgryzu u dzieci wynikają z nieprawidłowego porodu, rozwoju czy też karmienia:

 • poród kleszczowy, twarzyczkowy

 • nieprawidłowe układanie dziecka do snu

 • nieprawidłowe przystawianie do piersi

 • ssanie kciuka lub źle skonstruowanego smoczka

Wady zgryzu u dorosłych mogą być przetrwałymi wadami z dzieciństwa lub nabytymi przez różnego rodzaju parafunkcje:

 • ssanie warg i policzków

 • ssanie kciuka

 • obgryzanie paznokci

 • ciągłe nadgryzanie różnych przedmiotów, np. kredek, ołówków

 • częste oddychanie przez usta

 • zgrzytanie zębami (bruksizm)

Niezależnie od przyczyny nieprawidłowego zgryzu, powinno się jak najszybciej wdrożyć leczenie ortodontyczne, aby zapobiec rozwojowi różnych chorób jamy ustnej.

 

Do czego prowadzą nieleczone wady zgryzu? 

 

Krzywe zęby wpływają nie tylko na estetykę twarzy, ale też i przede wszystkim na rozwój zaburzeń i schorzeń jamy ustnej. Nieleczona wada zgryzu u dorosłych w zależności od stopnia zaawansowania może także wpływać na czynności życiowe, a także na komfort psychiczny. Wady zgryzu powodują: 

 • nadmierne napinanie mięśni twarzy - może powodować bruksizm

 • zaburzenia funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych - mogą powodować ból ucha, głowy, szyi; trzeszczenia w stawie

 • nieprawidłowe ułożenie szczęki i żuchwy - zaburzenie symetrii twarzy

 • próchnicę - spowodowana utrudnioną i złą higieną jamy ustnej; może powodować ból i utratę zębów, 

 • choroby przyzębia - powodują bolesne zapalenie dziąseł, parodontozę

 • uszkodzenie błony śluzowej warg i policzków - rany powodują ból

 • problemy z wypowiadaniem się - seplenienie, niepoprawna mowa

 • problemy z gryzieniem i żuciem - niechęć do publicznego spożywania posiłków

 • ból podczas gryzienia i żucia - niechęć do jedzenia 

Wady zgryzu u dorosłych prowadzą często do trwałych uszkodzeń zarówno wewnątrz jamy ustnej, jak i w stawie skroniowo - żuchwowym, powodując zmniejszenie jakości życia.

Warto więc zadbać o poprawny zgryz i uchronić się przed przykrymi konsekwencjami nieleczonych wad ustawienia zębów. Korekcja wady zgryzu jest na wyciągnięcie ręki - wypełnij kwestionariusz.

 

 

Sposoby leczenia wad zgryzu - jakie metody leczenia krzywego zgryzu są najskuteczniejsze?

 

 

Niezależnie od przyczyny powstania wady zgryzu u dorosłych, zalecana jest konsultacja u lekarza ortodonty i leczenie zaburzeń w jamie ustnej aparatem ortodontycznym. Korekta wady zgryzu jest niezwykle ważna, nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. Jakie są metody i koszty leczenia krzywego zgryzu? Na rynku stomatologicznym jest wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. 

Najbardziej tradycyjną metodą korekty złego zgryzu jest stały, metalowy aparat ortodontyczny. Koszt stałego aparatu na zęby to około 8 tysięcy złotych. Jak działa aparat ortodontyczny? - To proste. Zamki umocowane na zębach są połączone z metalowym łukiem, który wyzwala siły przesuwające zęby do właściwego ustawienia. Jest to dość bolesna metoda i trwa dość długo (około 2 lat).

Istnieje bardziej komfortowe i szybsze leczenie wady zgryzu. W przypadku korekcji średnich i lekkich wad zgryzu (diastemy, stłoczenia zębów, lekkie wysunięcie i wykrzywienie) świetnym wyborem są nakładki na zęby typu Invisalign, Clear Aligner i Smilenation. Jest to przezroczysty aparat na zęby, który przesuwa zęby w kości w niemal bezbolesny sposób i w bardzo krótkim czasie. Należy pamiętać, że zarówno po korekcie wady zgryzu stałym aparatem na zęby jak i nakładkami, wręcz obowiązkowy jest aparat retencyjny, który ma za zadanie utrzymać efekt leczenia na długo. Nakładki na zęby są niewidoczne i bardzo wygodne. Dzięki temu, że zdejmuje się je podczas jedzenia i mycia zębów, nie jest wymagana specjalna dieta, a utrzymanie higieny jamy ustnej jest niezwykle łatwe. Niekwestionowaną zaletą nakładek jest bardzo szybkie działanie - leczenie wady zgryzu jest możliwe nawet w 6 miesięcy! Niestety cena nakładek Invisalign i Clear Aligner jest bardzo wysoka - sięga od 14 tysięcy złotych w góre. Natomiast cena nakładek Smilenation to 7400 zł, z możliwością rozłożenia kosztów na raty. Daje to zaledwie kilkaset złotych miesięcznie. 

Zobacz co się składa na cenę leczenia nakładkami.

Odpowiedź na pytanie, który aparat ortodontyczny jest lepszy, zależy głównie od rodzaju wady zgryzu pacjenta. Należy skonsultować aparat na krzywy zgryz z lekarzem ortodontą. 

Wypełniając formularz zgłoszeniowy w Smilenation także dowiesz się o możliwości leczenia Twojej wady zgryzu nakładkami.

Pamiętaj, że jeśli nie zakwalifikujesz się do leczenia nakładkami Smilenation, otrzymasz pełny zwrot kosztów za materiały do wycisków.

Nie zwlekaj i sięgnij po piękny i zdrowy uśmiech. Wylecz swoją wadę zgryzu w bardzo krótkim czasie i za niewielką cenę tylko z aparatem Smilenation!