Zęby się krzywią po zdjęciu aparatu stałego. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić?

Opublikowane 2020-04-14

Wady zgryzu u dorosłych mają różne podłoże. Krzywe zęby występują nie tylko po leczeniu ortodontycznym, ale także po źle dopasowanym wypełnieniu, wyrzynających się ósemkach czy w przypadku braków zębowych. Wówczas zaniedbanie wad zgryzu może prowadzić do wielu negatywnych skutków ubocznych, dlatego leczenie ortodontyczne u dorosłych jest wręcz zalecane przez lekarzy ortodontów. Więcej informacji na temat, jak powstają skrzywienia zębów u dorosłych i który aparat ortodontyczny wybrać do ich leczenia, znajdziesz w poniższym artykule.

 

Stłoczenia zębów po leczeniu ortodontycznym - dlaczego zęby się krzywią w dorosłym wieku?

 

 

Czemu zęby krzywią się w dorosłym wieku? - Ludzki organizm ulega ciągłym przemianom fizjologicznym od urodzenia aż do śmierci. Z tego też powodu zęby przesuwają się w łuku zębowym przez całe życie. Możliwość przesuwania się zębów w kości jest wykorzystywana przy leczeniu krzywych zębów. Aparat ortodontyczny wyzwala niewielkie siły, stopniowo przemieszczając zęby w łuku i prostując krzywy zgryz. Niestety przesuwanie zębów nie kończy się wraz z zakończeniem korekcji wady zgryzu, przez co mogą wystąpić krzywe zęby nawet po kilkuletnim leczeniu ortodontycznym. Bez odpowiedniej retencji (aparatu retencyjnego w postaci przezroczystej nakładki na noc lub drutu metalowego zakładanego z tyłu zębów) zęby rozchodzą się do poprzedniego lub innego ustawienia w łuku zębowym. 

Często zdarza się tak, że stłoczenia zębów i inne wady zgryzu mogą pojawić się dopiero u dorosłych, mimo że wcześniej zgryz był prawidłowy. Czemu zęby się krzywią? Jest wiele przyczyn, dlaczego zęby się krzywią również u dorosłych:

  • brak odpowiedniej retencji po leczeniu ortodontycznym 

  • pojawienie się ósemek

  • utrata zębów stałych

  • nieprawidłowo dostosowane wypełnienie stomatologiczne

Na szczęście leczenie wad zgryzu u dorosłych jest możliwe na wiele sposobów. W tym istnieje też niewidoczna metoda prostowania krzywych zębów. Często jest tak, że stanowisko pracy (np. prezenter, dziennikarz, model) wymaga nienagannej aparycji, dlatego osoba w dorosłym wieku nie chce zakładać widocznego metalowego aparatu na zęby. Jest to jeden z wielu powodów (m. in.: krótszy czas leczenia, wygoda i komfort noszenia, brak trudności w jedzeniu) dla których powstała innowacyjna technologia prostowania krzywych zębów. Przezroczyste nakładki na zęby są idealne do korekcji wad zgryzu u dorosłych pacjentów. Dowiedz się więcej o nakładkach Smilenation i wypełnij ankietę tutaj.

 

 

Krzywe zęby u dorosłych - brak odpowiedniej retencji po leczeniu ortodontycznym. 

 

Nierzadko spotyka się pacjentów, u których zęby krzywią się po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Dlaczego tak się dzieje? U człowieka zęby przemieszczają się przez całe życie, dlatego też po ściągnięciu stałego aparatu mają tendencję do przemieszczania się do poprzedniego ustawienia. Właśnie to jest główną przyczyną, dlaczego wady zgryzu mogą wystąpić dopiero w dorosłym wieku. Zęby się wykrzywiają, gdyż nie mają retencji, która mogłaby utrzymać je w prawidłowym ustawieniu. Co zrobić, aby zapobiec ponownym wadom zgryzu? Po zdjęciu aparatu ortodontycznego zaleca się noszenie aparatu retencyjnego, który zapobiega cofaniu się progresu leczenia. Więcej informacji na temat aparatów retencyjnych po leczeniu ortodontycznym znajdziesz tutaj.

 

Stłoczenia zębów przez pojawienie się ósemek.

 

 

Wady zgryzu u dorosłych, a szczególnie stłoczone zęby pojawiają się przez wyrzynanie się ósemek (inaczej zęby mądrości lub trzecie zęby trzonowe). Nawet u osób, u których przeprowadzono leczenie ortodontyczne w dzieciństwie, może rozwinąć się wada zgryzu w dorosłym wieku przez wyrzynanie zębów mądrości. Wyrastające ósemki często nie mają miejsca w zbyt małym łuku zębowym. Powodują przez to przesuwanie się, stłoczenia i wykrzywianie pozostałych zębów w szczęce. Leczenie wady zgryzu u dorosłych z tej przyczyny zazwyczaj zaczyna się od ekstrakcji ósemek. Kto usuwa zęby mądrości? Usuwanie ósemek najczęściej przeprowadza chirurg szczękowo - twarzowy, po czym można rozpocząć leczenie ortodontyczne wybraną metodą. 

 

Wady zgryzu u dorosłych - utrata zębów stałych. 

 

Jedną z najczęstszych przyczyn nieprawidłowego zgryzu u dorosłych są nieodtworzone w odpowiednim czasie braki w uzębieniu. Usunięcie nawet jednego zęba prowadzi do zmiany położenia i wysokości zębów sąsiadujących oraz przeciwstawnych. Skutkuje to tym, że pozostałe zęby tracą podparcie i zaczynają się ścierać, przez co zmienia się wysokość zgryzu. Niestety niewielu pacjentów jest tego świadomych i rozwija się u nich wada zgryzu. Jeżeli w stosunkowo szybkim czasie po utracie zęba/ zębów nie zostanie odtworzony brak zębowy, to dochodzi do trudnych do zniwelowania zmian w budowie kości szczęki. Jak uzupełnić braki w uzębieniu? - Jest kilka możliwości: wykonanie mostu, protezy częściowej lub wstawienie implantu.

 

Stłoczenia zębów przez nieprawidłowo dostosowane wypełnienie stomatologiczne. 

 

 

Kolejną przyczyną prowadzącą do powstania wad zgryzu u dorosłych są źle wstawione plomby. Wypełnienie ubytku wymaga odtworzenia anatomicznego kształtu zęba, szczególnie uwzględniając guzki, których odpowiednia wysokość jest kluczowa dla prawidłowego zgryzu. Przy zbyt płaskim wypełnieniu stomatologicznemu pogłębia się zgryz, powodując starcie przednich zębów. Pogłębienie tego procesu prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu stawów skroniowo - żuchwowych oraz zgrzytania zębów (bruksizm). Nieleczone wady zgryzu mogą objawiać się bólem głowy, uszy i szyi. 

Niestety do wad zgryzu u dorosłych prowadzą również źle dopasowane korony i mosty protetyczne. Nieprawidłowo ustalona wysokość zwarcia ma niebagatelny wpływ na rozwój wady zgryzu oraz ścieranie się zębów. Pogłębienie zgryzu często skutkuje uporczywymi bólami głowy, ukruszeniami i pęknięciami zębów przednich. Krzywy zgryz u dorosłych także wpływa na zwiększoną podatność na próchnicę, stany zapalne błony śluzowej i nadwrażliwość zębów.

 

Leczenie wad zgryzu u dorosłych - który aparat ortodontyczny wybrać?

 

 

Leczenie ortodontyczne wad zgryzu u dorosłych ludzi zapobiega wielu schorzeniom jamy ustnej. Na rynku dostępnych jest kilkanaście rodzajów aparatów, różniących się wyglądem, sposobem działania, ceną i czasem trwania leczenia. Więcej informacji o aparatach znajdziesz tu.

Krzywe zęby u dorosłych mogą być z powodzeniem korygowane większością aparatów ortodontycznych. Który aparat ortodontyczny wybrać? Wszystko zależy od rodzaju wady zgryzu, oczekiwań i możliwości pacjenta. 

Najbardziej tradycyjną metodą korygowania wad zgryzu u dorosłych jest metalowy aparat. Metalowe elementy aparatu stałego są dość widoczne, przez co wiele osób może się nie odważyć na leczenie ortodontyczne w dorosłym wieku. Stały aparat na zęby to dość bolesny, niekomfortowy oraz długotrwały sposób na uzyskanie prostych zębów. Koszt leczenia ortodontycznego stałym aparatem na zęby wynosi około 8 tysięcy złotych. 

Wraz z rozwojem technologii, w stomatologii pojawiło się nowe, niezwykle estetyczne i niemal bezbolesne rozwiązanie problemów towarzyszących leczeniu stałym aparatem ortodontycznym. Są to przezroczyste nakładki na zęby. Indywidualne wykonanie aparatu nakładkowego z przezroczystego, wolnego od BPA materiału sprawia, że nie rani on błony śluzowej policzków ani dziąseł. Podczas prostowania zębów przezroczystym aparatem na zęby czuje się lekki ucisk po założeniu nowej pary nakładek, co jest nieporównywalne z bólem zębów uniemożliwiającym gryzienie po założeniu stałego aparatu ortodontycznego. Nakładki na zęby zamiast aparatu są idealne dla osób, które cenią sobie komfort i wygodę użytkowania oraz estetykę aparatu. Wcześniej uważano, że metoda leczenia aparatem nakładkowym jest droga i niedostępna - cena nakładek na zęby typu Invisalign i Clear Aligner wynosi od 14 tysięcy złotych w górę. Natomiast nakładki Smilenation kosztują jedynie 7400 zł, z możliwością płacenia w ratach.

Nigdy nie jest za późno na leczenie ortodontyczne krzywych zębów u dorosłych. Warto zdecydować się na korekcję wady zgryzu nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. 

Skorzystaj z innowacyjnej i mało inwazyjnej metody prostowania zębów przezroczystymi nakładkami Smilenation. Wypełnij kwestionariusz i już dziś zacznij spełniać marzenie o pięknym i zdrowym uśmiechu ze Smilenation!