Zdrowe zęby u dorosłych - jak dbać o zęby w dorosłym wieku?

Opublikowane 2020-07-01

Zdrowe zęby są wspaniałą wizytówką w życiu zawodowym i prywatnym. Aby długo cieszyć się pięknym uśmiechem, warto wiedzieć jak dbać o higienę jamy ustnej i co jeść żeby mieć zdrowe zęby. Czy prostowanie zębów w dorosłym wieku musi wiązać się z noszeniem metalowego aparatu na zębach? Nie! Nakładki ortodontyczne to nowoczesna i bezpieczna ortodoncja.

Jak dbać o higienę jamy ustnej w dorosłym wieku? 

Jak dbać o higienę jamy ustnej? Regularne usuwanie szkodliwych bakterii z powierzchni zębów i błony śluzowej oszczędzi Ci wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Prawidłowa higiena zębów jest kluczowym elementem profilaktyki jamy ustnej. Efektywnie oczyszczając płytkę nazębną, chronisz się przed próchnicą zębów i paradontozą. Szczotkowanie zębów - jak robić to dobrze? Zasady higieny jamy ustnej nie są trudne! Wybierz szczotkę, która będzie dla Ciebie wygodna i przyjemna w użytkowaniu. Szczoteczka manualna, elektryczna czy soniczna? Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj, aby unikać szczotek o twardym włosiu, ponieważ wcale nie czyszczą skuteczniej, a przyczyniają się do ścierania szkliwa i kłopotów z dziąsłami. Wybierając pastę do zębów, zwróć uwagę na obecność czynników hamujących próchnicę - dentyści zalecają pasty z fluorem. Jeżeli nie chcesz stosować fluoru, sięgnij po pastę z naturalnymi środkami hamującymi rozwój bakterii - dobrze sprawdzi się ksylitol bądź fosforan wapnia. Myjąc zęby, wymiataj płytkę dokładnie z każdej powierzchni. Szczotkuj po 2 minuty od dwóch do pięciu razy dziennie - zęby myte zbyt rzadko łatwiej ulegają próchnicy, zaś za częste czyszczenie może powodować starcie szkliwa i nadwrażliwość. Szczotka i pasta nie wystarczą do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Codzienne stosowanie nitki dentystycznej zapobiega rozwojowi próchnicy na powierzchniach stycznych zębów i chroni przed chorobami przyzębia. Nitkowanie zębów - przed czy po myciu? Wielu z nas popełnia w tym miejscu błąd! Dentyści zalecają nitkować przed szczotkowaniem, aby nie pozostawiać bakterii na powierzchniach zębów. Samodzielne oczyszczanie jamy ustnej nie zawsze wystarczy - pamiętaj o regularnym odwiedzaniu higienistki stomatologicznej. Skaling i piaskowanie zębów nie tylko usuwa wszystkie złogi, ale także eliminuje osad, czyniąc Twoje zęby bielszymi i bardziej odpornymi na próchnicę. Po oczyszczeniu zębów w gabinecie, poproś o instruktaż higieny jamy ustnej. Higienistka chętnie odpowie na Twoje pytania dotyczące szczotkowania zębów, podpowie jak dbać o dziąsła i zwróci uwagę na miejsca, w których zauważyła najwięcej złogów. Jeżeli nosisz aparat na zęby stały, powinieneś odwiedzać higienistkę przynajmniej 2 razy w roku, aby uniknąć białych plam po zdjęciu zamków. Brak higieny jamy ustnej w trakcie prostowania zębów prowadzi do szybkiego rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Jak dbać o zęby z aparatem? Dowiesz się tego z naszego artykułu

Dieta na zdrowe zęby - Wpływ diety na stan jamy ustnej.

Co jeść żeby mieć zdrowe zęby? Profilaktyka i higiena jamy ustnej składa się nie tylko ze skutecznego usuwania płytki nazębnej, ale i z właściwego odżywiania. Prawidłowa higiena jamy ustnej zaczyna się w kuchni, a dieta na zdrowe zęby jest wyjątkowo prosta! To oczywiste - aby uniknąć próchnicy, odstaw słodycze i napoje bogate w cukry proste. Jedz nieprzetworzone warzywa i owoce - zawierają witaminy niezbędne dla utrzymania zdrowia dziąseł. Szerokim łukiem omijaj napoje gazowane, gdyż przyczyniają się one do rozpuszczania szkliwa i zwiększają podatność zębów na próchnicę. Dieta dla zębów powinna zawierać także produkty mleczne, takie jak twarde sery, kefiry i mleko. Pamiętaj o szczotkowaniu po jedzeniu, ale uwaga! Unikaj mycia zębów bezpośrednio po posiłku zawierającym cytrusy, soki owocowe i inne kwaśne produkty - niskie pH jamy ustnej czasowo obniża odporność zębów na ścieranie. Odczekaj co najmniej kwadrans bądź dokładnie przepłucz zęby wodą jeszcze przed szczotkowaniem. Jeżeli nosisz aparat ortodontyczny, dowiedz się tutaj co jeść by utrzymać zdrowe i piękne zęby w trakcie leczenia ortodontycznego . 

Prostowanie zębów u dorosłych - proste zęby bez stałego aparatu.

Proste zęby bez stałego aparatu - to możliwe! Ortodontyczne nakładki na zęby nie tylko wyglądają lepiej, ale przede wszystkim ułatwiają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Na czas posiłku możesz po prostu zdjąć swój niewidoczny aparat na zęby! Nakładka ortodontyczna prostuje układ zębów szybko i przewidywalnie. Wybierz nakładki na zęby zamiast aparatu stałego, aby bezpiecznie sięgnąć po swój wymarzony uśmiech. Aparat nakładkowy - cena szyny Invisalign może wynosić nawet 16000zł. Czy da się oszczędzić? Dzięki najnowszej technologii - tak! Aparaty Smilenation umożliwiają bezpieczne, tanie i w pełni zdalne leczenie ortodontyczne. Prostowanie zębów nakładkami jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Wypełnij ankietę i sprawdź czy Smilenation jest dla Ciebie!

Wizyta kontrolna u dentysty - jak często należy chodzić do dentysty? 

Jak często chodzić do dentysty? Kontrolne wizyty u dentysty należy odbywać przynajmniej raz na pół roku. Regularne odwiedziny u dentysty stanowią ważny aspekt profilaktyki próchnicy - na każdej kontroli lekarz dokładnie ocenia stan zdrowia wszystkich zębów. Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, odwiedzaj klinikę dentystyczną przynajmniej raz na kwartał! Prostowanie zębów zwykłym aparatem niesie z sobą duże ryzyko próchnicy. Nakładki na zęby są znacznie bezpieczniejsze niż aparat stały, mimo to pacjentom z niewidocznym aparatem także zaleca się częstsze przeglądy u dentysty. Aby dowiedzieć się więcej o wizytach u stomatologa, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Podsumowanie: Proste zęby = łatwiejsza higiena jamy ustnej u dorosłych.

Stłoczenia i inne wady zgryzu sprzyjają odkładaniu płytki nazębnej i rozwojowi próchnicy. Leczenie ortodontyczne nie tylko poprawia estetykę uśmiechu, ale też umożliwia utrzymanie optymalnej higieny jamy ustnej. Prostowanie zębów u dorosłych to nie problem, ale musisz wiedzieć jak dbać o zęby w czasie leczenia ortodontycznego. Wybierając aparat na zęby pamiętaj, że aparat stały bardzo podwyższa ryzyko rozwoju próchnicy. Jeśli chcesz bezpiecznie osiągnąć wymarzony uśmiech, rozważ nakładki na zęby! Invisalign, Clear Aligner, Smilenation - te przezroczyste aparaty na zęby są z powodzeniem stosowane od lat. Leczenie nakładkowe dotychczas wiązało się z wysoką ceną, stąd większość pacjentów decydowało się na aparat metalowy. Najnowsza technologia i modelowanie 3D pozwala zaoszczędzić na nakładkowym leczeniu ortodontycznym ponad 50%. Dzięki aparatom Smilenation możesz uzyskać piękny uśmiech tanio i bez wychodzenia z domu. Proste zęby bez aparatu - to możliwe! Wypełnij krótką ankietę i sprawdź, czy Smilenation to Twój sposób na wymarzony uśmiech.