Zanim założysz aparat ortodontyczny - wizyta u dentysty

Opublikowane 2020-02-25

Leczenie ortodontyczne każdym rodzajem aparatu na zęby wymaga wcześniejszej wizyty u lekarza dentysty. Wyleczenie próchnicy zębów, wymiana nieszczelnych plomb, skaling i nierzadko ekstrakcja ósemek to rzeczy, które powinien wykonać dentysta przed prostowaniem zębów. Po co? - Przeczytaj.

 

Krok 1. Wyleczenie wszystkich ubytków w zębach i wymiana plomb.

 

Zarówno przed prostowaniem zębów tradycyjnym, stałym aparatem ortodontycznym jak i nakładkami na zęby, konieczne jest wyleczenie próchnicy zębów. Niezbędna jest wizyta u dentysty, aby wyleczyć i zaplombować ubytki w zębach. Jeśli lekarz dentysta zaleci, należy również wymienić plomby (wypełnienia) w zębach. Leczenie ortodontyczne nie może się rozpocząć bez wcześniejszego zadbania o stan jamy ustnej. Ubytki próchnicowe wymagające interwencji stomatologicznej mogłyby spowodować, że indywidualnie przygotowane nakładki zwyczajnie już by nie pasowały. Dlatego musisz mieć zdrowe zęby, zanim przystąpisz do korygowania wad zgryzu niewidocznym aparatem na zęby.

 

Krok 2. Usuwanie kamienia nazębnego.

 

Przed założeniem aparatu nakładkowego na zęby warto wykonać całkowitą higienizację jamy ustnej, czyli skaling i piaskowanie zębów. Leczenie ortodontyczne jest znacznie skuteczniejsze, gdy lekarz dentysta usunie osad i kamień nazębny. Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, jest niezbędny do pobrania dokładnego wycisku, a później na ich podstawie wykonania najlepiej dopasowanych do zębów i błony śluzowej nakładek. Dzięki tym zabiegom prostowanie zębów nakładkami będzie bardziej efektywne i szybsze.
Skaling i piaskowanie można zrobić w większości gabinetów stomatologicznych. Wykonuje to lekarz dentysta lub wyspecjalizowana higienistka stomatologiczna. Zabiegi trwają od pół do godziny czasu. Cena skalingu i piaskowania jest dość podobna i wynosi od 100 do 200zł. Często w usługach stomatologicznych skaling jest wykonywany jednocześnie z piaskowaniem i fluoryzacją - koszt około 250 - 300zł.

 

Krok 3. Ekstrakcja ósemek.

 

 

Przed leczeniem ortodontycznym pacjent musi się zgłosić na konsultację w sprawie pozostawienia w jamie ustnej bądź wyrwania zębów mądrości. Lekarz dentysta na podstawie badań obrazowych (pantomogram lub CBCT) może określić wpływ ósemek na pozostałe zęby (głównie zęby trzonowe) w jamie ustnej. Jeśli dentysta zaleci, należy wyrwać ósemki. Zęby mądrości często są przyczyną zmian w ustawieniu pozostałych zębów, co w efekcie powoduje ich wykrzywienia oraz wady zgryzu. Ekstrakcję zębów mądrości najczęściej wykonuje chirurg szczękowo - twarzowy w znieczuleniu miejscowym. Koszt takiego zabiegu waha się od 300 do 600zł. Po wygojeniu się ran (około 6-8 tygodni) u pacjenta można wykonać wycisk jamy ustnej lub skan 3D, po czym zaplanować dalsze leczenie - założyć aparat na zęby lub wybrać zdejmowane, przezroczyste nakładki na zęby.   

 

Krok 4. Pobieranie wycisków.

 

 

Zarówno przed leczeniem ortodontycznym stałym aparatem jak i nakładkami na zęby typu Invisalign, Clear Aligner i Smilenation, wymagane jest pobranie wycisków ortodontycznych w jamie ustnej pacjenta. Obecnie dostępne są dwa sposoby: wycisk przy użyciu łyżki i masy wyciskowej lub wycisk cyfrowy za pomocą skanera wewnątrzustnego. W przypadku prostowania zębów nakładkami Clear Aligner i Invisalign konieczna jest wizyta u ortodonty w celu pobrania wycisków. Natomiast w Smilenation masz wybór: możesz wykonać wyciski samodzielnie u siebie w domu lub umówić się na skan 3D w jednym z naszych gabinetów partnerskich w Warszawie, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu. Skan 3D jest zalecany u osób uczulonych na silikon, który jest obecny w składzie mas wyciskowych.

Ze Smilenation wykonanie wycisków jest bardzo proste, dzięki szczegółowej instrukcji i dostarczeniu przez firmę wszystkich niezbędnych akcesoriów. Cała procedura pobrania wycisków wraz ze zrobieniem wszystkich zdjęć zgryzu zajmuje około 1 godziny. Plusem jest to, że możesz wykonać to w dogodnym dla Ciebie czasie. Następnie możesz już odesłać wyciski kurierem - wszystko dla Twojej wygody. Dla pacjentów zwrot wycisków jest darmowy. Pamiętaj, że jeżeli nie zakwalifikujesz się do naszego leczenia nakładkami Smilenation, otrzymasz pełny zwrot kosztów za pakiet do wycisków lub skan 3D. Nie ryzykujesz utratą pieniędzy, a możesz zyskać piękny uśmiech. 

Wypełnij ankietę już teraz! 

 

 

Krok 5. Zapoznaj się z rodzajami aparatów. 

 

Ostatnim krokiem przed leczeniem ortodontycznym jest wybór aparatu na zęby. Obecnie w ortodoncji istnieje wiele metod prostowania zębów. Mamy do wyboru: 

  • stały, metalowy aparat - ligaturowy, 

  • ruchomy aparat,

  • aparat samoligaturujący,

  • aparat lingwalny,

  • aparat typu Clear Aligner, Invisalign i Smilenation.

Każdy ma swoje wady i zalety. Wybór rodzaju aparatu ortodontycznego zależy od preferencji pacjenta, dostępnego budżetu, wieku, stopnia nasilenia wady zgryzu i czasu oczekiwania na efekt. 

 

 

Poznaj działanie różnych aparatów na zęby.

 

Nakładki na zęby są najbardziej komfortowe spośród wszystkich dostępnych aparatów. Niestety cena za przezroczysty aparat na zęby typu Invisalign i Clear Aligner jest bardzo duża. Czy jest jakaś tańsza alternatywa na komfortowe i estetyczne leczenie ortodontyczne? Oczywiście, że tak - to przezroczyste nakładki Smilenation. Jest to innowacyjna metoda prostowania zębów, ponieważ działanie nakładek jest takie samo jak w invisalign, a cena połowę niższa! W dodatku prostowanie zębów trwa zaledwie do 12 miesięcy.

 

Piękny uśmiech jest na wyciągnięcie ręki!

Nie zwlekaj, wypełnij kwestionariusz i rozpocznij leczenie już dziś.