Wizyta kontrolna u dentysty – jak często do dentysty?

Opublikowane 2020-07-22

Czy trzeba regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny? Jeśli tak, to jak często do dentysty powinieneś chodzić - co pół roku, rok, a może dwa lata? Kiedy leczenie zębów jest konieczne? Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby pozbyć się strachu przed dentystą i prawidłowo zadbać o swoje uzębienie. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to powiedzenie doskonale sprawdza się w kontekście nie tylko rozmaitych chorób, ale również problemów z uzębieniem. Dzięki systematycznym kontrolom u stomatologa możesz uniknąć mozolnego i nierzadko bardzo kosztownego leczenia zębów. Z niniejszego artykułu dowiesz się, ile kosztuje i jak wygląda wizyta u dentysty, oraz jak często wykonywać skaling zębów. Odpowiadamy w nim również na częste pytanie pacjentów, czy wizyta u dentysty boli, a także wyjaśniamy, jak często należy chodzić na przegląd uzębienia, aby uniknąć leczenia kanałowego zębów.

Jak wygląda wizyta u dentysty?

Dawno nie odwiedzałeś gabinetu stomatologa i masz w związku z tym obawy? A może nie wiesz, czego spodziewać się na takim spotkaniu? Spokojnie, wizyta u dentysty po latach to nic strasznego. Dobrze, że zdecydowałeś się na ten krok – całkiem możliwe, że uchroni cię to przed przykrymi konsekwencjami wieloletnich zaniedbań. 

Podczas pierwszej wizyty stomatolog dokonuje oceny stanu jamy ustnej oraz przeprowadza dokładny przegląd uzębienia. Dzięki temu poznasz kondycję swoich zębów i tkanek przyzębia, a także dowiesz się o potencjalnych dziurach, które należy wyleczyć. Dentysta może też zalecić wykonanie zdjęcia RTG, które pozwoli sprawdzić, co dzieje się w kościach szczęki i żuchwy, a także czy nie występują jakieś stany zapalne w korzeniach czy wewnątrz zębów. Jeżeli dostrzeże coś niepokojącego, może polecić ci wizytę u endodonty – to właśnie endodoncja zajmuje się bowiem leczeniem kanałowym zębów.

Na wizycie kontrolnej dentysta może zalecić przeprowadzenie czyszczenia zębów. Jeżeli długo nie odwiedzałeś gabinetu stomatologicznego, na twoim uzębieniu mogły osadzić się: płytka nazębna i kamień. Ten ostatni może prowadzić do próchnicy, stanów zapalnych czy obniżenia się dziąsła, co z kolei skutkuje nierzadko paradontozą. Dlatego systematycznie, przynajmniej raz w roku, warto przeprowadzić skaling i piaskowanie zębów, które pozwalają uniknąć problemów z przyzębiem. A jak dentysta usuwa kamień nazębny? To prosty, bezbolesny zabieg, który tylko u niektórych pacjentów wywołuje lekki dyskomfort. Przy pomocy skalera lekarz lub higienistka stomatologiczna oczyszcza każdy ząb; kamień odrywa się od powierzchni uzębienia dzięki ultradźwiękom wysyłanym przez końcówkę urządzenia.

Po dokładnym przeglądzie i ocenie uzębienia może się okazać, że wyleczenie któregoś zęba nie jest możliwe. Wówczas, lekarz dentysta może zalecić wizytę u chirurga szczękowego, który dokona ekstrakcji zęba.

Jak często należy chodzić do dentysty?

Kontrolne wizyty u dentysty powinny odbywać się co około 6 miesięcy, tak, by uniknąć poważniejszych problemów wynikających z zaniedbań. Niestety pacjenci nie zawsze przestrzegają tych zaleceń i najczęściej  zgłaszają się do gabinetu wtedy gdy w jednym z zębów utworzy się stan zapalny objawiający się nieznośnym bólem. 

Profilaktyka jest szczególnie ważna u osób, które posiadają krzywe zęby i duże stłoczenia. U takich pacjentów nawet systematyczna higiena może okazać się niewystarczająca. Resztki jedzenia oraz osad gromadzą się na powierzchniach stycznych zębów. Te ostatnie trudno jest dokładnie wyczyścić nawet przy pomocy nitki dentystycznej, dlatego osoby z nieprawidłowym zgryzem statystycznie częściej cierpią z powodu próchnicy. 

Nieleczona próchnica może doprowadzić do poważnych chorób zębów, na przykład drogiego, mozolnego leczenia kanałowego. Wady zgryzu mogą skutkować także uciążliwymi schorzeniami stawu skroniowo-żuchwowego; objawiają się one ostrym bólem, migrenami oraz trudnościami z przeżuwaniem pokarmów. Dlatego jeśli problem krzywego uzębienia dotyka również ciebie, musisz wiedzieć, że to nie tylko defekt estetyczny, ale również problem zdrowotny. Nawarstwiające się schorzenia to niepotrzebny ból, dyskomfort, a także duże koszty, jakie trzeba ponieść w związku z leczeniem.

Proste zęby to zdrowe zęby, dlatego warto zdecydować się na aparat ortodontyczny. Wiele osób obawia się nieestetycznych, metalowych modeli, a także comiesięcznych wizyt kontrolnych. Jednak i na to jest sposób. Obecnie na rynku stomatologicznym znajdziesz innowacyjne aparaty ortodontyczne w postaci przeźroczystych nakładek na zęby, które są produkowane między innymi przez Smilenation, Invisalign czy Clear Alinger. 

Nakładki na zęby są niemal niewidoczne, estetyczne i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Co więcej, w przypadku systemu Invisalign oraz Clear Aligner, nie potrzebujesz tak częstych wizyt, jak przy tradycyjnym leczeniu aparatem stałym. W Smilentation natomiast całe leczenie odbywa się zdalnie e – nakładki są przesyłane do twojego domu, a konsultacje realizujesz przez platformę online. Nie wierzysz? Wypełnij kwestionariusz i przekonaj się, czy możesz skorzystać z komfortowego leczenia niewidocznym aparatem na zęby.

Czy wizyta u dentysty boli?

Pytanie, czy wizyta u dentysty boli jest jednym z najczęściej zadawanych przez pacjentów. Strach przed dentystą czy bólem podczas zabiegu potrafi sparaliżować niektórych z nich na tyle, że boją się iść choćby na samą kontrolę uzębienia. Często wynika to z traumy w dzieciństwie i korzystania ze starych, nieprzyjemnych metod leczenia zębów. Warto jednak wiedzieć, że współczesna stomatologia oraz nowoczesne znieczulenia u dentysty pozwalają na przeprowadzenie nawet skomplikowanych zabiegów w bezbolesny i komfortowy dla pacjenta sposób – obecnie, komfortowe jest już również leczenie kanałowe zęba. 

Jak pokonać strach przed dentystą? Po prostu wybierz się do gabinetu i porozmawiaj ze stomatologiem: powiedz mu o swoich obawach i lęku. Dobry, empatyczny dentysta opowiada podczas zabiegu, co robi i czego możesz się w danym momencie spodziewać – nieprzyjemnych odgłosów, zapachów czy ukłucia. Dzięki temu poczujesz większą kontrolę nad sytuacją i zaufasz dentyście. Nie wstydź się też prosić o znieczulenie nawet przy najprostszych zabiegach.

Jaki jest koszt wizyty u dentysty?

To, ile kosztuje wizyta u dentysty jest sprawą dość indywidualną. Koszt wizyty u dentysty może różnić się w zależności od tego, czy udajesz się do małego gabinetu czy dużej kliniki, a także czy korzystasz z usług lekarza prywatnego, czy też w ramach NFZ; znaczenie ma również oczywiście miasto, w którym znajduje się gabinet.

Poniżej przedstawiamy widełki cenowe dla najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych.

  • Porada stomatologiczna: 50-100 zł, choć zdarzają się gabinety, które oferują darmowe przeglądy.

  • Wypełnienie ubytku: w zależności od jego rozmiarów, koszt może wynosić od około 130 do 250 zł.

  • Znieczulenie: często jest wliczone w cenę leczenia, jednak niekiedy trzeba za nie dopłacić około 50 zł.

  • Leczenie kanałowe: koszt jest uzależniony od liczby leczonych kanałów, jednak zwykle wynosi 220-350 zł za jeden.

  • Odbudowa po leczeniu kanałowym: w części gabinetów w cenę leczenia kanałowego wliczony jest również koszt odbudowy, jednak zwykle trzeba zapłacić za tę usługę 200-250 zł.

  • Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem: w trudnych przypadkach lekarz korzysta z mikroskopu, dzięki czemu może sprawdzić, czy w kanale nie ma mikropęknięć, które mogłyby skutkować w przyszłości stanami zapalnymi w okolicy wierzchołków korzenia. Usługa często podwyższa koszt leczenia zęba o 100-120 zł.

  • Dewitalizacja zęba: niekiedy, przed leczeniem kanałowym, konieczne jest tak zwane zatrucie zęba. Jego koszt sięga od 50 do 100 zł.

  • Skaling i piaskowanie: tego typu oczyszczanie zębów to zwykle koszt około 100-250 zł.

Wizyta u dentysty przed aparatem ortodontycznym

Jeżeli rozważasz założenie aparatu ortodontycznego miej świadomość, że najpierw powinieneś dobrze przeleczyć i oczyścić wszystkie zęby. W przeciwnym razie proces prostowania zębów będzie utrudniony i może nie przynieść zadowalających efektów.

Aparaty i nakładki na zęby są indywidualnie dobierane do warunków panujących w jamie ustnej. Wypełnianie zęba po leczeniu może zaburzyć proces prostowania zębów, bowiem aparat nie będzie idealnie przylegał w miejscu, gdzie pojawiła się kompozytowa plomba. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kamienia nazębnego; będzie utrudniał poprawne wykonanie nakładki, a co za tym idzie, może zakłócić proces przesuwania uzębienia. Późniejsze leczenie kanałowe zęba mogłoby go natomiast osłabić, a w efekcie, doprowadzić do jego uszkodzenia – wskutek działania sił wytwarzanych przez aparat.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, o co jeszcze trzeba zadbać przed założeniem aparatu, koniecznie zapoznaj się z artykułem.